Żołnierze wyklęci. Dla kogo?

Wtorek, 01 marca 201672
Im bliżej Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tym wyraźniej widać linię sporu Polaków. Kolejnego sporu.
Żołnierze wyklęci. Dla kogo?

Dla jednych bohaterowie, stawiający czynny opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Dla drugich - niepotrafiący się pogodzić z nadejściem nowej władzy buntownicy. Co najmniej, bo padają też określenia dużo ciężkiego kalibru. Niektórzy wciąż nazywają ich bandytami, podając nawet konkretne liczby zabitych przez żołnierzy cywilów.
- Tylko czy członek PPR, zmuszający do oddania kontrybucji, donoszący do władz na to, że ktoś zabił świnię na własny użytek, to cywil czy funkcjonariusz? - pytał w programie "O tym się mówi" w Strefie Fm dr Dariusz Rogut, historyk z UJK. - Trudno dziś to jednoznacznie ocenić. Żołnierze wyklęci byli bohaterami, walczącymi z narzuconą Polsce dyktaturą, walczącymi o wolną Polskę, ale nie z państwem polskim. Tego nie sposób historycznie podważyć.


Dlaczego zatem wspomniany spór widać także wokół sprawy żołnierzy wyklętych? Skąd tak różne o nich opinie? - Przez dziesięciolecia zakłamywano pamięć o tych bohaterach, nazywając bandytami. I nadal bardzo wiele osób z bandytami ich utożsamia - mówił w radiowym Maglu Paweł Wąs, przewodniczący Klubu Historycznego im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego. - Ale to nie jest prawda. Nie wolno stawiać znaku równości między grasującymi po II wojnie bandami, a żołnierzami wyklętymi.


Głos na fejsbukowym profilu audycji Magiel zabrał też piotrkowski radny Jan Dziemdziora.
- Takie uogólnianie jest bardzo głupie. Pojęcie "żołnierzy wyklętych" jest baaardzo ogólne (zdecydowanie za bardzo), bo pod tym hasłem kryją się najrozmaitsze niepowiązane ze sobą organizacje stawiające przed sobą bardzo różne cele. Byli więc również bandyci i zbrodniarze, ale nie można za to potępiać ludzi, których nie łączyło z tymi bandytami nic poza faktem, że ich również nazywa się "wyklętymi".


Ale są działacze o lewicowych korzeniach, którzy na Facebooku udostępniają takie oto dane: "z rąk żołnierzy wyklętych zginęło po wojnie ponad 5000 osób, w tym 187 dzieci". Zresztą spór o ocenę żołnierzy wyklętych widoczny jest głównie w sieci.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych od pięciu lat obchodzimy 1 marca.

 

(na zdjęciu uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych – Piotrków, 28 lutego 2016)

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

8


Komentarze (72)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)01.03.2016 09:04

Tortury, ból, krew i nieludzkie cierpienie za walkę o wolną Polskę w czasie okupacji niemieckiej i po niej i dlatego każdy człowiek o ludzkich uczuciach winien im szacunek i cześć.

126


wesoly ~wesoly (Gość)01.03.2016 08:53

Potwierdzam slowa goscia 1963 na temat P.Dziomdziory znam osobe ,ktora miala besposredni kontakt zfunkcjonariuszem Dziamdziorom ciekawe sprawy.Dziwi mnie to ze wladze miasta zajmuja sie nadaniem imienia ulicy obywatela niemieckiego,ktory doprowadzil do likwidacji 2 zakladow,na miejscu,ktorychzorganizowal firme ,ktora doi nas.Mamy tylu znanych mieszkancow miasta,krozry powinnibycna tabliczkach nazwy ulicy.jestem ciekaw kiedy ktos wpadnie,odkopie piotrkowskich Cichociemnych,mozeoni powinni byc na tych tabliczkach.

133


MUZEUM W TARASCE ~MUZEUM W TARASCE (Gość)01.03.2016 08:35

Historia jest w aktach komunistycznych wyroków WOJSKOWYCH SĄDÓW REJONOWYCH - żeby cokolwiek mówić na ten temat wystarczy je poczytać . Wyrok na moim Ojcu cyt. - skazany za to że od 1944 r. do 14 września 1945 r. na terenie powiatu piotrkowskiego brał udział w związku mającym na celu obalenie ówczesnego Państwa Polskiego będąc żołnierzem Armii Krajowej ,posiadał nielegalnie broń palną -

204


sklave sklaveranga01.03.2016 06:46

No a Pierwszym Partyzancie który to stoczył krwawy bój pod Polichnie z przeważającymi silami
niemieckimi wszyscy dziś zapomnieli. Ba nawet pomnik i muzeum mu zabrano i inaczej nazwano. A to taki sam bojownik o wolność i demokrację jak ci Wyklęci. Gdyby nie Wałęsa i Jaruzelski to w latach 80-tych ubiegłego wieku mielibyśmy kolejną wojnę domowa w Polsce. A dziś od czci i wiary się ich odsądza. Więcej na http://sklave.manifo.com/

1218


1963 ~1963 (Gość)01.03.2016 07:42

Pytanie Dziemdziory o Żołnierzy Niezłomnych jest co najmniej nie na miejscu. To człowiek systemu komunistycznego, były funkcjonariusz milicji. A każdy kto wtedy należał do MO był funkcjonariuszem aparatu terroru ówczesnego systemu. Dla takich osobników żołnierze nie zgadzający sie na sowietyzacje Polski zawsze bedą bandytami. Jego przynależność do SLD tylko potwierdza wiare w komunistyczne ideały i dla takich jak on bohaterami to są czerwonoarmiści.

193


szacun ~szacun (Gość)01.03.2016 07:12

Cześć i Chwała Bohaterom!!!Armio Wyklęta ŁKS o Was pamięta!!!

123


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat