Adwent jest okresem, w którym chrześcijanie przygotowują się nie tylko na święta upamiętniające narodziny Jezusa, lecz także na jego powtórne przyjście. Po co nam w ogóle taki okres w roku?
- Ma on przede wszystkim wartość duchową i niesie za sobą wiele dobra, związanego głównie z pracą nad sobą. Choć przygotowanie do świąt kojarzy nam się głównie z ogromnym zabieganiem, to adwent jest czasem, w którym warto nieco zwolnić. Będziemy przeżywać ważne wydarzenie jakim są narodziny Chrystusa, a takie sprawy w życiu religijnym wymagają odpowiedniego przygotowania – wyjaśnia ks. Jacek Tyluś, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Piotrkowie.
Adwent trwa cztery niedziele i jest to okres bezpośrednio poprzedzający uroczystość Bożego Narodzenia. Przez wiele lat był czasem pokutnego oczekiwania na święta, teraz kościół bardziej kieruje naszą uwagę na radość z nadchodzącego przyjścia Zbawiciela.
Szczególną formą duchowego przygotowania związanego z Adwentem są roraty. To specjalne msze odprawiane o brzasku dnia przez cały okres adwentu, od poniedziałku do soboty. Podczas tych eucharystii w sposób szczególny wspominana jest postać Matki Bożej, która jest stawiana za wzór adwentowego oczekiwania na przyjście Chrystusa.
Jak zwraca uwagę ks. Jacek Tyluś adwent w sposób szczególny mobilizuje do pomocy najbardziej potrzebującym.
- To jest piękna tradycja, która ciągle się rozwija. Pamięć o potrzebujących jest w tym okresie szczególnie silna. Do nich także przychodzi Chrystus. My możemy dać Chrystusa ludziom ubogim w takich prostych sprawach, jak np. przygotować paczkę żywościową czy zaprosić na wigilię. Tych form pomocy jest naprawdę dużo – podkreśla ks. Tyluś.
Adwent wiąże się także z symbolami. Jednym z nich jest wieniec adwentowy, który ustawiany jest w kościołach, ale także w wielu domach. Wieniec ma zawsze cztery świeczki, które odpalane są po kolei, w każdą kolejną niedzielę adwentu. Najbardziej popularną tradycją związaną z tym okresem są jednak kalendarze adwentowe, które goszczą w wielu domach. Każdego dnia otwierany jest jeden prezent z takiego kalendarza i tak odmierzamy czas do Bożego Narodzenia. Kiedyś kalendarze były wypełnione głównie czekoladkami, dziś mają bardzo przeróżną formę. Są w nich książki, zabawki, a nawet biżuteria.
Początek Adwentu to także inauguracja nowego roku liturgicznego w kościele, który będzie kończył realizowany przez ostatnie trzy lata program duszpasterski „Eucharystia daje życie”. Zbliżający się rok liturgiczny katolicy będą przeżywać pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”.