Próg przed każdym przejściem?

Kraj Środa, 06 listopada 201962
Właściwie nie ma tygodnia, by w mediach nie pojawił się kolejny film, na którym widać jak samochód uderza w człowieka znajdującego się w pobliżu lub już na samym przejściu dla pieszych. Sam obraz przeraża i przynajmniej teoretycznie powinien odstraszać. Ale chyba tak nie jest.
commons.wikimedia.orgcommons.wikimedia.org

W Warszawie 20 października kierowca BMW wjechał na przejściu dla pieszych w mężczyznę z żoną i 3-letnim synkiem w wózku. 33-latek w ostatniej chwili uratował bliskich, co sam przypłacił życiem. Jak zwykle w takich przypadkach pojawiły się głosy: tej tragedii można było uniknąć, gdyby przed „zebrą" znajdował się próg zwalniający.


A może takie „spowalniacze" powinny być instalowane przed każdym (tak, każdym) przejściem dla pieszych? Nad tym zastanawiano się w radiowym Maglu.


- To dobry sposób na poprawę bezpieczeństwa, ale niestety nie wszędzie można go zastosować – tłumaczyła na antenie Barbara Stępień rzecznik prasowy KPP w Opocznie. – Na trasach miejskich autobusów nie jest to zalecane, ze względu na komfort podróżujących, którzy nie zawsze są przecież osobami w pełni zdrowymi.  Policja często pozytywnie opiniuje plan zamontowania progu zwalniającego, ale mogą o to też wnioskować mieszkańcy. W pewnych miejscach – w pobliżu szkół czy przedszkoli – jest to nawet bardzo wskazane.


- Czy przed każdym? Chyba nie, ale blisko placówek oświatowych – jak najbardziej – mówił redaktor naczelny portalu AutoŚwiat Robert Rybicki. – Próg o wiele bardziej skłania, a nawet zmusza kierowcę do zwolnienia. Sam znak ograniczenia prędkości – nawet do 30 km/h – często nie daje nic. Próg, a może jeszcze lepiej: tzw. wyniesione przejście dla pieszych, są o wiele skuteczniejsze. „Spowalniacze" to bodaj najtańsze sposoby na walkę z nadmierną prędkością.


Wspomniane „wyniesione przejście", to odmiana progu zwalniającego, trwalszego, nieco łagodniejszego i widocznego z daleka, oznaczonego odblaskami. Koszt montażu to kilkaset złotych, a może zapobiec tragedii.


Gdzie Waszym zdaniem "spowalniacze" powinny zostać założone?

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

4


Komentarze (62)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.11.2019 01:06

Raczej fotoradary i kamery umożliwiające karanie kierowców którzy wyprzedzają na pasach
Samo zwiększenie taryfikatora mandatów nic nie da trzeba zwiększyć ilość wystawianych mandatów bo co z tego, że grozi za złamanie przepisów mandat jak kierowcy i tak robią co chcą

10


gość ~gość (Gość)07.11.2019 08:21

W Sopocie tak jest.

12


zatroskany ~zatroskany (Gość)06.11.2019 22:12

Jeśli to poprawi bezpieczeństwo, jestem za.

24


On ~On (Gość)06.11.2019 22:09

Od kiedy to e-Piotrkow jest ogólnopolski a redaktor oderwany od rzeczywistości. Przypomnę ,że to media rozpętały tą burzę razem z drogówką ,że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo. Przepisy mówia jasno to pieszy podchodząc do przejścia ma obowiazek się zatrzymać rozejrzeć w lewo w prawo i jeszcze raz sie upewnić czy nie zmusi auta do nagłego hamowania. Sam jako kierowca i pieszy nie wchodzę wprost pod auto a tylko dziś wracam ze śląska i w samym Piotrkowie co troche rowerzyści wjeżdżaja na przejścia chociaż akurat w tych miejscach maja obowiązek prowadzić rower po przejściu. Większosć pieszych wchodzi wprost pod auta gdy ono jest 5 metrów od przejścia i zmuszaja tym samym kierowców do nagłych zachowań. Każdy musi zadbać o swoje bezpieczeństwo nikt za nas tego nie zrobi

73


CoolMen ~CoolMen (Gość)06.11.2019 22:01

Po co w takim razie budować nowe, równiutkie drogi aby później układać co kawałek "progi zwalniające"? Lepiej było zostawić dziury, "kocie łby". I wtedy nikt nie rozwijałby szaleńczej prędkości, jeździł wolno i dostojnie. W starożytnym Rzymie to nawet rowy kopano w poprzek drogi aby ograniczyć szybkość jeżdżących kwadryg. Można i to rozwiązanie wziąć pod uwagę.

51


mamtog ~mamtog (Gość)06.11.2019 21:28

Próg zwalniający na trzy lub cztero-pasmowej przelotowej jezdni? Co za idiota to wymyślił?

81


gość ~gość (Gość)06.11.2019 19:12

Wystarczy mandat 10000 i odechce się czubom pędzić......

55


gość ~gość (Gość)06.11.2019 20:31

Można zlikwidować drogi i same chodniki zrobić. Jak czytam takie rzeczy to mi się nie dobrze robi... Mądrego pieszego auto nie przejedzie bo pod nie nie wyjdzie a głupi to jak nie na pasach to gdzie indziej go zginie. Proponuję za te pieniądze które miałyby być na progi zainwestować w doinformowanie pieszego że jest tylko człowiekiem i samochód jest od niego mocniejszy. Czytałem komentarze żeby podnieść mandaty kierowcom jestem za ale również podnieść porządnie mandaty pieszym którym nie chce się przejść 10 metrów dalej do pasów tylko chodzą jak im wygodnie, a co do przypadku z Warszawy tragedia owszem ale ojciec który wychodzi z dzieckiem w wózku na tak ruchliwej drodze to dla mnie jest conajmniej nienormalny, również mam małe dziecko i chodząc z nim na spacery obserwuje auta nawet jak idę po chodniku nie mówiąc o przechodzeniu przez jezdnie. Ludzie nikt za was nie będzie myslal

65


XX ~XX (Gość)06.11.2019 11:10

Nie mówię że wszyscy kierowcy jeżdżą super,ale może przydało by się ukarać kilku pieszych dla przykładu za wtargnięcie na pasy.Niektórzy to naprawdę chodzą jak ŚWIĘTE KROWY.Mamusia nie nauczyła,że trzeba spojrzeć w lewo,w prawo, potem jeszcze raz w lewo i dopiero pchać się na zebrę. Dlaczego karze się tylko kierowców.Jestem przeciwny wszelkim zwalniaczom,nie pomogą jak ludzie nie zaczną myśleć.

177


gość 5 ~gość 5 (Gość)06.11.2019 12:08

Wprowadzić bardzo wysokie kary łącznie z konfiskatą samochodu.

95


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat