Piknik ekologiczny zorganizowali dzisiaj nauczyciele i uczniowie SP nr 3 im. Szarych Szeregów w Piotrkowie Trybunalskim. Na jego uczestników czekały nie lada atrakcje.
Jedna osoba podchodziła do egzaminu teoretycznego 120 razy! Bez skutku. Inne mają na koncie od 30 do 40 podejść do części praktycznej. To niechlubne rekordy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie w przypadku prawa jazdy kategorii B. Okazuje się, że droga do "prawka" dla niektórych jest wyjątkowo wyboista.
Osiem polskich i ukraińskich drużyn rywalizowało podczas Międzynarodowego Turnieju w Piłkę Nożną, zorganizowanego w Piotrkowie Trybunalskim przez przedstawicieli Fundacji „Niedaleko” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorzy przypomnieli, że to właśnie w trybunalskim grodzie stacjonowały walczące o niepodległość Legiony Polskie złożone m.in. z Polaków i Ukraińców, a niektórzy żołnierze stworzyli drużynę legionową, która później przekształciła się w słynną Legię Warszawa.
W kilku rejonach gminy Wola Krzysztoporska kontynuowane są prace związane z budową kanalizacji sanitarnej i deszczowej w ramach zadania „Budowa kompleksowego systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków dla gminy Wola Krzysztoporska – etap IV”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
W Piotrkowie, jak co roku, zorganizowano obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mieszkańcy zebrali się o godzinie 10.00 w miejskim amfiteatrze, by uczestniczyć w mszy świętej odprawionej w intencji ojczyzny. Następnie przeszli pod kościół ojców Bernardynów, gdzie prezydent miasta oraz delegacje składali kwiaty.
Wolbórz, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Rawa Mazowiecka, Rzeczyca i Politechnika Częstochowska będą razem tworzyć Klaster Energii. 19 kwietnia w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim podpisano w tej sprawie list intencyjny. Do współpracy zostaną również zaproszeni przedsiębiorcy z tego obszaru. To efekt wcześniejszych spotkań i konferencji.
Piotrków Trybunalski oraz okolice to bardzo ciekawy region na mapie naszego kraju. Położony jest on bowiem w niedalekim sąsiedztwie Łodzi, a jednocześnie nie brak tu pełnych uroku zakątków, gdzie natura gra pierwsze skrzypce. A jak prezentują się wnętrza domów i mieszkań w tej okolicy? Czy można zauważyć jakieś wyraźne trendy? Z pewnością wspomnieć musimy o jednym z nich!
Smog, który tak bardzo doskwiera nam w okresie zimowym powstaje między innymi w wyniku ogrzewania naszych mieszkań i domów złej jakości paliwem. W naszym kraju niestety wciąż powszechne jest palenie śmieci, a ewentualne informowanie odpowiednich służb o takim procederze jest uznawane za donosicielstwo. Zapominamy, że nasza bierna postawa w tej kwestii oznacza zgodę na zatruwanie naszych organizmów i najbliższego nam otoczenia. Ci, którzy spalają śmieci w domowych instalacjach grzewczych narażają się na karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
W 2016 roku w Piotrkowie przez blisko trzy miesiące jakość powietrza przekraczała stany dopuszczane normą. Choć w mieście jest stacja pomiaru jakości powietrza niestety mierzy ona tylko stężenie pyłu zawieszonego PM 10, w Piotrkowie nie dokonuje się pomiaru pyłu PM 2,5. Dlatego też piotrkowski magistrat zdecydował się na montaż na terenie miasta dwudziestu detektorów jakości powietrza, dzięki którym pomiary stanu powietrza będą bardziej miarodajne.
Czy rośliny mogą chronić nas przed smogiem? Okazuje się, że 100 dużych drzew jest w stanie usunąć 460 kg zanieczyszczeń z powietrza rocznie, w tym 136 kg pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5. W Piotrkowie mamy ponad 100 ha zieleni przyulicznej oraz cztery parki o łącznej powierzchni ponad 15 ha. Ponadto w naszym mieście w ostatnich latach przybyło zielni, Piotrków pod względem ilości zieleni przypadającej na jednego mieszkańca wyprzedza takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.