Niedzielski: to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach

PAPKraj Czwartek, 30 września 202114397
Mimo że przekraczamy granicę 1000 zakażeń dziennie to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach. Liczby te nie są takim zagrożeniem dla wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować drastyczne decyzje – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
fot. freepik

W środę zanotowaliśmy w kraju ponad 1200 nowych zakażeń koronawirusem. - Liczby te nie są z mojego punktu widzenia takimi poziomami zagrożenia dla zdrowia publicznego i wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować jakieś drastyczne decyzje – powiedział minister zdrowia, pytany o możliwe zaostrzenie obostrzeń.

 

Minister poinformował, że trzy powiaty z województwa lubelskiego "powinny być w strefie żółtej". - Ale naprawdę, trzy powiaty na ponad 380 w całej Polsce to jeszcze nie jest argument za tym, żeby podejmować drastyczne decyzje – dodał.

 

Pytany o ponowne wprowadzenie podziału na strefy, Niedzielski podkreślił, że decyzja w tej sprawie będzie uwzględniała nie tylko poziom zakażeń, ponieważ ważniejszym parametrem jest obecnie wydolność systemu opieki zdrowotnej. - Będziemy patrzyli również na hospitalizacje, a nie tylko na liczby zakażeń – zapowiedział.

 

Zwracał przy tym uwagę, że mamy około 1500 hospitalizacji, a w tym samym okresie w ubiegłym roku było ich 2300. - Widać, że liczby zakażeń nie przekładają się proporcjonalnie na liczbę hospitalizacji – dodał.

 

Szef resortu zdrowia powiedział, że w czwartej fali pandemii zmienia się nastawienie rządu do wdrażania restrykcji.

 

- Po pierwsze, widzimy, że przełożenie infekcji na hospitalizacje jest mniejsze, a po drugie, mamy takie przeświadczenie, że osoby zaszczepione nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności osób niezaszczepionych – wskazywał.

 

Dodał, że obecnie obowiązujące limity nie uwzględniają i nie będą uwzględniały osób zaszczepionych. - Mimo że przekraczamy taką bardziej statystyczną granicę, czyli te 1000 zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach, myśleli tym bardziej o lockdownie – podkreślił Niedzielski.

 

Minister zdrowia był również pytany o uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada i możliwe zamknięcie szpitali.

 

- Scenariusz, w którym cokolwiek by się zadziało negatywnego w trakcie Wszystkich Świętych jest naprawdę bardzo, bardzo mało prawdopodobny – powiedział Niedzielski.

 

Szef MZ został zapytany o losy projektu pozwalającego weryfikować pracodawcom, czy pracownik jest zaszczepiony.

 

- Status tego projektu, który został przygotowany u mnie, w Ministerstwie Zdrowia, jest taki, że była dyskusja prowadzona na Komitecie Stałym Rady Ministrów, ten projekt został oceniony w ten sposób, że musimy jeszcze nad wieloma szczegółami popracować – powiedział Niedzielski.

 

- Są też wątki pochodzące spoza dyskusji na Komitecie Stałym RM, a mianowicie wnioski rektorów o to, by rektorzy też mogli weryfikować, czy studenci są zaszczepieni" – mówił. - Analizujemy ten temat – dodał.

 

Autorka: Aleksandra Rebelińska


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

elo ~elo (Gość)06.10.2021 18:58

Gdzie jest grypa z ponad 300tys chorych dziennie, cudownie wyginęła, a może była nie opłacalna i nie dało sie za jeje pomocą kontrolować ludzi. Tak na marginesie bez szczepienia mam przeciwciała od ponad roku czego nie gwarantuje szczepionka, a ryzyko powiekłań nie jest znane.

10


Polo     ~Polo (Gość)30.09.2021 21:32

Obawiam się, że jedyne co nas może wyleczyć od wirusa PiSu to narodowe bankructwo. I pusty garnek w połowie domów. Kto wie, czy już niedługo...

21


jana ~jana (Gość)30.09.2021 13:48

Tylko Bóg może nas wyzwolić z tego koszernego bagna.

52


strachliwy ~strachliwy (Gość)30.09.2021 08:53

2477 gmin w całej Polsce i wychodzi, że niecała jedna osoba z dodatnim testem na gminę. To szok, to straszne !!! Chyba zabarykaduję się w domu przed tym szaleństwem.

70


jak? ~jak? (Gość)30.09.2021 10:12

dane wrażliwe /zdrowie/ maja byc dostępne dla osób postronnych ? głupota sięga zenitu ,pomijam ze corony nie leczą tylko szczepią /czym?/ 1-2-3-4-99 dawka i co dalej ? w izraelu po szczepieniach dlalsze zachorowania ,to jak to jest ?

71


Hmmmmmmm ~Hmmmmmmm (Gość)30.09.2021 08:52

Może się czepiam... ale nie powinno być "cmentarzy"? "Minister zdrowia był również pytany o uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada i możliwe zamknięcie szpitali."

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat