Z Japonii do Bujen wcale nie tak daleko

Tydzień Trybunalski Piątek, 17 czerwca 20113
Choć tak naprawdę z Japonii do Polski lecieć trzeba około 14 godzin, te kraje okazały się wcale nie tak odległe. A już całkiem sobie bliskie okazały się dzieci z tych krajów. Wszystko za sprawą wizyty dwóch japońskich dziewczynek, ich mamy i małego braciszka w Szkole Podstawowej w Bujnach.
Z Japonii do Bujen wcale nie tak daleko

A wszystko zaczęło się od... japońskich bajek. To za ich sprawą jedna z uczennic klasy II zainteresowała się japońską kulturą, językiem, japońskim pismem i... zaczęła swoją pasją zarażać innych. Przy pomocy dorosłych, a szczególnie Janusza Surmy (piotrkowskiego miłośnika i znawcy Japonii) udało się zorganizować spotkanie japońskich uczennic z dziećmi z Bujen.

Wcześniej cała klasa II pod opieką wychowawczyni Moniki Popiel pieczołowicie się do spotkania przygotowywała. Dzieci poznały podstawowe japońskie zwroty grzecznościowe, nauczyły się witać i żegnać swoich zagranicznych gości w ich języku. Nie było też nikogo, kto by nie wiedział, gdzie leży Japonia, z jakich wysp się składa, kim byli samuraje. – Dzieci wypożyczyły z biblioteki wszystkie książki, które choć w niewielkim stopniu dotyczyły Japonii. Były naprawdę mocno zmotywowane do poszukiwania informacji o tym nieco egzotycznym dla nas kraju – dodaje wychowawczyni.

A podczas samej wizyty przyjaciół z Kraju Kwitnącej Wiśni dzieci uczyły się japońskiej kaligrafii (każdy w prezencie otrzymał profesjonalny pędzel i nauczył się, jak wygląda jego imię w japońskim piśmie), zobaczyły, jak wygląda japońskie kimono i japoński elementarz. Były też warsztaty z origami i próby jedzenia pałeczkami. Jedenastoletnia Mio i ośmioletnia Moe (których marzeniem było zobaczyć polską szkołę) chętnie pomagały kolegom z Bujen. I po raz kolejny okazało się, że dla dzieci nie ma barier ani językowych, ani obyczajowych – one się po prostu świetnie ze sobą bawiły.

Or

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (3)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
97-300 97-300ranga19.06.2011 19:23

14godz.w samolocie?Dziękuje bardzo,po 3,5godz.lotu mam już dość!Żegnaj japonio.

00


bieda ~bieda (Gość)19.06.2011 19:14

Myślałem, że dzieci w bogatych krajach marzą o konsolach, komputerach, itp., a tu miła niespodzianka "marzeniem było zobaczyć polską szkołę". :D

00


gg ~gg (Gość)19.06.2011 13:30

14 godzin to tyle, ile jedzie pośpieszny Zakopane - Olsztyn. Trzeci świat.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat