TERAZ20°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Stan wojenny – rocznicowe obchody w Piotrkowie

JaKac1
JaKac1 pon., 14 grudnia 2009 09:07
Kolejną (28) rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce obchodzono w wielu miastach kraju, w tym również w Piotrkowie. Była msza św. za ojczyznę oraz spotkanie historyczne zorganizowane przez piotrkowską „Solidarność”. Specjalnym gościem był poseł Antoni Macierewicz (PiS).

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Jej przewodniczący Zbigniew Mroziński dobrze pamięta wydarzenia z grudnia 1981 roku, gdy do jego drzwi zapukali SB-cy. - Około północy usłyszałem łomot do drzwi i głosy, że proszą mnie pilnie do pracy, bo jest jakaś awaria i jestem potrzebny. Wyczułem, że po mnie przyszli, ponieważ głosy były mi zupełnie obce. Zawieźli mnie prywatnym samochodem na komendę. Tam usłyszeliśmy, że jest stan wojenny. Załadowano nas w samochody ciężarowe i przewieziono do więzienia w Sieradzu - przywołuje wspomnienia.

 

Choć zmiany w kraju nie były dla Zbigniewa Mrozińskiego zaskoczeniem to dziś uważa, że można było je przeprowadzić nieco inaczej, m.in. ukarać tych, którzy na to zasługiwali.

 

W spotkaniu historycznym zorganizowanym wczoraj w budynku piotrkowskiej filii Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego uczestniczyło ponad 100 osób, w większość związanych z wydarzeniami sprzed lat. - Przybyło bardzo dużo osób związanych z wydarzaniami z tamtych lat. Niektórzy przynieśli nawet ulotki z 1981 roku - podkreśla wicestarosta piotrkowski Zbigniew Ziemba.

 

W stanie wojennym zginęło prawie 100 osób a ponad 10.000 zostało aresztowanych bądź internowanych.

 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 6

    ~Marcin (gość)

    16.05.2010 14:06

    "inka" co ty masz wogóle do gadania jak masz ochote wyzywać i tak dużo wiesz to po co to czytasz?!!!!


    ~pytek (gość)

    14.12.2009 22:00

    A czy to spotkanie było pod patronetem Prezydenta Miasta?


    ~inka (gość)

    14.12.2009 14:42

    Dajcie spoko z tym Mrozińskim. Wiem dużo o panu elektryku kiedy pracował na sklejkach.


    ~artur w (gość)

    14.12.2009 13:55

    Informacja o planowanym spotkaniu była pełna: organizatorzy Solidarność i poseł A. Macierewicz (patrz serwisy sobotnie STREFY FM). Okazało się jednak, że parlamentarzysta chyba nie był organizatorem, ponieważ przyjechał spóźniony pół godziny (czekało 100 osób) a poza tym nie miał czasu na rozmowę z mediami...


    ~witold k (gość)

    14.12.2009 13:37

    To jest pewnie notatka Artura Wolskiego. Brawo. Po pierwsze spotkanie organizował poseł Antoni Macierewicz i ZR Solidarność to podstawowy element każdej notatki dziennikarskiej.

    Poseł w swym słowie przedstawił kulisy próśb o interwencję Sowietów. Także geopolitykę tamtego czasu.
    Z. Mroziński mówił o początkach Solidarności w naszym regionie, o tym, ze to Opoczno podjęło pierwszy trud. Pojechał powierzchownie o 16 miesiącach karnawału i o swoich przykrych doświadczeń z aresztowania i internowana.. Jacek Tworkowski w takim samym skrócie super powierzchowności omawiał lata osiemdziesiąte w DLP. Ryszard Wyczachwoski wspomniał swoje doświadczenie z ubekiem prasowym, że tak się wyrażę. Ja apelowałem o współpracę z IPN i o publicystykę liderów tamtego czasu.

    Poseł Macierewicz jest niesamowity. Rano był na mszy św. Potem pojechał do Krakowa i wrócił do nas na Panel. Dziś jest w Opocznie.


    reklama

    Dla Ciebie

    20°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio