Advertisement
artykuł sponsorowany

W jakim banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny?

Wtorek, 24 maja 2022
2021 roku był rekordowy dla branży hipotecznej pod względem ilości złożonych wniosków, średniej deklarowanej kwoty i wyników sprzedaży1. Zwiększające się stawki WIBOR oraz rosnące stopy procentowe powodują jednak, że coraz więcej Polaków zastanawia się, czy warto wziąć kredyt hipoteczny. W jakim banku dostaniesz korzystną ofertę? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i jakie są prognozy.
W jakim banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny – w jakim banku go wziąć? Zastanów się nad oprocentowaniem

Oprocentowanie to czynnik, który wpływa na ostateczny koszt kredytu hipotecznego – na jego podstawie wyliczana jest wysokość odsetek należnych dla banku. O jego wielkości decydują 2 wartości: stawka WIBOR oraz marża. Jeśli chodzi o WIBOR, to w 05.05.2022 roku Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe, przez co wskaźnik przekroczył już 5,5% - przed podwyżkami był poniżej 1%. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza w kraju sprawia, że Polacy zaczynają tracić zainteresowanie hipoteką.

Ciekawostka:

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Biuro Informacji Kredytowej w 02.2022 roku kredytodawcy otrzymali o 36% mniej wniosków o kredyt hipoteczny niż przed rokiem.

 

Nie można również zapomnieć o marży. Wśród konkurujących ze sobą instytucji finansowych króluje stawka poniżej 2 pp. Wartość tę można jednak negocjować, ponieważ ma charakter indywidualny dla każdego kredytodawcy.

W jakim banku najkorzystniej wziąć kredyt hipoteczny? W tym, który proponuje najmniejsze oprocentowanie. Wtedy rata będzie mniejsza, a zdolność kredytowa większa. Jeśli chcesz złożyć wniosek o 250 tysięcy złotych na 30 lat, zakładając 20% wkład własny, wtedy najlepszym wyjściem będzie dla Ciebie znalezienie oferty z oprocentowaniem w granicach 8,5%. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację gospodarczą banki coraz chętniej proponują oprocentowanie stałe. Dzięki temu wysokość raty nie zmieni się przez kolejne 5 lat bez względu na zarządzenia Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli jednak nie chcesz samodzielnie podejmować takiej decyzji, skontaktuj się z ekspertem finansowym, który pomoże Ci wybrać najlepszą dla Ciebie ofertę kredytu hipotecznego.

W jakim banku najkorzystniej wziąć kredyt hipoteczny? Liczy się RRSO

Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa to bardzo często spotykany wskaźnik w porównywarkach. Zawiera oprocentowanie, marżę oraz dodatkowe opłaty takie jak ubezpieczenie. Dzięki RRSO będziesz znać ostateczny koszt zobowiązania udzielanego przez instytucję finansową. W Jakim banki najlepiej wziąć kredyt? Takim, który oferuję jak najniższe RRSO. Im wskaźnik jest wyższy, tym większą kwotę będziesz musiał oddać. Aby dokonać jak najlepszego wyboru, warto skonsultować się z pośrednikiem kredytowym, który zwróci Twoją uwagę na:

  • marżę kredytu,
  • stopy procentowe (identyczne w każdym banku),
  • prowizję za udzielenie świadczenia (może wynieść 0%, ale nie zawsze),
  • niezbędne ubezpieczenia (ich rodzaje i koszt),
  • dodatkowe wymagania banku (np. obowiązek posiadania konta bankowego w danej instytucji finansowej czy wpływ pensji na konkretny rachunek).

Warto wiedzieć:

Porównywanie RRSO ma sens wyłącznie w przypadku ofert dotyczących takich samych kwot kredytu hipotecznego oraz ilości zakładanych rat.

 

W przypadku kredytu hipotecznego w wysokości 250 tysięcy złotych (wkład własnym 20%) spłacanym przez 30 lat RRSO może wynosić ok. 6-7% w zależności od oferty.

Kredyt hipoteczny – gdzie złożyć wniosek? Spójrz na wkład własny i raty

Chociaż z pozoru może się wydawać, że kredyt hipoteczny to przede wszystkim wkład ze strony banku, to jednak ty również masz w tym swój udział – chodzi o wkład własny. Kiedy najlepiej zacząć składać dokumenty? Gdy na koncie będzie już odłożone 20% wnioskowanej kwoty. Dzięki temu zarówno całkowity koszt kredytu, jak i raty będą mniejsze. Instytucje finansowe akceptują nadal 10% wkład własny, lecz trzeba się liczyć z tym, że odsetki będą większe.

Zanim złożysz wniosek, zastanów się nie tylko nad tym, w jakim banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny, ale także na ile lat. Najdłużej możesz podpisać umowę na 35 lat, ale im dłuższy okres spłaty, tym więcej będziesz musiał oddać instytucji finansowej.


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat