Advertisement

W ciągu 2-3 tygodni nowy projekt PiS ws. "piątki dla zwierząt"

PAPKraj Piątek, 30 października 2020312723
Prawo i Sprawiedliwość prowadzi prace nad nową wersją "piątki dla zwierząt"; nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni - twierdzą źródła PAP we władzach PiS.
W ciągu 2-3 tygodni nowy projekt PiS ws.

Tzw. "piątka dla zwierząt", czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.

 

Nowela została uchwalona przez Sejm oraz przeszła etap prac w Senacie. We wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, miały być rozpatrywane poprawki Senatu, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane. Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli, stąd odwołanie posiedzenia. Później rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zadeklarowała na Twitterze, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne, a partia nie wycofuje się z tzw. "piątki dla zwierząt".

 

Rzecznik rządu Piotr Müller w czwartek poinformował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że ewentualny nowy projekt zawierałby cześć przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od września.

 

Według informacji PAP, nowa wersja projektu ma być gotowa w ciągu 2-3 tygodni. "Tak jak mówiła rzeczniczka (PiS) nie wycofujemy się z +piątki dla zwierząt+. W tej chwili trwają prace nad nową wersją tego projektu. Zostanie on przedstawiony prawdopodobnie w ciągu 2-3 tygodni" - powiedział PAP jeden z polityków PiS z otoczenia szefa partii.

 

Inny z polityków partii rządzącej dodał, że ustawa, która wróciła z Senatu, pod względem legislacyjnym, byłaby trudna do przegłosowania w Sejmie. "Prawdopodobnie musielibyśmy w niedługim czasie wnosić kolejną nowelizacje przepisów, stąd pomysł, aby +zamrozić+ tę wersję +piątki+ i wnieść nowy projekt" - mówił polityk.

 

Müller pytany w czwartek w TVP1 o plany dotyczące noweli ustawy o ochronie zwierząt, poinformował, że rozważane jest, aby "uporządkować ją w całości"; chodzi o to, by "nie była ona częściowo przyjęta w Sejmie, później częściowo łatana w Senacie" - podkreślił. "Faktyczne, rozważana jest sytuacja, w której od nowa ten projekt zostanie złożony, ale z poprawkami, które zostały uwzględnione" - przyznał. Wśród tych poprawek wymienił odrzucenie możliwości wejścia przedstawicieli organizacji pozarządowych na teren gospodarstwa bez przedstawiciela weterynarii oraz możliwość dokonywania uboju rytualnego drobiu.

 

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

 

Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele Agrounii; domagano się odrzucenia noweli.

 

 

Rafał Białkowski/PAP


Zainteresował temat?

1

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)30.10.2020 09:11

Dlaczego partia pis faworyzuje niektóre gatunki zwierząt ??
Może pora zrobić nowelizacje przepisów dotyczących kotów i tego ile czasu muszą spędzać z właścicielem, a ile na powietrzu ...

72


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga30.10.2020 15:14

Cytuję:
~jak (Gość)popierałem pis ,TAMTEN pis który walczył ze złodziejstwem i lewactwem ,


Sęk w tym ,że nie było innego pisu. Czy ktoś jest skazany za siedzi korupcję i inne nadużycia? NIE. Za czasów pis lewica urosła w silę, dostała się do parlamentu. Nikt oprósz pisu nie był tak często pokazywany w tvpis jak lewica . Biedroń był pompowany jak balon. Pisowi władza nie jest potrzebna do realizacji planu naprawy Polski, tylko do umocnienia się w instytucjach państwa i realizacji swojej ideologi. Ideologi niestety marksistowskiej.

20


jak ~jak (Gość)30.10.2020 11:15

popierałem pis ,TAMTEN pis który walczył ze złodziejstwem i lewactwem ,ten pis to jakaś pomyłka ,oszusto górników ,rolników i wyprowadzenie kobiet w takim czasie ,oni oszaleli inego wytłumaczenie brak ,było wiadomo że temat aborcji to wybuch ,co ma na celu to działanie ?

64


!!! ~!!! (Gość)30.10.2020 14:21

Cała "piątka dla zwierząt" nadaje się do kosza.

24


gość_gość ~gość_gość (Gość)30.10.2020 11:18

Jak bym bym młodszy to śmietniki na mieście płonęły by codziennie. Dzisiejsza młodzież nie ma odwagi. Noście dalej swoje rureczki.

34


stefan ~stefan (Gość)30.10.2020 12:44

I tak was pis wy**cha !
A rolnik jak był głupi tak głupi uerze.

45


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga30.10.2020 12:02

Prace nad nową wersją ustawy są dowodem na to, że poprzednia to bubel prawny, uprzedzający ekonomicznie w czasach kryzysu i chaosu. W tak trudnym okresie nie podejmuje się decyzji mających zasadniczy wpływa na ludzi.To samo dotyczy ostatniego wyroku TK , został ogłoszony w najgorszym możliwym czasie, tak jakby specjalnie żeby wywołać chaos i zadymy.

61


gość_mosejaj ~gość_mosejaj (Gość)30.10.2020 07:44

Pisowce zdradzili i oszukali rolników. Wypier..

93


gość_kk ~gość_kk (Gość)30.10.2020 07:45

Kupują sobie czas,, boją się kolejnych protestów rolników

173


gość_hawe ~gość_hawe (Gość)30.10.2020 09:17

Tylko presja ma sens z tą władzą tak trzeba, znów wyjść na ulicę, i taczki...

113


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat