Zgodnie z prawem pełnomocnicy komitetów mają po wyborach maksymalnie 30 na usunięcie materiałów wyborczych z przestrzeni publicznej, nie dotyczy to jednak banerów umieszczonych na terenach prywatnych.
Zgodnie z art. 110 kodeksu wyborczego, plakaty i hasła wyborcze w tym banery powinny być usunięte do 30 dni po dniu wyborów. Jeżeli komitety wyborcze nie usuną banerów z przestrzeni publicznej z obiektów należących do skarbu państwa, państwowych spółek, jednostek organizacyjnych bądź samorządu terytorialnego zostaną one usunięte na koszt komitetów wyborczych. Dodatkowo za brak usunięcia w terminie materiałów wyborczych grozi kara grzywny. W przypadku gdy banery są umieszczone na terenie prywatnym i właściciel wyraża na to zgodę, taki plakat może wisieć cały czas - mówił Bartłomiej Krasiński, radca prawny.
Banery wyborcze znikają z przestrzeni miejskiej w szybkim tempie, komitety, które przeszły do II tury wyborów prezydenckich, zaczęły sprzątanie materiałów wyborczych już w poniedziałek rano. Co dalej stanie się z dużą ilością płacht z tworzywa sztucznego?
Banery wykorzystywane przez KWW Z Sercem Dla Piotrkowa, przekazujemy osobom, które mogą je powtórnie wykorzystać, np. piotrkowskim działkowcom. Złożyliśmy również ofertę do schroniska dla zwierząt. Zależy nam na tym, aby te banery zostały dobrze spożytkowane. Materiały wyborcze mogą się gdzieś jeszcze w przestrzeni publicznej znaleźć, ale staramy się je jak najszybciej zdjąć i przekazać potrzebującym. Jeżeli jakieś banery zostały pominięte, prosimy o kontakt z naszym sztabem, wówczas postaramy się je jak najszybciej usunąć - mówi Krystyna Czechowska, pełnomocnik wyborczy KWW Z Sercem Dla Piotrkowa.
Głównym pomysłem na ponowne wykorzystanie banerów, wysuwanym przez pełnomocników wyborczych, jest oddanie plandek osobom potrzebującym w tym m.in. schronisku dla zwierząt.
Mamy zamiar przekazać część banerów do schroniska na jesień, cześć zostanie ponownie wykorzystana przez potrzebujące osoby prywatne, które się już do nas zgłaszają. Pozostałe zostaną zutylizowane. Według mojej wiedzy niemal wszystkie banery zostały już zdjęte z przestrzeni miejskiej, miasto będzie wysprzątane od A do Z - dodaje Marek Krawczyński, pełnomocnik wyborczy KWW Krzysztofa Chojniaka Razem Dla Piotrkowa.
Banery z tworzywa sztucznego mogą zostać wykorzystane m.in. jako ocieplenie i ochrona przed wiatrem w schroniskach dla zwierząt, jako materiał zakrywający zniszczone dachy po nagłych zjawiskach atmosferycznych. Zainteresowani płachtami są również harcerze, którzy wykorzystują je do budowania obozowisk. Znacząca większość trafi jednak do utylizacji.