Pierwsza edycja konkursu „I ty możesz zostać ratownikiem” odbyła we wtorek (12.03.2024) w Piotrkowie Trybunalskim. Czternaście drużyn złożonych z uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu, mogła sprawdzić swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
Warto, aby wszyscy wiedzieli jak poprawnie udzielać pomocy w krytycznych sytuacjach, tak aby poprawnie zabezpieczyć poszkodowanego przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. W naszym konkursie mamy trzy główne konkurencje, które mają za zadanie sprawdzić umiejętności uczestników - mówił Michał Maksymowicz wykładowca WSPS w Piotrkowie Trybunalskim. - Pierwszym zadaniem było postępowanie w przypadku zadławienia u niemowlęcia. Tutaj ważna jest szybka reakcja oraz wezwanie profesjonalnych służb medycznych. Drugie zadanie polegało na udzieleniu pomocy mężczyźnie z bólem w klatce piersiowej, u którego dochodzi do zatrzymania krążenia, w tym wypadku nasi uczestnicy musieli poprawnie wykonać schemat resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z użyciem automatycznego defibrylatora wewnętrznego. Zadanie trzecie polegało na pomocy robotnikowi, który spadł z drabiny przy wykonywaniu prac w instalacji elektrycznej. Uczestniczy musieli zachować dozór bezpieczeństwa, aby samemu nie ucierpieć, a w dalszej kolejności pomóc osobie nieprzytomnej, która oddycha. W tym zadaniu trzeba odpowiednio zabezpieczyć osobę z podejrzeniem urazu i zaburzeniami rytmu serca po porażeniu elektrycznym. Zadaniem dodatkowym był tor przeszkód, w którym kursanci mieli założony strój geriatryczny. Jest to zestaw odważników symulujący bóle stawów, mięśni oraz będą wykonywać zadanie w specjalnych okularach powodujących wadę wzroku - tłumaczy Michał Maksymowicz.
Dla zwycięzców przewidziano szereg nagród m.in. puchar ufundowany przez dyrektora Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego; przelot śmigłowcem nad Piotrkowem oraz inne nagrody rzeczowe. Zwieńczeniem zajęć był wykład Michała Wieczorka, który opowiadał o swoich przeżyciach zdobytych na zagranicznych misjach medycznych.
Tego typu zawody są świetną okazją nie tylko do doskonalenia swoich umiejętności ratowniczych. Ze swojego doświadczenia wiem, że spora część uczestników tego typu zajęć idzie w kierunku ratownictwa i kontynuuję naukę w zawodach medycznych. Rynek dla ratowników medycznych mocno się otworzył, w Polsce jest to już dobrze opłacany zawód - mówił Michał Wieczorek ratownik medyczny, wykładowca WSPS. - Otwiera się na nas świat i jako polscy ratownicy medyczni jesteśmy chętnie przyjmowani w ramach różnych międzynarodowych misji. Brałem udział w różnych akcjach pomocy humanitarnej, zabezpieczania miejsc objętych konfliktami zbrojnymi. Miałem okazję dowodzić polskim szpitalem polowym po dużym trzęsieniu ziemi w Nepalu. I mam nadzieję, że młodzież zarażona dziś bakcylem ratownictwa, będzie robić jeszcze większe międzynarodowe kariery w zawodzie - dodaje Michał Wieczorek.
Organizatorem zawodów była Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego wydział zdrowia i nauk społecznych, filia w Piotrkowie Trybunalskim.
Chcemy rozwijać wydział w Piotrkowie, zależy nam na stworzeniu profesjonalnych pracowni na kierunku pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne. Dlatego doposażamy wydział w wysokiej klasy symulatory medyczne oraz specjalistyczny sprzęt. Poza działalnością edukacyjną prowadzimy działalność promocyjną w szczególności dla uczniów szkół średnich, stąd pomysł na zorganizowanie konkursu - tłumaczy Justyna Lis, dziekan WSPS w Piotrkowie Trybunalskim
Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy.