Koncert noworoczny to doskonały moment, żeby podsumować miniony rok i uhonorować tych, którzy w sposób szczególny wyróżnili się na najróżniejszych polach działalności – w sporcie, pracy społecznej, bezpieczeństwie czy wreszcie przedsiębiorczości. Tak też było 22 stycznia na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej.
- O tych ludziach warto mówić, bo to z nich możemy być dumni, bo to dzięki nim o gminie Wola Krzysztoporska słychać nie tylko w powiecie, województwie, Polsce, ale nawet w świecie. Dziękujemy za ich pracę, zaangażowanie, wytrwałość – mówił wójt Roman Drozdek, nagradzając wyróżnionych.
A oto sylwetki nagrodzonych
Zacznijmy od tych najmłodszych. Wszyscy troje mają zaledwie po 16 lat. I choć ich macierzystym klubem jest niewielki klub LUKS GRYF Bujny, na swoim koncie mają już tytuły mistrzów Polski i Europy. Wszyscy są też członkami kadry narodowej juniorów, a więc naszymi polskimi nadziejami na medale, miejmy nadzieję, że kiedyś także olimpijskie. Mowa o młodych sportowcach ćwiczących podnoszenie ciężarów pod okiem Henryka Furmaniuka – Karolinie Hyli, Łukaszu Hyli i Olafie Pasikowskim.
Lista obejmująca tylko ubiegłoroczne osiągnięcia tych młodych ludzi jest imponująca.
Karolina Hyla
- I miejsce w Pucharze Unii Europejskiej juniorek na Malcie (maj 2016)
- brązowy medal w rwaniu i podrzucie Mistrzostw Europy Młodziczek w Nowym Tomyślu (wrzesień 2016)
- uczestniczka Mistrzostw Świata Juniorek w Malezji (październik 2016)
W tej chwili – jako członkini kadry narodowej juniorek - szkolona jest w Ośrodku Szkolenia Sportowego w Siedlcach.
Łukasz Hyla (brat bliźniak Karoliny)
W ubiegłym roku zrobił coś niezwykłego – pobił rekord Europy w swojej kategorii wagowej.
Jest więc:
- rekordzistą Europy Młodzików w podrzucie w kat. wag. 85 kg z wynikiem 145 kg
- srebrnym medalistą Mistrzostw Europy Młodzików w Nowym Tomyślu (wrzesień 2016)
- złotym medalistą Mistrzostw Polski Młodzików w Biłgoraju (październik 2016)
- złotym medalistą Mistrzostw Polski Młodzików Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych (Zamość maj 2016)
- rekordzistą Polski Młodzików w kategorii wagowej 85 kg: w podrzucie - 145 kg i dwuboju 261 kg.
Jest również członkiem kadry narodowej.
Olaf Pasikowski to:
- brązowy medalista Mistrzostw Europy Młodzików w Nowym Tomyślu (wrzesień 2016)
- złoty medalista Mistrzostw Polski Młodzików w Biłgoraju (październik 2016)
- złoty medalista Mistrzostw Polski Młodzików Zrzeszenia LZS w Zamościu (maj 2016)
- rekordzista Polski Młodzików w kat wag powyżej +85 kg w rwaniu - 131 kg i dwuboju - 274 kg
- członek kadry narodowej juniorów.
Ponieważ wszyscy troje obecnie trenują na zgrupowaniu w górach, w ich imieniu wyróżnienia odebrały mamy – Izabela Płocha (mama Karoliny i Łukasza) oraz Emilia Pasikowska (mama Olafa).
Zauważeni zostali także ci, którzy działają w małym, lokalnym środowisku, ale swoją pracę potrafią spopularyzować szerzej.
Wyróżnienie dla Koła Gospodyń Wiejskich w Wygodzie odebrała jego przewodnicząca Małgorzata Pisarek. To właśnie to koło zajęło III miejsce w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego” na najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie piotrkowskim. To dzięki KGW Wygoda cały powiat usłyszał, że w gminie Wola Krzysztoporska są prężnie działające organizacje, które chcą kultywować lokalne tradycje.
Kolejna wyróżniona to Maria Biegańska – sołtys wsi Pawłów Górny.
Jest sołtysem dopiero pierwszą kadencję, ale już zyskała sympatię wielu ludzi. Okazuje się, że bardzo wielu, bo jak mówią wyniki plebiscytu „Dziennika Łódzkiego” na najpopularniejszego sołtysa powiatu piotrkowskiego, na jej osobę oddano aż 491 głosów, co dało drugą pozycję wśród wszystkich sołtysów powiatu.
Przy okazji warto dodać, że wręczający wyróżnienia Roman Drozdek również brał udział w plebiscycie i bezapelacyjnie go wygrał, zdobywając tytuł najpopularniejszego wójta powiatu piotrkowskiego.
Na koniec przyszedł czas na tych, których wójt Roma Drozdek uhonorował szczególnymi statuetkami „Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska”.
Pierwszą z nich otrzymał Krzysztof Wiernicki, dowódca sekcji OSP w Woli Krzysztoporskiej.
Nienaganna służba, profesjonalizm, zaangażowanie. To wszystko przyniosło mu tytuł Najlepszego Dowódcy OSP województwa łódzkiego w 2016 r. Pan Krzysztof ma za sobą 13-letni staż w służbie OSP, i to w jednostce, która jest jedną z najaktywniejszych w powiecie piotrkowskim i jedną z najlepszych pod względem wyszkolenia bojowego. Sam też jest doskonale wyszkolonym strażakiem i ciągle podnosi swoje kwalifikacje. Ale angażuje się nie tylko w służbę strażacką, ale i wszelkie społeczne działania podejmowane na terenie gminy.
Tytułem „Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska” uhonorowana została również firma CERMONT sp. z o.o. z Woli Krzysztoporskiej, reprezentowana prze wiceprezesa firmy i jej założyciela Ryszarda Cieślika.
Za sprawą tej firmy pracę na terenie gminy Wola Krzysztoporska ma około 200 osób. Dzięki inwestycji, na jaką zdecydowali się jej właściciele w roku 2016, pracę zyskają kolejni mieszkańcy – a gmina – dodatkowe wpływy z podatków.
Firma CERMONT powstała ponad 20 lat temu jako typowo rodzinne przedsięwzięcie. Skąd wzięła się nazwa? Od początkowych liter hasła „Cieślik Ryszard Montuje”. Na początku firma realizowała zamówienia na niewielkie konstrukcje stalowe na lokalnym rynku. Ale z czasem wypracowała sobie renomę rzetelnego wytwórcy hal stalowych i obiektów budowlanych, a jej realizacje (nawet te najbardziej skomplikowane i wymagające – jak chociażby centrum w toruńskich Jordankach) można spotkać we wszystkich rejonach Polski, a nawet poza jej granicami.
W tej chwili firma ma już certyfikaty najwyższej klasy, które uprawniają do realizacji wszelkich konstrukcji – nawet mostów, a obecnie realizuje budowę hangarów dla wojska o rozpiętości nawet 50 metrów.
O pozycji firmy świadczy też miejsce w prestiżowym rankingu pod nazwą „Gazele Biznesu” publikowanym przez czasopismo „Puls Biznesu”. Ranking ten dotyczy najbardziej dynamicznych małych i średnich przedsiębiorstw. W stawce ponad 4 tysięcy firm z całej Polski CERMONT znalazł się na 410 pozycji, a w rankingu województwa łódzkiego zajął 10 miejsce.
I – co najważniejsze – firma nadal się rozwija, o czym świadczy kolejna inwestycja. Pod koniec ubiegłego roku firma kupiła od gminy działkę o powierzchni ok. 3,5 hektara położoną w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Dzięki temu będzie mogła poszerzyć swoją działalność – i to na preferencyjnych warunkach (takie możliwości daje właśnie Specjalna Strefa Ekonomiczna). Współpraca zaowocuje w przyszłości powstaniem kolejnych miejsc pracy na terenie gminy Wola Krzysztoporska.
Po wręczeniu statuetek wójt złożył wszystkim noworoczne życzenia, a dyrektor GOK Jolanta Kołacińska zaprosiła na koncert, na który złożyły się występy grupy z Filharmonii Świętokrzyskiej, młodego i zdolnego mieszkańca Woźnik Karola Gajdy i zespołu Jasna Stron Mocy.