artykuł sponsorowany

Wielkie greckie praktyki zawodowe

Piątek, 10 maja 2024
Grupa 30 uczennic i uczniów z technikum w Szydłowie wyjechała na praktyki zawodowe do Grecji. Wyjazd ten jest konsekwencją realizacji projektu Programu ERASMUS + i finansowany jest w całości ze środków FERS. Pozyskana na ten cel kwota 73 490 euro (ok. 350 tys. złotych) oznacza, że młodzież uczy się i pracuje w przepięknych południowoeuropejskich okolicznościach przyrody całkowicie za darmo.

Ładuję galerię...

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Szydłowie odbyli część swoich praktyk w kraju i przez dwa tygodnie na wyjeździe w Grecji. W trakcie takiego wyjazdu każda ze specjalności poznaje kulturę swojego zawodu z nieco innej perspektywy. Uczniowie mogą zobaczyć jak wygląda praca w wyspecjalizowanych jednostkach, w sposób inny niż w Polsce.

Jako technik żywienia mogę powiedzieć, że mogliśmy tam poznać ciekawe techniki w kuchni, z którymi nie miałem do czynienia w Polsce. Do tego były wycieczki krajoznawcze po Grecji. Każdy z zawodów poznał tamtejszą kulturę pracy. Co nas zaskoczyło, Grecy są znacznie wolniejsi od nas w pracy. Podczas praktyk potrafiliśmy zrobić znacznie więcej rzeczy, niż oni przez cały dzień. To zupełnie inny tryb pracy. Najpierw obowiązki wykonuje się do pewnej godziny, potem jest sjesta i odpoczynek. My nie jesteśmy przyzwyczajeni do czegoś takiego - przyznaje Robert Skowroński, uczeń IV klasy technikum w kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych.

Duży rozwój języka angielskiego, nauka pracy w grupie, poznanie siebie lepiej nawzajem i co było dla nas ważne i ciekawe, poznanie kuchni greckiej. Byliśmy także na wycieczkach. Płynęliśmy statkiem na Skiatos, zwiedzaliśmy Meteory, klasztory i okoliczne wioski. Spędziliśmy tam bardzo fajny czas – wspomina Aleksandra Jaśkiewicz, uczennica IV klasy technikum w kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych.

W wolnym czasie uczniowie zwiedzali Riwierę Olimpijską, korzystali z kąpieli słonecznych i wodnych nad Morzem Egejskim.

 

W czasie wyjazdu skupiono się na różnych aspektach pracy zawodowej. W zagranicznych praktykach brali udział także uczniowie z innych kierunków. 

Uczniowie w kierunku technik informatyk budowali roboty i uczyli się programowania w języku SPIKE, dowiedzieli się w jaki sposób te roboty mają się ze sobą komunikować. W przypadku specjalności technik rolnik, uczniowie poznawali nowe uprawy, które są niedostępne w Polsce, poznawali sposoby produkcji sera - wylicza Norbert Haładaj, nauczyciel w ZSP CKU w Szydłowie.

Przygotowanie do takiego wyjazdu trwa niemal półtora roku. Zanim uczniowie wyjadą, przechodzą cykl szkoleń, m.in. kulturowe, podczas którego uczą się zachowań w nowych miejscach. Były dodatkowe lekcje języka angielskiego oraz języka greckiego. Później nadszedł czas na wyjazd autokarem do Grecji. Cały czas mieliśmy opiekę ze strony greckiego partnera i pilotów. Podróż trwała ponad 24 godziny.

 

W tej chwili trwa rekrutacja do technikum, a najpopularniejsze kierunki to technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych, technik rolnik, technik logistyk i technik informatyk. Ponadto w tym roku ZSP w Szydłowie wraca liceum ogólnokształcące. Jest także możliwość nauki w szkole branżowej I stopnia. 


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat