W 83 jednostkach penitencjarnych na terenie całej Polski rozpoczęła się masowa produkcja środków zabezpieczających przed Covid -19. Blisko tysiąc więźniów zaangażowało się w szycie materiałów niezbędnych do walki z koronawirusem. Dzięki temu resort pomaga szpitalom, hospicjom, placówkom medycznym, DPS-om, część asortymentu przekazuje na potrzeby sądów, prokuratur, kuratorów, funkcjonariuszy Służby Więziennej i innych mundurowych.
Produkcja rozwija się, a zaangażowanie nie maleje. - Chociaż tak możemy pomóc i się po prostu przydać – mówią osadzeni. Ich zaangażowanie przekłada się na konkretnie liczby: niemal milion maseczek, 40 tys. fartuchów i 12 tys. kombinezonów ochronnych, a także 120 tys. litrów płynów dezynfekujących.
Tymczasem o kolejne 14 dni (od 22 kwietnia 2020) przedłużono obowiązywanie zasad wynikających z zarządzenia dyrektora Aresztu Śledczego w Piotrkowie „w sprawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia i przecięcia dróg szerzenia się wirusa (SARS-CoV-2)”. To oznacza, że na terenie Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim przedłuża się wstrzymanie: zatrudnienia osadzonych poza terenem jednostki penitencjarnej, udzielania osadzonym widzeń, odprawiania nabożeństw i udzielania posług religijnych.