Do tej pory w okręgu nr 10 wybieraliśmy dwóch senatorów. Po zmianie prawa wyborczego okręg ten został podzielony na dwa okręgi (28 i 29). W każdym z nich wybierzemy jednego senatora. Nie zmieni się liczba mandatów poselskich - otrzyma je 9 osób.
- Wybory do senatu są to wybory większościowe, więc głosujemy na kandydata i wygrywa ta osoba, która uzyska największą liczbę głosów. Wybory do sejmu są natomiast proporcjonalne, a więc w podziale mandatów będą uczestniczyły listy tych komitetów wyborczych, które w skali kraju uzyskają ponad 5% ważnie oddanych głosów (w przypadku koalicji wyborczej minimum 8% ważnie oddanych głosów) – tłumaczy Teresa Sęderecka - dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Piotrkowie.
- Powołana Okręgowa Komisja Wyborcza w Piotrkowie swoim zasięgiem działania obejmuje: w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Wyborczy nr 10, w skład którego wchodzą obszary powiatów: bełchatowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, rawskiego, skierniewickiego, tomaszowskiego oraz miasta na prawach powiatu: Piotrków Trybunalski i Skierniewice oraz w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Wyborczy nr 28, który obejmuje obszary powiatów: bełchatowskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego oraz miasto na prawach powiatu Piotrków Trybunalski, i Okręg Wyborczy nr 29, który obejmuje obszary powiatów: opoczyńskiego, rawskiego, skierniewickiego, tomaszowskiego oraz miasto na prawach powiatu Skierniewice – informuje Teresa Sęderecka.
Przypomnijmy, że wybory odbędą się 9 października.