Do tej pory w Piotrkowie Trybunalskim takie punkty funkcjonowały w obydwu szpitalach, ale w skutek wyjścia Powiatowego Centrum Matki i Dziecka z tzw. sieci szpitali , pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od 1 października będzie świadczona tylko w jednej placówce, czyli przy Rakowskiej. Kilka dni temu przedstawiciele SWW alarmowali, że dysponując dwoma zespołami, mogą nie podołać zadaniu. Ostatecznie zespołów lekarsko-pielęgniarskich będzie dwa razy więcej niż pierwotnie planowano. Zdaniem przedstawicieli NFZ to wystarczająca liczba zespołów.
- Dla porównania: na terenie powiatu bełchatowskiego funkcjonują 3 zespoły lekarsko-pielęgniarskie, które udzieliły w październiku 2018 r. ok. 1600 porad - informuje Anna Leder, rzecznik prasowy ŁO NFZ.
Poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla powiatu piotrkowskiego znajduje się w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim, przy ul. Rakowskiej 15.
Można dzwonić pod następujące nr telefonu:
519 379 046 - lekarze
519 379 150 - lekarze
519 379 375 - pielęgniarki
517 412 039 - pielęgniarki
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna świadczona jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych lub w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) oraz telefonicznie.
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:
- nagłego zachorowania;
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.