Od 1 października 2017 r. wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale tego roku skorzystać może dodatkowo 331 tys. osób w kraju. W woj. łódzkim do ZUS może dodatkowo wpłynąć ok. 23 tysięcy wniosków o emeryturę. ZUS wnioski zacznie przyjmować już 1 września.
Perspektywa przyszłej emerytury nie napawa optymizmem. Ekonomiści przewidują, że w związku z trwającym kryzysem demograficznym za kilkadziesiąt lat liczba osób po 65. roku życia będzie znacznie wyższa niż liczba osób pracujących na ich utrzymanie w ramach repartycyjnego systemu emerytalnego. W związku z tym trzeba się liczyć z tym, że poziom życia na emeryturze może być w znacznej mierze uzależniony od środków, które uda nam się zgromadzić na własną rękę. Już dzisiaj zacznij odkładać pieniądze na przyszłość. Sprawdź, jak oszczędzać efektywnie!
Osoby, które mają przyznane prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, powinny najpierw skorzystać z porad doradcy emerytalnego. U doradcy powinny sprawdzić, czy wysokość emerytury nie będzie niższa od obecnie pobieranego świadczenia. To ważne, bo w tym przypadku nie działa zasada korzyści i jeśli wnioskowana emerytura będzie niższa od renty, to w takiej wysokości będzie wypłacana.
Blisko 60 tysięcy klientów obsłużyli w ciągu pierwszych pięciu dni doradcy emerytalni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W województwie łódzkim z usług doradcy skorzystało 3780 klientów. Doradcy wykonali 2830 obliczeń na kalkulatorze emerytalnym.
Od 3 lipca w salach obsługi klientów w ZUS doradcy emerytalni przyjmować będą klientów, którzy jeszcze w tym roku będą chcieli skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na podstawie informacji uzyskanych od doradcy, można będzie świadomie podjąć decyzję o tym, kiedy przejść na emeryturę.
Każdy, kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego. Warto sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do osób, które korzystając ze zmiany przepisów, myślą o tym, by przejść na emeryturę od października. W województwie łódzkim ok. 20% potencjalnych emerytów nie ma jeszcze obliczonego kapitału początkowego. - Apel kierujemy szczególnie do kobiet z 1957 rocznika i mężczyzn z 1952 rocznika – mówi rzecznik ZUS-u.
W województwie łódzkim ZUS wypłaca świadczenia 152 osobom w wieku stu lat i więcej. W tej grupie jest 138 kobiet i 14 mężczyzn. W tym roku 100 lat kończy 69 łódzkich emerytów, w tym 9 mężczyzn. Najstarsza mieszkanka Łódzkiego ma 108 lat (!).
Możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy na etacie, na umowie zleceniu oraz w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy ustalenie wysokości emerytury proporcjonalnie do ilości przepracowanych lat - w całej Polsce, w tym także w Piotrkowie, trwa akcja zbierania podpisów pod projektem "Dobra emerytura".
1 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych.