Protestowali przeciw przemocy

Piątek, 24 lipca 2020108
Około 30 osób, kobiet i mężczyzn, protestowało w piątkowe popołudnie na Rynku Trybunalskim w Piotrkowie przeciwko przemocy domowej i przeciwko planom wycofania się z konwencji przemocowej Rady Europy. Uczestnicy przynieśli ze sobą transparenty z napisami "TAK Konwencji!" i "STOP Przemocy!". Odczytano też fragmenty konwencji.

Ładuję galerię...

Zdaniem uczestników protestu tylko jej ratyfikowanie pomoże uniknąć wielu przypadków przemocy domowej. Przeciwko ratyfikacji konwencji opowiada się fundacja Ordo Iuris, z czym nie zgadzają się organizatorzy protestu, nazywając ją "organizacją fundamentalistyczną, która chce też zakazu aborcji".

 

- Protest nasz odbywa się w całym kraju. Dotyczy wypowiedzenia konwencji przemocowej zwanej konwencją stambulską - powiedziała aktywistka Małgorzata Pingot, współorganizatorka protestu. - Nie zdajemy sobie sprawy, jaki to jest ważny dokument. Jeśli go wypowiemy, to nie będziemy mogły nigdzie znaleźć pomocy w momencie gdy będziemy molestowane, kiedy będziemy bite przez mężów czy partnerów. Ta konwencja stanowi o tym, że kobiety mogą się zwrócić w każdym momencie o pomoc. Jeżeli tego nie będzie to oznacza, że idziemy w stronę Rosji - dodała.

 

Konwencja zawiera zapisy pozwalające chronić nie tylko poniżane, bite czy maltretowane kobiety, ale też mężczyzn, wobec których także stosowana jest przemoc domowa.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

13


Komentarze (108)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Statystyki kłamią ~Statystyki kłamią (Gość)29.07.2020 03:48

- Koronawirus zapchał nam słuchawki. Okazało się, że telefony mogą dzwonić 24 godziny na dobę. Osoby, które są zamknięte w domach ze sprawcami przemocy, szansę na rozmowę mają czasami tylko wtedy, gdy sprawca śpi - mówiła w rozmowie z RMF FM kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Temat przemocy w rodzinie powraca w związku z dyskusją o wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej, nad którym zastanawia się rząd.

11


Alan ~Alan (Gość)25.07.2020 08:23

A co z aborcją??? czyli zabijaniem nienarodzonych dzieci??? Czy to towarzystwo wywodzące się z PZPR jest za czy przeciw???

166


dyzio ~dyzio (Gość)28.07.2020 09:23

Według statystyk w Polsce przemocy domowej jest mniej niż np. w krajach Europy Zachodniej. - Chwalenie się tym, że mamy mniej zgłoszeń dotyczących przemocy w rodzinie i mniej wyroków skazujących, wynika z niezrozumienia specyfiki zjawiska przemocy wobec kobiet. Niższe statystyki nie oznaczają, że przemocy jest mniej - tylko że kobiety z różnych powodów jej nie zgłaszają

11


gość ~gość (Gość)26.07.2020 09:02

A tych mężczyzn też kobiety biją. Cieniasy śmiechu warte. Istny kabaret. Już trochę piotrkowian jest na deskach kabaretowych, to czemu nie oni
.

82


celina ~celina (Gość)28.07.2020 08:53

Zmiany prawa, tak by definicja przestępstwa przemocy seksualnej opierała się na braku zgody osoby pokrzywdzonej (art. 36);
zagwarantowania, że prawo jest stosowane do przestępców seksualnych również wtedy, gdy pokrzywdzonymi są ich obecne lub byłe żony lub partnerki (art. 36);
regularnego zbierania odnośnych, zdezagregowanych danych statystycznych na temat przestępczości seksualnej (art. 11);
zapewnienia specjalistycznej pomocy ofiarom przemocy seksualnej (roz. IV);
inwestowania w działania zapobiegające przemocy seksualnej poprzez podnoszenie świadomości społecznej, edukację, media i zaangażowanie organizacji pozarządowych (roz. III);
promowania dostępu ofiar do wymiaru sprawiedliwości, zwłaszcza poprzez zagwarantowanie, że:
ściganie przemocy seksualnej nie jest w pełni uzależnione od wniosku o ściganie złożonego przez ofiarę (art. 55);
dowody odnoszące się do historii seksualnej ofiary są dopuszczalne jedynie wtedy, gdy jest to konieczne (art. 54), gdyż bywa, że tego typu dowody używane są do tego, by podważyć brak zgody ofiary, jej wiarygodność i szacunek do niej;
obowiązkowość alternatywnych rozwiązań wobec procesu karnego, włącznie z mediacją pomiędzy sprawcą i ofiarą, jest zakazana (art. 48);
ofiary są chronione na każdym etapie postępowania karnego (art. 56);
ofiary mają dostęp do darmowej pomocy prawnej (art. 57)[5].

10


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)26.07.2020 16:57

Dlaczego dyskryminuje się przemoc w pracy ze strony szefostwa ?? Przecież to tam jest początek spirali przemocy i należałoby zacząć od rozwiązania głównego problemu a nie skutków jaką jest przemoc w rodzinie.
Przemoc nie bierze się z niczego ...

00


fabian ~fabian (Gość)27.07.2020 19:39

O skuteczności polskiego prawa, w tym Kodeksu Karnego, niech świadczy stosunek Polaków do prawa. Jakoś KK nie odstrasza od bicia dzieci czy kobiet, zabijania innych, kradzieży itd. Ponadto jest ogromna różnica dla ofiar. KK działa dopiero po dokonaniu czynu zabronionego, zaś konwencja stawia na profilaktykę czyli przed dokonaniem.
Ale co można tłumaczyć psychoprawicy, która mentalnie utknęła w XVII lub XVIII wieku. A i nie tak do końca, gdyż nie odżegnuje się od ówczesnego ubioru męskiego czyli pończochy, buty na obcasach, żaboty, wamsy, koronki, peruki, mnóstwo kamieni szlachetnych.

10


filomena ~filomena (Gość)27.07.2020 18:13

Polskojęzyczni azjaci (choć nie wiem czy takie porównanie nie jest obraźliwe dla azjatów? np. Alan) nie mają nic przeciwko przemocy domowej.

10


filomena ~filomena (Gość)27.07.2020 17:46

Ziobro wyskakuje ze swoimi postulatami przed szereg, a gawiedź łyka to jak pelikan. Nic z tego nie będzie panie zero.

11


gość ~gość (Gość)25.07.2020 22:17

Która osoba protestująca doznała przemocy ,że musi protestować ?

92


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat