Święto plonów w Kurnędzu

Region Niedziela, 11 września 202215
Rolnicy wraz z pozostałymi mieszkańcami gminy Sulejów podziękowali za tegoroczne plony. W czasie Gminno-Parafialnych Dożynek w Kurnędzu nie zabrakło propozycji muzycznych i kulinarnych.

Ładuję galerię...

Gospodarz gminy Sulejów zdradził nam, że ten rok był dla rolników niełatwy, choć ostatecznie można go uznać za udany. 

Dzisiaj chcę podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, której efektem jest ten chleb. Zatem głodu nie będzie. Ten rok nie był łatwy. Brakowało deszczu, zmagaliśmy się z upałami. Dzisiaj dziękujemy, ale zanosimy też modlitwy o coś niezwykle ważnego. Błagamy o to, by najświętsza Maryja, nasza królowa, uchroniła nas od wojny. Żeby tak się stało, musimy tę dobroć, która tkwi w naszych sercach, okazywać innym. Powinniśmy skoncentrować się na naszych sąsiadach, czy tych którym najciężej jest w dzisiejszych czasach. Dzisiaj jednak świętujemy. Ten dzień uświetnią między innymi nasze koła gospodyń wiejskich, których liczba jest w tym roku rekordowa - cieszył się Wojciech Ostrowski burmistrz Sulejowa.

 

I rzeczywiście stoły, które stanęły w okolicach sali OSP w Kurnędzu uginały się od przepysznych potraw. Swoje smakołyki oferowała rekordowa liczba kół gospodyń wiejskich, których było aż 17. A czego można było skosztować? 

Mamy u nas pierogi zarówno z mięsem, czy kapustą, ale też w wersji na słodko. Są też serniki na zimno, ciasto ze śliwką, rogaliki. Wszystko oczywiście własnej roboty. Cieszymy się, że sporo osób odwiedza nasze stanowisko - mówiły panie z KGW Kurnędz, czyli gospodynie dożynek. - Na naszym stoisku można zjeść na przykład przepyszną i rozgrzewającą zupę dyniową. Przygotowałyśmy ją z naszych swojskich ekologicznych upraw. Mamy też chleb ze smalcem, krokiety, kluski śląskie, karczek, kapustę zasmażaną. Jest też coś na słodko, mianowicie zestaw ciast, takich jak rolady i serniki - wymieniała z kolei przedstawicielka KGW Zalesice-Kolonia.

 

O ważnym aspekcie życia codziennego każdego z nas, przypomniał przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie

Na początek chcę wyrazić duży szacunek względem tego, jak Kurnędz przygotował się do tych dożynek. Dzięki temu znów możemy przeżywać to niezwykłe święto i dziękować Bogu za opiekę oraz to, że żniwa były udane. Chciałbym, aby te dożynki były dla nas lekcją tego, że powinniśmy jak najwięcej czerpać z naszej tradycji i kultury. Wspaniale byłoby też, gdyby do naszego codziennego słownika powróciło - chyba nieco zapomniane ostatnimi czasy - słowo "dziękuję". Dziękujmy sobie nawzajem za całe dobro jakie nas spotyka. "Dziękuję" to jest magiczne słowo, jeśli będziemy go używać to myślę, że wszelkie dobro będzie do nas wracało - apelował Bartosz Borkowski.

W święcie rolników z gminy Sulejów wzięli udział m.in. liczni oficjele, m.in. poseł Grzegorz Lorek, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, ale również radni powiatu piotrkowskiego oraz sulejowscy rajcy.


Zainteresował temat?

1

5


Zobacz również

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pytek ~Pytek (Gość)13.09.2022 18:09

Zięba był?

01


Lokas ~Lokas (Gość)13.09.2022 18:07

Impreza dla pisowskich działaczy żeby się polansowali i powiedzieli jak dobrze mamy w Polsce. A wszyscy widzą do czego doprowadzili . Bieda i brak perspektyw.

21


wojciech ~wojciech (Gość)12.09.2022 08:02

Czy władze gminne nie mają innych zadań, problemów, którymi trzeba się zająć ? Tylko imprezy i zabawa ? Najlepiej nie za swoje.

52


Suzuki ~Suzuki (Gość)12.09.2022 09:50

Kiedyś Sulejów słynął potrawami z baraniny a dzisiaj z kawioru , ewolucja dziejowa.

40


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)12.09.2022 18:49

Dożynki do koszt dla każdej gminy od 40 do 80 tysięcy złotych. Powszechnie wiadomo, że obecnie na wsi niewielu zostało gospodarzy. Jeśli są to tacy którzy uprawiają po 30-50 hektarów. Mało kto nawet hoduje drób, ponieważ się nie opłaca. Moim zdaniem wystarczyły by jedne dożynki powiatowe, ponieważ jest kryzys i gminy powinny oszczędzać. Za te wszystkie fanaberie na pewno zapłacą ich podatnicy. Moim zdaniem to jest marnotrawstwo i wielka rozrzutność. Rozumiem, że tradycję należy podtrzymywać ale w niczym nie lubię przesady.

61


Sulejowianka ~Sulejowianka (Gość)12.09.2022 15:38

Co za egzaltowane słowa
w przemówieniu Burmistrza.Widać,że Proboszcz ma wpływ na Burmistrza,a Burmistrz na Proboszcza.Kumple na medal.Kazdy czerpie profity z tej przyjaźni od....

31


cynik ~cynik (Gość)12.09.2022 06:02

cyt. "I rzeczywiście stoły, które stanęły w okolicach sali OSP w Kurnędzu uginały się od przepysznych potraw". Tak po prawdzie to co serwują dzisiaj KGW w całej Polsce zresztą to z tradycją niewiele mają wspólnego. Wieś Polska zawsze była uboga i jadało się skromnie. To co się robi robi się na pokaz. Polska wieś poza swoją katolickością tradycyjną /to akurat tradycja niesamowita/ niewiele ma ze wsią wspólnego. Ale co tam oficjele mogą sobie pojeść za darmo ...PS. Za parę lat /a pewnie i dzisiaj/ "tradycyjne wiejskie dzieci" nie będą wiedziały jak wygląda krowa ,kura i inny "tradycyjny" wiejski zwierz....

81


wyborca ~wyborca (Gość)12.09.2022 08:25

Próżny trud, na próżno wydane nasze pieniądze i tak na was nie zagłosuję. Wszyscy do wymiany za nieetyczne podwyżki wynagrodzeń jakie sobie zrobiliście i inne.

62


Daserka ~Daserka (Gość)12.09.2022 07:18

Tylko zabawa w tej gminie a nie ma roboty.

122


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat