Od poniedziałku nauczyciele oraz pracownicy żłobków, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19, będą mogli zgłosić chęć szczepienia. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną ci, którzy pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu lub żłóbku. Szczepienia ruszą w piątek.
22 osoby zapisały się do tej pory na transport do punktów szczepień przeciwko wirusowi COVID-19. Z dowozu mogą korzystać osoby starsze i niepełnosprawne mające problemy z poruszaniem się, które nie mają możliwości dojazdu na własną rękę.
Pierwszych 60 seniorów zostało zaszczepionych w gminie Wolbórz. Osoby potrzebujące transportu do punktu szczepień zostały dowiezione przez ochotników z OSP.
Wesela są wciąż miejscami szczególnego ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2, dlatego na możliwość ich organizowanie trzeba jeszcze poczekać - ocenił ekspert dr hab. Jarosław Drobnik. Każde luzowanie obostrzeń musi się odbywać w sposób mądry i odpowiedzialny - dodał.
Pogodowe parametry - takie jak temperatura, wilgotność czy prędkość wiatru - pomagają przewidzieć ataki epidemii. Kiedy zrobi się cieplej i mniej wilgotno, zachorowań powinno być mniej - twierdzą naukowcy.
Epidemia koronawirusa wywróciła naszą codzienność o 180 stopni. Od kilku tygodni trwa jednak proces, który ma pozwolić nam na powrót do normalności. Szczepienia przeciwko COVID-19, bo o nich mowa, realizowane są również w Piotrkowie. Jednym ze zwolenników przyjęcia szczepionki jest Piotr Wojtysiak, starosta powiatu piotrkowskiego, który podkreśla jednak, że cierpliwie na swoją kolej poczeka.
29 stycznia 2021 roku na drogach województwa łódzkiego zostaną przeprowadzone działania „Prędkość”. Będą one ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach, przez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości.
Najwięcej szczepień przeciw COVID-19 przeprowadzono do tej pory w województwie mazowieckim - ogółem wykonano ich już 157 tys. 546. Najmniej szczepień wykonano w Lubuskiem - 23 tys. 973. W całym kraju zaszczepiono dotąd ponad milion osób.
Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają seniorów i kombatantów w procedurze szczepień – od rejestracji poprzez pomoc w dowiezieniu na szczepienie, a także monitorują ich samopoczucie między szczepieniami i po przyjęciu drugiej dawki. Od 18 stycznia działa infolinia wsparcia seniorów uruchomiona przez Wojska Obrony Terytorialnej. Pod numerem telefonu 800 100 115 w godzinach od 7:30 do 19:30 seniorzy mogą uzyskać pomoc w zarejestrowaniu się i dotarciu na szczepienie.
W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19, 26 stycznia rozpoczął się proces szczepień dla zarejestrowanych seniorów. Szczepienia poprzedzone były etapem rejestracji osób zainteresowanych, który w pierwszej kolejności obejmuje osoby od 80 roku życia, kolejną grupą przewidzianą do zaszczepienia są osoby od 70 roku życia.