Władysław Hartman urodził się 21 kwietnia 1929 roku w Piotrkowie i aż do śmierci był związany z trybunalskim grodem . Od wczesnej młodości był zaangażowany w działalność niepodległościową, a później społecznikowską, za co wielokrotnie go odznaczano.
Symbolicznego odsłonięcia dokonali wdowa po honorowym obywatelu Piotrkowa oraz prezydent Krzysztof Chojniak. Wspomnieniami o Władysławie Hartmanie podzielił się z nami jego wnuk.
Ta miłość dziadka do Piotrkowa i regionu na pewno wywodziła się z domu rodzinnego, gdzie przekazano mu wartości patriotyczne. Zresztą nawet gdy jego rodzice już dawno nie czyli, dalej wyrażał się o nich z najwyższym szacunkiem. Był człowiekiem czynu i w działalności społecznej było tak, że każdy ukończony projekt dawał mu energię do realizacji kolejnych. Jednocześnie nigdy nie przypisywał swoich sukcesów i osiągnięć tylko sobie, a zawsze podkreślał, że realizacja tylu pomysłów była możliwa tylko dzięki temu, że spotkał na swojej drodze tylu wyjątkowych ludzi – podkreślał Maciej Dietrich.
Swoją działalność na rzecz miasta Władysław Hartman przez 25 lat prowadził jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.
Zainicjował on obchody 750-lecia miasta, współorganizował obchody 400-lecia Trybunału Koronnego czy 500-lecia parlamentaryzmu polskiego. Jego zasługą są liczne pamiątkowe tablice czy pomniki Kopernika oraz Stefana „Grota” Roweckiego. Władysław Hartman na trwałe wpisał się w historię naszego miasta, a ta tablicy przypomni go osobom spacerującym ul. Słowackiego – przypomniał Waldemar Domarańczyk, prezes TPPT.
Za działalność konspiracyjną i niepodległościową wybitny piotrkowianin otrzymał m.in. Krzyże: Partyzancki, Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Więźnia Politycznego i Kombatancki Krzyż Zasługi. Za działalność społeczną i zawodową otrzymał: Krzyż Kawalerski Polonia Restituta, Srebrny Krzyż Zasługi, Honorową Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury i Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
W 1979 roku Władysław Hartman otrzymał Złotą Wieżę Trybunalską za całokształt działalności społecznej. Tytuł honorowego obywatela miasta, piotrkowska RM przyznała mu z kolei 28 kwietnia 2004 r.