11 listopada 1918 to dzień, gdy po latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość. Polacy przyjęli tę datę, choć wielu historyków i polityków uważa, że powinniśmy świętować np. 7 października. Dlaczego nasze narodowe święto to 11 listopada?
W przeddzień Święta Niepodległości, w Piotrkowie oficjalnie oddano do użytku plac Niepodległości, który po trwającej kilka miesięcy modernizacji, zyskał nową jakość.
11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji również w Sulejowie przygotowano uroczyste obchody.
Wystawę grafiki Barbary Kasperczyk „Niepodległa" można już oglądać w Piotrkowie. Prezentowana jest w salach piotrkowskiego Muzeum od listopada do końca stycznia 2020 r.
Jak skutecznie walczyć ze smogiem? Piotrków ma plan długoterminowy, władze miasta chcą zrezygnować z węgla i postawić na gaz, co w dłuższej perspektywie ma sprawić, że będziemy niemalże eko miastem. Już kilka miesięcy temu zdecydowano, że w ramach modernizacji miejskich ciepłowni zmienimy paliwo na to bardziej eko. Modernizacja miejskiego ciepłownictwa to jednak koszt ok. 50 mln zł. Pierwszy wniosek o dofinansowanie tego zadania już został złożony.
W tym roku obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w Skotnikach. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny, która odprawiona zostanie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Skotnikach.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z plenerową wystawą „Piotrkowskimi ścieżkami do niepodległości. Legiony Polskie w Piotrkowie 1914-1917”. Ekspozycja pokazuje rolę Piotrkowa w okresie I wojny światowej jako prężnego ośrodka niepodległościowego, którego filarem były Legiony Polskie.
11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez polski naród niepodległości. Piotrkowianie mogą jednak już od wtorku brać udział w wielu wydarzeniach towarzyszących głównym obchodom.
W związku ze zbliżającymi się obchodami Narodowego Święta Niepodległości, pracownicy piotrkowskiego Muzeum przygotowali prezent dla uczniów, przybliżający dziesięć postaci związanych z Piotrkowem Trybunalskim, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Z tej okazji można już odbierać bezpłatne broszury, przygotowane w ramach tzw. plakatowiska pt.: „Piotrkowskimi ścieżkami do niepodległości”.
Czy czasem zdarza się nam sytuacja w której dostarczenie dużych gabarytów może być dla nas trudnością? Dzieje się tak często, kiedy nie posiadamy właściwego środka do przewozu. Myślimy dużo w takim momencie nad rozwiązaniem.