Uczniowie ósmych klas, którzy od 24 do 26 maja pisali egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego, mogą już odetchnąć z ulgą. Teraz pozostało tylko czekanie na wyniki.
Wystartował egzamin ósmoklasisty. To pierwszy tak ważny sprawdzian w życiu młodych ludzi, do którego przystąpienie jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Dziś uczniowie pisali język polski.
Obywatele Ukrainy, którzy uciekają do Polski przed wojną i będą chcieli nauczyć się języka polskiego, otrzymają taką możliwość. To propozycja przygotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Zajęcia mają być prowadzone m.in. w Piotrkowie Trybunalskim. Drugi program będzie skierowany do nauczycieli i pozwoli ich przygotowywać do skutecznego uczenia Ukraińców języka polskiego.
"Napewno" i "wogóle/wogule/" są najczęstszymi błędami językowymi popełnianymi w internecie w 2020 r. – wynika z raportu o kondycji polskiej ortografii. Raport powstał w związku z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.
Konieczność porozumiewania się w języku angielskim dotyczy już nie tylko sfery zawodowej pracowników dużych korporacji. Za sprawą możliwości swobodnego poruszania się po całym świecie, z osobami mówiącymi w tym języku można się spotkać na każdym kroku. Z tego powodu język angielski dla dzieci stał się obiektem zainteresowania wielu rodziców.
Wystartowały tegoroczne egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie w pierwszym dniu zmierzyli się z testem z języka polskiego. W związku z panującą sytuacją epidemiczną zdających obowiązują rygorystyczne normy sanitarne. Odwiedziliśmy tuż przed rozpoczęciem egzaminu Szkołę Podstawową nr 16 w Piotrkowie, żeby sprawdzić jakie wprowadzono zasady bezpieczeństwa oraz czy młodzież się do nich dostosowała.
Festiwal języka polskiego zorganizowano w piątek w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Piotrkowie, czyli popularnej "Budowlance". Impreza odbyła się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Bogdanowie (gmina Wola Krzysztoporska) odwiedził gość specjalny – pochodzący z Niemiec Wolfgang Hillebrand. Z pomocą nauczycielki języka niemieckiego Kingi Poszumskiej przeprowadził interaktywne zajęcia.
Ponad 40 osób sprawdziło swoją znajomość ortografii. Autorką tekstu, z którym zmierzyli się uczestnicy Dyktanda Piotrkowskiego jest Izabella Radke-Marczak, nauczycielka z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim. Z kolei lektorem był Bartosz Gumulec ze Stowarzyszenia Busola.
„Magiczna podróż” to tytuł dyktanda, z którym w piątkowe popołudnie zmierzyli się mieszkańcy Piotrkowa i powiatu. Ponad 40 osób wzięło udział w Dyktandzie Piotrkowskim.