W Borowej pamiętali o poległych pod ''Piotrkowskimi Termopilami''

Region Niedziela, 01 września 201924
W Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. W programie obchodów znalazły się m.in. okolicznościowe przemówienia, składanie pamiątkowych wieńców, a wszyscy obecni mogli usłyszeć głos samego generała Czyżewskiego, zarejestrowany podczas jednego z powojennych wywiadów.

Ładuję galerię...

Na początku, licznie zgromadzeni na wydarzeniu mieszkańcy powiatu oraz przybyli goście mogli pokrótce zapoznać się z wydarzeniami, jakie miały miejsce 80 lat temu podczas bitwy na Górach Borowskich. - Wrzesień 1939 roku był jednym z najbardziej tragicznych okresów w historii naszego kraju. Gromadzimy się dzisiaj na tej ziemi Gór Borowskich, przesiąkniętej krwią żołnierza polskiego by przeżyć 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Trzeba ją nazwać rocznicą grozy i chwały. Na skutek agresji niemieckiej i sowieckiej ziemie polskie dostały się pod okupację. Postanowiono zniszczyć nie tylko polskie państwo, ale też polski naród. Wyrazem tego była chęć wymordowania przez okupantów w pierwszej kolejności polskiej elity. Zagrożenie dla Polski było o tyle większe, że za agresorami poza chęcią zagarnięcia cudzego terytorium, stały zbrodnicze totalitarne ideologie, komunizm i narodowy socjalizm. Naród polski musiał więc stoczyć walkę na wielu płaszczyznach. Tutaj, na Górach Borowskich, żołnierze polscy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem ówczesnego płk. Ludwika Czyżewskiego, z karabinem w ręku, przeciw miażdżącej przewadze najeźdźcy, kierując się dewizą "Bóg, Honor, Ojczyzna", nie pozwolili na wyrwanie sobie ludzkiej dumy i godności. Swoją postawą przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, z czego my dzisiaj korzystamy - powiedział Roman Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska.

 

Organizatorzy zaprezentowali przybyłym także widowisko słowno-muzyczne o tematyce patriotycznej. Jego fragmentu możecie wysłuchać poniżej. 

 

 

Po części oficjalnej i artystycznej, na szczycie Gór Borowskich odprawiono mszę świętą, podczas której uczczono pamięć poległych. Odprawił ją ks. Tadeusz Mikołajczyk, proboszcz parafii w Bogdanowie, przy asyście innych duchownych.

 

W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele Sejmu, Senatu, a także władz samorządowych: województwa łódzkiego, starostw powiatowych i urzędów miejskich w Piotrkowie Trybunalskim oraz Bełchatowie. Nie zabrakło też żołnierzy, harcerzy i reprezentantów szkół z terenów ziem piotrkowskiej i bełchatowskiej. Szczególnymi gośćmi były osoby związane z wydarzeniami sprzed 80 lat i ich rodziny.

 

W bitwie na Górach Borowskich, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, 80 lat temu poległo aż 663 żołnierzy.


Zainteresował temat?

4

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość 1 ~gość 1 (Gość)02.09.2019 14:23

A Antoś znowu w szafie zamknięty. Jak dla mnie super bo bez niego te uroczystości maja inny lepszy charakter. Nawet Wójt mówił całkiem do rzeczy z małymi wyjątkami. Całość popsuli księża kazaniem nie na miejscu.

44


do KGW ~do KGW (Gość)03.09.2019 13:57

a to stoisko z ciastem to nie miało jechać na jakieś dożynki ? to już nie można bez jedzenia dwie godziny wytrzymać ? to chyba nie miejsce i czas ani nie ta impreza. We wszystkim należy zachować dobry smak i nie chodzi na pewno o słodycze. Tam modlimy się i oddajemy hołd poległym za Ojczyznę.

41


Qwerty123 ~Qwerty123 (Gość)02.09.2019 14:34

Przecież Ziemba był!!!! Widzialem rozmawial z kombatantami.

52


gość ~gość (Gość)01.09.2019 18:43

Wielki szacunek dla tych co zorganizowali i przybyli oddać chold poległym żołnierzom września

81


gość ~gość (Gość)02.09.2019 06:47

A gdzie minister Macierewicz i marszałek Ziemba. Wstyd panowie

57


gość ~gość (Gość)02.09.2019 12:13

Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci!

51


gość ~gość (Gość)02.09.2019 06:47

A gdzie minister Macierewicz i marszałek Ziemba. Wstyd panowie

46


gość ~gość (Gość)01.09.2019 19:42

O ile dobrze się orientuję, to herb Polski na mownicy przysługuje wyłącznie Głowie Państwa. Czy coś mi w międzyczasie umknęło?

18


gość ~gość (Gość)02.09.2019 00:00

Cześć i chwała bohaterom !!!

111


gość ~gość (Gość)01.09.2019 20:49


Dziękujemy za piękną uroczystość oddany patryiota.

52


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat