Tłum piotrkowian w cerkwi

Sobota, 22 lutego 20144
Tłum piotrkowian stawił się na sobotnie (22 lutego) zwiedzanie cerkwi. Wszyscy chcieli zobaczyć, jak wygląda wnętrze jedynej prawosławnej świątyni w mieście, której podwoje na co dzień są zamknięte.
Fot. YoAnnaFot. YoAnna

Zwiedzanie cerkwi rozpoczęło się od godziny 11:00.


Piotrkowska cerkiew powstała w I poł. XIX wieku za sprawą przybyłych do Piotrkowa kupców z Macedonii. Jej poświęcenie miało miejsce 28 listopada 1848 roku. Architektem świątyni był Iwan Sztrem. Początkowo świątynię wzniesiono w stylu neobizantyjskim na planie w kształcie krzyża greckiego wg projektu A. Golońskiego.
Gdy Piotrków stał się stolicą guberni, z rozkazu carskiego namiestnika Iwana Kochanowa cerkiew rozbudowano tak, że uzyskała on kształt krzyża łacińskiego. Dodatkowym elementem rozbudowy było wzniesienie wysokiej wieży dzwonnicy cerkiewnej. Znajdujący się wewnątrz ikonostas wykonany został w pracowni rzeźbiarskiej w Petersburgu. Autorem umieszczonych nań malowideł był znany rosyjski malarz Wasiliew.
Powtórnej konsekracji świątyni dokonano 9 grudnia 1870 roku. Szczytowe lata piotrkowskiej parafii prawosławnej przypadają na okres 1910 – 1914. Wówczas to nad Strawą naliczono 3 tys. wyznawców Kościoła wschodniego. Obecnie ich liczba wynosi około 200. Kilka lat temu zakończono remont elewacji zewnętrznej, dzięki czemu dziś możemy podziwiać piękno i okazałość tej budowli.


Warto jeszcze dodać, że piotrkowską cerkiew na taśmie filmowej upamiętniono dwukrotnie - po raz pierwszy w 1948 roku w Polskiej Kronice Filmowej nr 30 w cyklu „Obiektywem po Polsce” z okazji stulecia świątyni oraz w 1987 roku Andrzej Wajda wykorzystał wnętrza piotrkowskiej cerkwi jako jeden z plenerów w filmie „Biesy”.

Sobotnie zwiedzanie cerkwi zorganizowało Centrum Informacji Turystycznej.


Agawa


Zainteresował temat?

8

0


Zobacz również

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)23.02.2014 20:25

1) Polecam monografię piotrkowskiej cerkwi autorstwa Kazimierza Głowackiego - jest dostępna w Bibliotece Miejskiej.
2) W ubiegłym roku na historii sztuki na UJ została obroniona praca magisterska o cerkwiach guberni piotrkowskiej, w tym o cerkwi w Piotrkowie, autorstwa Pani Anity Kunikowskiej.

30


Rodowity ~Rodowity (Gość)23.02.2014 00:17

A swoją drogą... Jeśli Piotrków aspiruje do miasta przyjaznego turystom (wszak powstał Trakt Wielu Kultur), to nie przyciągnie się ich zamkniętymi zabytkami. Piotrkowska cerkiew jest wspaniała, zresztą jak kilka innych piotrkowskich świątyń, z tym że ma - tak jak inne świątynie - jedną wadę: jest zamknięta na co dzień. Przecież taki zabytek powinien być otwarty w ciągu dnia, żeby każdy chętny mógł wejść i zwiedzić. Tyle razy tamtędy przechodziłem i nigdy nie trafiłem na otwarte drzwi.

61


dekkers ~dekkers (Gość)22.02.2014 20:44

szkoda, że informacja podana po wydarzeniu...

Moderator: tresc informacji

Przed wydarzeniem też była, i to w dwóch miejscach!

23


Mogą ~Mogą (Gość)22.02.2014 18:53

"Wszyscy chcieli zobaczyć, jak wygląda wnętrze jedynej prawosławnej świątyni w mieście, której podwoje na co dzień są zamknięte"
Mogą oglądać wnętrze cerkwi w niedziele i soboty przed lub po nabożeństwach.

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat