W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia szczególną uwagę poświęca działaniom dążącym do wyeliminowania odry i różyczki.
- Szczepienia ochronne odgrywają decydującą rolę w profilaktyce chorób zakaźnych. Przyczyniają się do pozytywnej zmiany sytuacji epidemiologicznej. Czasami spotykamy się z opinią, że choroby wieku dziecięcego należy przechorować, ale jest to pogląd, do którego musimy podejść bardzo ostrożnie. Wiele bowiem chorób zakaźnych okresu dziecięcego niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu, a często powikłań i zgonu. Takim przykładem jest odra, której wirus nadal jest przyczyną wielu powikłań w postaci ciężkich zapaleń płuc, podgłośniowych zapaleń krtani oraz najcięższego powikłania ( często prowadzącego do zgonu ) ostrego zapalenia mózgu i rdzenia – informują pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim.
Natomiast przechorowanie różyczki jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, może doprowadzić do poronienia, a także spowodować poważne wady u dziecka (Zespół Gregga): wady układu krążenia, uszkodzenie wzroku (jaskra, zaćma, retinopatia), wodogłowie, upośledzenie umysłowe, niedorozwój kończyn u dziecka.
Obecnie w Polsce, przeciwko odrze, śwince i różyczce stosuje się skojarzoną, potrójną szczepionkę. Rodzice często mają wątpliwości dotyczące dużej ilości szczepień u swoich pociech i z tymi wątpliwościami bardzo często zgłaszają się do lekarza. Trzeba podkreślić, jak ważną rolą pediatry jest wytłumaczenie rodzicom po co i dlaczego szczepimy.
Warunkiem osiągnięcia odporności w skali populacji jest wysoki odsetek zaszczepionych osób, co najmniej ok. 95%.
Od 25 do 29 kwietnia w godzinach 9.00 - 14.00 w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim zostanie uruchomiony punkt informacyjny, w którym będą udzielane porady na temat szczepień. Pytania można też zadawać telefonicznie 44 649-50-63, 44 646-52-68 wew. 55.