ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wspierajmy "Miasto Kotów"

Piątek, 04 listopada 2016
Fundacja Miasto Kotów działa na rzecz bezdomnych kotów na terenie Piotrkowa Trybunalskiego nieprzerwanie od 2013 roku. Wolontariusze Fundacji zajmują się ratowaniem kotów, leczeniem, kastracją oraz tymczasową opieką nad zwierzętami porzuconymi. Prowadzą także działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, informacyjne dla mieszkańców miasta na temat ich praw i obowiązków oraz współpracują z tzw. karmicielami kotów. Rocznie przez fundację przewija się ok. 150 potrzebujących zwierząt (bezdomnych, wolno żyjących, właścicielskich). Około 70 zwierząt rocznie znajduje kochające domy. Kilkadziesiąt kotów dzięki współpracy z ich karmicielami zostaje wykastrowanych i jeśli wymaga tego sytuacja - leczonych.

Ładuję galerię...

Obecnie pod opieką Fundacji przebywa ponad 50 podopiecznych. Praca nie należy do łatwych. Oczekiwania ze strony osób proszących o pomoc rosną, a chętnych angażujących się w prace Fundacji jest zdecydowanie za mało. Ważnym elementem funkcjonowania FMK są także finanse, których jak w każdej tego typu organizacji jest zawsze za mało. Działacze piotrkowskiej kociej organizacji jednak się nie poddają. Szukają wsparcia wszędzie i czasem przynosi to zaskakujące efekty. Rok 2016 zaowocował współpracą z platformą sprzedażową Charytatywni.allegro.pl, która wspólnie z aktorami teatralnymi i telewizyjnymi zrealizowała kampanię medialną na rzecz Miasta Kotów pod nazwą "Mafia w sieci" (http://miastokotow.pl/mafia-na-uslugach-miasta-kotow).

 

Od września 2016 roku Fundacja posiada także status organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że na jej działania statutowe związane z pomocą kotom będzie można przekazywać darowiznę w formie 1% podatku dochodowego (http://miastokotow.pl/przed-adopcja/jeden-procent-dla-mieszczuchow). Pierwszy raz Fundacja otrzymała też wsparcie ze strony Urzędu Miasta. Zawarta między UM a FMK umowa sprawi, że pod koniec roku kalendarzowego Miasto Kotów otrzyma dofinansowanie do działań edukacyjnych na terenie Piotrkowa Trybunalskiego w wysokości pięciuset złotych. (http://miastokotow.pl/wspolpraca-z-urzedem-miasta). Fundacja ceni sobie także niezwykle współpracę z piotrkowską filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Biblioteką Pedagogiczną, Szkołą Podstawową nr 16 oraz Przedszkolem Samorządowym nr 26. Te cztery instytucje, w postaci ciekawych eventów i zajęć, chętnie angażują się w edukację pro zwierzęcą oraz promowanie działań Miasta Kotów (http://miastokotow.pl/koty-na-uniwersytecie).

 

Z jednej strony Fundacja spotyka się z życzliwością i chęcią wspierania, z drugiej ma wiele problemów, które znacznie utrudniają jej funkcjonowanie. Wsparcie tak szybko jak się pojawia, tak szybko spożytkowane jest na codzienne potrzeby podopiecznych Fundacji. Jej członkowie i wolontariusze muszą systematycznie szukać nowych pomocników, źródeł finansowania i rozwiązań. W tym momencie FMK boryka się z kilkoma ważkimi problemami, na pomoc w rozwiązaniu których liczy wśród lokalnej społeczności i instytucji samorządowych. Przede wszystkim poszukuje lokalu/pomieszczenia magazynowego. Wraz z rozwojem Fundacji rozrasta się jej zaplecze sprzętowe, które do tej pory przechowywane w prywatnych mieszkaniach zaczyna się w nich nie mieścić. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu byłby użyczony nieodpłatnie garaż lub suche, czyste pomieszczenie piwniczne.  Oczywiście szczytem marzeń byłby lokal, który mógłby służyć do różnych zadań - spotkań z osobami zainteresowanymi współpracą lub pomocą, do prowadzenia działań administracyjnych, edukacyjnych oraz na potrzeby magazynowe.

 

Fundacja poszukuje także wolontariuszy o konkretnych umiejętnościach i predyspozycjach - osób do prowadzenia zajęć edukacyjnych na terenie szkół i przedszkoli – studentów, nauczycieli, emerytów, którzy potrafią i lubią pracować z dziećmi. Poszukuje chętnych do bezpośredniej opieki nad kotami, którzy mogą prowadzić tzw. domy tymczasowe. Zawsze mile widziani są w Fundacji wolontariusze uzdolnieni artystycznie i rękodzielniczo, informatycy i graficy komputerowi, fotografowie potrafiący i lubiący pracować ze zwierzętami, specjaliści od pozyskiwania środków pozabudżetowych, pisania i rozliczania wniosków,  fundraiserzy, copywriterzy czy tzw. złote rączki, którzy zaangażowaliby się np. w budowanie bud dla bezdomnych kotów.

 

Miasto Kotów na terenie Piotrkowa prowadzi także zbiórkę publiczną darowizn finansowych i rzeczowych. W wybranych sklepach zoologicznych znajdują się puszki, koszyki na karmę oraz ulotki informacyjne. Zebrana w ten sposób karma trafia do podopiecznych Fundacji oraz do karmicieli opiekujących się enklawami kotów wolno żyjących. Okres przedświąteczny nastraja do wzmożonych zakupów oraz pomagania, dlatego FMK liczy na życzliwość i zainteresowanie mieszkańców miasta tą formą pomocy. Z radością też przyjęłaby formę wsparcia w postaci organizacji zbiórki karmy i akcesoriów ze strony szkół i przedszkoli Piotrkowa.

Najważniejszym jednak aspektem działań Fundacji jest adopcja kocich podopiecznych do bezpiecznych kochających domów. Każda udana adopcja sprawia, że organizacja może przyjąć pod swoje skrzydła kolejnego potrzebującego kota.

 

Wszystkich zainteresowanych współpracą lub przygarnięciem zwierzęcia zapraszamy na stronę FMK (http://miastokotow.pl/piekne-i-madre).

 

Dagmara Roszkowska – prezes Fundacji Miasto Kotów

POLECAMY


Zainteresował temat?

10

3


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat