Wernisaż wystawy odbył się piątek (16.09.2022) o 19.00 w galerii ODA, przy ul. Sieradzkiej 8 w Piotrkowie Trybunalskim. W sali wystawowej zgromadzili się zaproszeni goście, przyjaciele i miłośnicy twórczości Józefa Jakubczyka.
- Poprzeczkę mieliśmy zawieszoną bardzo wysoko. Znają Państwo gobeliny Józefa, wcześniej prezentowaliśmy także jego obrazy, a teraz po raz pierwszy można zobaczyć także jego fotografie. Poza tym oprócz działalności artystycznej Józef prowadzi również działalność pedagogiczną. Do tej wystawy zaprosił więc także swoje uczennice. Niestety ze względu na ograniczoną powierzchnię nie możemy zaprezentować wszystkich prac, ale mam nadzieję, że w dziełach tu zaprezentowanych uda się Państwu odnaleźć podróż, którą - między Polską a Francją - odbywa Józef oraz jego fascynację światłem i kolorem - mówił podczas otwarcia wernisażu dyrektor ODA Andrzej Hoffman.
Sam artysta podziękował licznej publiczności oraz ludziom i instytucjom, które wspierały go w artystycznej drodze. On sam też pomaga. Wernisaż był więc okazją do wsparcia walki o zdrowie i życie chorej Sylwii.
- Dzisiejszej wystawie towarzyszy również zbiórka na rzecz ciężko chorej na mukowiscydozę Sylwii Kaczmarek. To córka jednej z naszych koleżanek i chcemy ją w ten sposób wesprzeć. Można zakupić małe reprodukcje moich prac i dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na jej leczenie - apelował artysta.
Na wystawie można zobaczyć wielobarwne gobeliny - m.in malowane włóczką kwiaty czy krajobrazy Prowansji. Oprócz prac mistrza zaprezentowano również dzieła jego uczennic: Martyny Gładysz, Marii Niemczyk, Sylwii Pabich, Katarzyny Pabich, Małgorzaty Mikołajczyk, Magdaleny Szadkowskiej, Mieczysławy Kaczmarek oraz Teresy Janochy.
Wystawa będzie czynna do 16 października 2022, a kolejne warsztaty z mistrzem mają rozpocząć się 4 października 2022 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie.
***
Józef Jakubczyk urodził się w Poświętnem nad Pilicą w 1954 roku. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Kielcach podjął studia w PWSSP w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), gdzie w 1979 r. uzyskał dyplom na wydziale Wzornictwa. W latach 1981–1989 r. pracował jako projektant tkanin odzieżowych w Zakładach Przemysłu Wełnianego „Tomtex” w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1990 r. zajmował się wyłącznie artystyczną działalnością twórczą w dziedzinie tkaniny artystycznej (gobelinu) i malarstwa. Jego prace prezentowane były na 106 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Szczególne miejsce zajmuje tu Francja, w której wystawiał prace prawie we wszystkich wielkich miastach, od Paryża, przez Lyon, Lille po Bordeaux i Tuluzę, a także w wielu mniejszych ośrodkach, ale niezwykle ważnych dla kultury, takich jak: La Chaise-Dieu, Rocamadour, Aigues-Mortes czy Soreze. W latach 2009, 2010 brał udział w Salon de la Nationale des Beaux-Arts, Carrousel du Louvre w Paryżu, a w 2019 r. w Salon Grands Formats w Saint-Raphael, gdzie otrzymał złoty medal za tkaninę „Akt”. W 2018 r. otworzył swoje stałe atelier w Prowansji – w Tourrettes (VAR).