TERAZ20°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Czy miasto kupi budynek po dawnej restauracji „Europa”?

A.Wolski
Artur Wolski śr., 18 września 2024 10:22
Miasto Piotrków prawdopodobnie kupi zabytkową willę WANDA. Zapowiedzieli to zarówno prezydent Juliusz Wiernicki jak i wiceprezydent Piotr Kulbat. A co z innym zabytkowym budynkiem po byłej restauracji „Europa”?

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Właściciel Europy wielokrotnie zapowiadał, że budynek zostanie wyremontowany. Miał tam powstać m.in. hotel. Jednak obiekt nadal niszczeje.

- To jest bardzo trudny temat ponieważ tam za bardzo nie ma czego ratować. Budynek trzeba by poddać ocenie architektonicznej, ale w mojej ocenie niewiele tam zostało. Elewacja stoi, ale jak wynika ze zdjęć z dronów on już się zapadł i zawala – wyjaśniał na antenie Radia Strefa FM wiceprezydent Piotr Kulbat. Zapytany o możliwość zakupu obiektu przez miasto odpowiedział krótko: - Żadnych negocjacji nie prowadzimy na ten moment.

O fatalnym stanie „Europy” pisaliśmy wielokrotnie, m.in. w lutym 2023. Wówczas wypowiedział się m.in. Waldemar Gumienny, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

- W sprawie "Europy" podejmujemy interwencje cyklicznie. Po naszych pracach, wyjeżdżają tam na interwencje strażacy. Właścicielowi wysyłaliśmy nakazy zabezpieczenia terenu. Oczywiście myśleliśmy też o rozbiórce budynku, ale takiej decyzji nie da się podjąć bez zgody konserwatora zabytków. Jedyne co nam pozostaje, to wysyłanie monitów, mobilizujących właściciela do utrzymania terenu w należytym porządku. W przeszłości odpadające cegły były odkuwane. Jest też zabezpieczenie, ale trudno przewidzieć, jak budynek będzie się z dnia na dzień zmieniał.

Z kolei Jacek Hofman, komendant piotrkowskiej SM tłumaczył: - Straż Miejska w trybie doraźnym podejmuje tam interwencje - także w zakresie utrzymania czystości i porządku na przyległym terenie. To między innymi na ich skutek właściciel zamontował tu siatki  zabezpieczające przed spadającym gruzem i uprzątał ten teren z różnego rodzaju odpadów.  Niestety budynek ten coraz bardziej niszczeje.  Po ostatnim incydencie Straż Miejska wszczyna kolejne postępowanie w sprawie o wykroczenie. Monitorujemy w miarę możliwości ten i inne obiekty, mogące zagrażać bezpieczeństwu.

Pierwszym właścicielem „Europy” był niejaki Klażyński, jednak to dopiero jego następca, Szerszyński, uczynił z niej lokal szanowany i znany „z pierwszorzędną obsługą i znakomitą kuchnią”, o którym głośno było także poza granicami kraju.

Przed wojną przyjeżdżali tu ci, „którzy mieli pieniądze i chcieli się zabawić.” Co ciekawe w okresie międzywojennym dzieliła budynek z Bankiem Poznańskim Spółek Zarobkowych, który zajmował całe pierwsze piętro. Wtedy też sam budynek ozdobiono attyką, która w całości zasłoniła dwuspadowy dach. Po II wojnie światowej nie tylko otrzymała nowy wystrój, ale i otworzyła swe podwoje dla mas pracujących. Mało tego, klientom udostępniono także piętro budynku.

 

W okresie świetności PRL-u w piotrkowskiej „Europie” często gościli partyjni notable, nie tylko z województwa czy regionu. O restauracji tej pisywali nawet znani pisarze, m.in. Zbigniew Nienacki w powieści kryminalnej „Wąż morski” (1962): „Była to „Europa”, przed którą zawsze stoją służbowe limuzyny ze znakami rejestracyjnymi z Łodzi i Warszawy. W niektórych łódzkich środowiskach jest w dobrym tonie jadąc autem z Krakowa czy Katowic wstąpić na wódkę do „Europy” w Piotrkowie. Albo po prostu wybrać się autem na kolację. Mówi się, że można w „Europie” wypić dyskretnie i z daleka od znajomych. Dlatego najczęściej spotykają się tutaj same znajome twarze. Z Łodzi i z Warszawy.” Jeśli zaś chodzi o menu, to rzeczywiście bywało iście europejskie. „Na parterze znajdowała się restauracja, w której mógł się posilić każdy, niekoniecznie bywający na dancingach. Serwowali tam bryzole, befsztyki, sznycle i słynne w mieście zrazy nelsońskie po węgiersku. A z zup tylko jarzynową, wiśniową, pomidorową i francuską cebulową”- mówi mieszkająca od przeszło 35 lat w Piotrkowie Łodzianka. „Europa” jako jedyna restauracja w mieście serwowała obiady już od godziny 12:00. Ogółem liczyła 200 miejsc, 140 na piętrze, 60 na parterze.

 
Fragment artykułu z „Tygodnia Trybunalskiego” z 2008 roku (Restauracja "Europa" - wizytówka Piotrkowa, autorka agawa).

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 53

    reklama

    Dla Ciebie

    20°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio