Uroczystości Bożego Ciała w tym roku w Polsce w innej formie

PAPKraj Piątek, 05 czerwca 2020417629
Uroczystości Bożego Ciała w tym roku w wielu diecezjach w Polsce odbędą się w innej formie niż zazwyczaj. Biskupi przeważnie proszą o organizowanie procesji eucharystycznych jedynie wokół kościołów. Zachęcają też do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyniach.
fot. archiwum TT

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, powołując się na aktualnie obowiązujące przepisy, zachęca do licznego udziału w tradycyjnych procesjach eucharystycznych z zachowaniem zaleceń sanitarnych.

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej potocznie nazywana w Polsce "Bożym Ciałem" ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urban IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

 

"Uroczystość Boże Ciało zwraca uwagę na tajemnicę prawdziwej obecności Jezusa Chrystusa pośród ludzi w Najświętszym Sakramencie" – powiedział PAP liturgista z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie i duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej w archidiecezji warszawskiej ks. dr Bartosz Szoplik.

 

W Polsce głównym punktem obchodów uroczystości jest procesja eucharystyczna, która przechodzi ulicami miasta. Tegoroczna sytuacja związana z epidemią spowodowała, że w wielu miejscach w kraju nie będzie tradycyjnych procesji Bożego Ciała do czterech ołtarzy.

 

"Choć jest to ważna manifestacja wiary, to jednak zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że sam jej bohater - Jezus Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie może pozostać trochę w cieniu orkiestr, sztandarów, wstążek, sypania kwiatów. Może zatem Opatrzność Boża chce, abyśmy przeżyli w tym roku ten dzień w ciszy swoich świątyń; abyśmy na chwilę odwiedzili Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, czy zastanowili się nad postawą naszych serc – na ile są gotowe na spotkanie z Bogiem w komunii świętej" – powiedział ks. dr Szoplik.

 

Kształt obchodów uroczystości Bożego Ciała zależy od diecezji. Abp Stanisław Gądecki w specjalnym komunikacie napisał, że na terenie archidiecezji poznańskiej nie będą organizowane uliczne procesje Bożego Ciała.

 

Zaznaczył, że w "uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest procesja eucharystyczna po mszy św. wokół kościoła". Dodał, że z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią "zaleca się, by odbyło się kilka procesji".

 

Z koli bp Edward Dajczak w diecezji koszalińskiej w piśmie z 30 maja prosi, aby w większych miejscowościach, gdzie trudno dokonać wyboru, kto ma uczestniczyć, zorganizować procesję do czterech ołtarzy, z tym że wokół kościoła.

 

"Wszyscy wierni uczestniczący we mszy św. pozostają na swoich miejscach. Procesję tworzy służba liturgiczna wraz z kapłanami. Należy zadbać o odpowiednie nagłośnienie" – napisał bp Dajczak. Dodał, że w mniejszych miejscowościach, "gdzie liczba wiernych nie zostanie przekroczona, można zorganizować procesję w zwyczajny sposób".

 

Poprosił jednocześnie, aby po kolejnych mszach św. umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu i "wspólnie z nimi uwielbić Jezusa Eucharystycznego".

 

Ordynariusz łomżyński bp Janusz Stepnowski zalecił, aby po głównej mszy św. w uroczystość Bożego Ciała stworzyć wiernym możliwość popołudniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni, połączonej z możliwością spowiedzi.

 

Metropolita wrocławski wskazał, aby wiernych zaprosić w godzinach popołudniowych na nabożeństwo eucharystyczne. Poprosił także, aby zachować tradycję procesji przez osiem kolejnych dni od uroczystości Bożego Ciała.

 

Z koli metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wydał komunikat, w którym pisze, że "zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi z 29 maja br. zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników. Stwarza to możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku będzie obchodzona w dniu 11 czerwca 2020 roku".

 

Zachęcił duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. "Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału". Przypomniał jednocześnie o konieczności zachowania wymaganych zasad bezpieczeństwa tj. "utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa".

 

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej.

 

 

 

 

Magdalena Gronek/PAP


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Brawo ~Brawo (Gość)08.06.2020 14:34

Otóż to! Procesje - wokół kościołów! I tak już powinno zostać. Religijne parady tylko na terenach kościelnych - zamiast dezorganizacji ruchu na głównych ulicach.

22


Giuseppe ~Giuseppe (Gość)07.06.2020 09:25

Znowu będą łamane gałęzie na te stacje.

64


Alina ~Alina (Gość)07.06.2020 15:17

Lepiej pogońcie motocyklistów, bo ich maszyny wyją, a nie samolot. Przyjeżdżają skoczkowie z całego kraju. To chyba dobrze, że Piotrków jest sławny. Czy wreszcie to zrozumiecie ? A jak Wam przeszkadza to na wioskę.

77


gość ~gość (Gość)07.06.2020 20:47

W jakiej innej formie jak księża mówią że normalnie dzieci komunijne i rocznicowe ale do szkoły nie ale na procesje normalnie

11


Makary ~Makary (Gość)07.06.2020 18:31

Jędraszewski jak zwykle - musi pokazać kto tu rządzi. Czy nie powinien już być na emeryturze?

53


pedofilia w kościele ~pedofilia w kościele (Gość)07.06.2020 16:55

Księża dostali rozkaz: w całej diecezji mają mówić o nagonce na biskupa, który tuszował pedofilię

53


gość ~gość (Gość)07.06.2020 09:49

Bóg nie istnieje

714


ad ~ad (Gość)07.06.2020 10:29

Czy tego skrzyżowania budy dla psa i glebogryzarki, zwanego szumnie samolotem, które zaczęło znów hałasować nad Piotrkowem, zatruwając życie Piotrkowianom, nie obowiązuje zakaz lotów, tak jak naszego największego przewoźnika - LOTu?, co z obowiązkiem zachowaniem bezpiecznej odległości między osobami, latającymi tym czymś.

134


gość ~gość (Gość)07.06.2020 13:07

Szkoda bo jusz miałam pisać donos do sanepidu

22


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat