Advertisement

Piotrkowska Fara bazyliką mniejszą. W sobotę uroczystości

ePiotrkow Poniedziałek, 23 września 201926
Ze względu na szczególną rolę w historii Polski piotrkowska Fara otrzyma tytuł „bazyliki mniejszej”. Decyzję w tej sprawie podjęła Stolica Apostolska, a tytuł zostanie uroczyście nadany 28 września, kiedy odbędą się w Piotrkowie oficjalne uroczystości.
Piotrkowska Fara bazyliką mniejszą. W sobotę uroczystości

Termin ogłoszenia dekretu o wyniesieniu do godności bazyliki mniejszej kościoła farnego w Piotrkowie jest zaplanowany na 28 września. Tego dnia o godz. 11.00 wygłoszona zostanie prelekcja historyka naszej diecezji księdza prof. Waldemara Glińskiego na temat historii Fary i jej zasług jako historycznego kościoła. O 11.30 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem legata papieskiego kardynała Stanisława Ryłko, który w imieniu ojca świętego odczyta dekret nominacyjny dla kościoła farnego w Piotrkowie.

 

- Ze znamienitych gości przewidziany jest też nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Pennacchio, kardynał Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, prymas Polski arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Oprócz naszych łódzkich biskupów, zaproszeni są wszyscy biskupi – czynni i seniorzy - diecezji ościennych Łodzi, czyli Radom, Łowicz, Częstochowa, Włocławek, Gniezno i Kalisz – mówi ks. Grzegorz Gogol z piotrkowskiej Fary. – Będą też posłowie ziemi piotrkowskiej i oczywiście prezydent miasta, przewodniczący Rady Miasta, starosta piotrkowski, przewodniczący Rady Powiatu i wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba.

 

Co oznacza nadanie tytułu „bazyliki mniejszej”? – To dowartościowanie kościoła pod względem historyczno-duszpasterskim lub historycznym – odpowiada ks. Gogol. – Nasz wniosek (arcybiskupa, który występował do Rzymu) opierał się na historyczności kościoła. Tu odbywały się przecież wszystkie synody, sejmy i Trybunał Koronny. Wszystkie uroczystości zaczynały się w Farze. Historycznie kościół ten jest więc bardzo ważny nie tylko lokalnie, ale dla całej Polski. Dlatego właśnie Stolica Apostolska przychyliła się do wniosku. Oczywiście był cały szereg punktów, które musimy spełnić, żeby taki tytuł uzyskać: wymogi liturgiczne, otwartość na ludzi, możliwość korzystania z sakramentów itd.

 

W naszej diecezji jest tylko jedna bazylika mniejsza, a jest nią katedra łódzka. W Polsce jest ich w sumie ok. 120, na świecie ok. 1500. – To nobilitacja nie tylko dla Piotrkowa, ale i całej diecezji – dodaje ks. Gogol.


Zainteresował temat?

12

9


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bazyli K. ~Bazyli K. (Gość)27.09.2019 22:45

Większą atrakcją byłby bazyliszek!

31


stefan ~stefan (Gość)27.09.2019 12:40

ziemba będzie ?

32


Lider ~Lider (Gość)27.09.2019 11:11

Idę na uroczystość . Antonio będzie podobno...

44


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)23.09.2019 13:32

Miasto nierobów,pasożytów i kieckowych!

1013


klemens ~klemens (Gość)23.09.2019 13:20

Kolejna akcja w Piotrkowie wg zasady "cała para w gwizdek".

59


wena ~wena (Gość)23.09.2019 12:39

Bazylika mniejsza musi spełniać następujące warunki:
kościół otwarty przez cały dzień,
miejsce otrzymywania szczególnych łask za przyczyną patrona lub patronki kościoła (m.in. uzdrowienia, łaski, nawrócenia itp.),
wartość zabytkowa,
miejsce szczególnego kultu i pielgrzymowania
walory duszpasterskie (wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, całodzienna spowiedź, duża częstotliwość odprawianych Mszy Świętych i nabożeństw),
stali przewodnicy oprowadzający po danym kościele.

90


gość ~gość (Gość)23.09.2019 11:40

Kopuła nad całym PiTi, wtedy będzie przebazylika.

64


mom ~mom (Gość)23.09.2019 09:41

Czy przybędzie wiernych ...............

82


ornat ~ornat (Gość)04.08.2019 16:16

Opera, operetka, cyrk. To rozumiem. Ale bazylika mniejsza/większa - tego nie kumam...

2119


Józef S. ~Józef S. (Gość)05.08.2019 13:15

Prezydent i Kościół to towarzystwo wzajemnej adoracji (ludzie starsi), dlatego kościoły w Piotrkowie są tak wspierane. Kilka lat temu Prezydent kilka mszy w jednej niedzieli potrafił obskoczyć i co niektórzy uważali, że jest On członkiem PISu. Kościół i telewizja to niezłe tuby propagandowe.

239


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat