O ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej pamiętali przedstawiciele piotrkowskiego klubu Gazety Polskiej oraz władze miasta.
Smog, który tak bardzo doskwiera nam w okresie zimowym powstaje między innymi w wyniku ogrzewania naszych mieszkań i domów złej jakości paliwem. W naszym kraju niestety wciąż powszechne jest palenie śmieci, a ewentualne informowanie odpowiednich służb o takim procederze jest uznawane za donosicielstwo. Zapominamy, że nasza bierna postawa w tej kwestii oznacza zgodę na zatruwanie naszych organizmów i najbliższego nam otoczenia. Ci, którzy spalają śmieci w domowych instalacjach grzewczych narażają się na karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
W 2016 roku w Piotrkowie przez blisko trzy miesiące jakość powietrza przekraczała stany dopuszczane normą. Choć w mieście jest stacja pomiaru jakości powietrza niestety mierzy ona tylko stężenie pyłu zawieszonego PM 10, w Piotrkowie nie dokonuje się pomiaru pyłu PM 2,5. Dlatego też piotrkowski magistrat zdecydował się na montaż na terenie miasta dwudziestu detektorów jakości powietrza, dzięki którym pomiary stanu powietrza będą bardziej miarodajne.
Koncert zespołu Kapela Polonica zainaugurował XLIX Dni Muzyki Kameralnej. Dla piotrkowskiej publiczności, która 11 marca zebrała się w sali koncertowej Muzeum w Piotrkowie wystąpili Barbara Rogala (sopran), Emilia Kinecka (flet podłużny), Ewa Rzetecka-Niewiadomska (klawesyn) oraz Piotr Młynarczyk (viola da gamba).
Czy rośliny mogą chronić nas przed smogiem? Okazuje się, że 100 dużych drzew jest w stanie usunąć 460 kg zanieczyszczeń z powietrza rocznie, w tym 136 kg pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5. W Piotrkowie mamy ponad 100 ha zieleni przyulicznej oraz cztery parki o łącznej powierzchni ponad 15 ha. Ponadto w naszym mieście w ostatnich latach przybyło zielni, Piotrków pod względem ilości zieleni przypadającej na jednego mieszkańca wyprzedza takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.
W poniedziałek (5 marca) Komenda Miejska Policji, przy współpracy z Piotrkowską Spółdzielnią Mieszkaniową, otworzyła nowy punkt policyjny, który ma ułatwić kontakt mieszkańców z funkcjonariuszami. Od teraz z każdą niepokojącą sprawą można zgłosić się do dzielnicowego, który stacjonuje przy ulicy Wojska Polskiego 127 b na parterze przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej.
Miasto Piotrków Trybunalski jako jedna z jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego uczestniczy w programach realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z ochroną atmosfery i poprawą jakości powietrza. Między innymi w ramach zawartej z funduszem umowy w Piotrkowie zostanie wymienionych ponad 300 starych pieców. Miasto realizuje również jeden z programów z zakresu edukacji ekologicznej.
"Młodzież zapobiega pożarom", to hasło Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W środę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie odbyły się 41 eliminacje, w których uczestniczyli uczniowie piotrkowskich szkół.
Środa Popielcowa to dzień pokuty i duchowego przygotowania do okresu Wielkiego Postu. W tym roku przypada 14 lutego.
Więcej wycinamy, niż sadzimy. Takie wnioski płyną z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Inspektorzy sprawdzili, jak miasta zarządzają zielenią miejską. Z raportu wynika, że samorządy właściwie wykonywały swoją pracę w tej dziedzinie, są jednak pewne niedociągnięcia, na przykład w Piotrkowie.