artykuł sponsorowany

Technik administracji – kierunek łączący finanse, ekonomię i prawo

Piątek, 22 kwietnia 2022
Myślisz o pracy w urzędzie? Jeśli uważasz, że praca urzędnika to coś dla ciebie, zostań technikiem administracji. Wystarczy dwuletnia szkoła policealna i możesz podjąć pracę!
Technik administracji – kierunek łączący finanse, ekonomię i prawo

Jak wiadomo w Polsce urzędów jest bardzo dużo i stale tworzone są nowe, co ma związek z coraz większą biurokratyzacją, a także licznymi projektami i funduszami europejskimi. Zatem można domniemywać, że pracy dla urzędników nie zabraknie. Poza tym ciągle otwiera tu swoje podwoje wiele firm zagranicznych, w których specjalista ds. administracji także może znaleźć zatrudnienie.

Specjalista ds. administracji – co robi?

Czym tak naprawdę zajmuje się taka osoba? Otóż są to przede wszystkim prace związane z gromadzeniem i obiegiem dokumentacji oraz informacji zgodnie z instrukcją kancelaryjną w danej jednostce (urzędzie czy prywatnym podmiocie), a także informacji ekonomicznych i statystycznych. Jest to zatem głównie praca z dokumentami. Specjalista ds. administracji przygotowuje również różne sprawozdania i protokoły z posiedzeń i zebrań. Poza tym opracowuje projekty aktów prawa administracyjnego, prowadzi postępowania kończące się wydaniem decyzji administracyjnej oraz przygotowuje projekty umów. Do jej obowiązków należy również organizowanie zebrań, konferencji i innych spotkań, prowadzi także dokumentację księgową podstawową, zarządza budżetem, nadzoruje innych pracowników itp. Niekiedy wykonuje zadania z zakresu prawa administracyjnego, ekonomii i finansów oraz księgowości.

Praca urzędnicza wymaga bycia zorganizowanym, dbania o porządek w papierach, systematyczności, dobrej organizacji pracy własnej.

Technik administracji – gdzie można pracować po ukończeniu kierunku?

Jeśli ktoś posiada tytuł technika administracji, to może podjąć pracę w wielu miejscach, m.in. w: administracji państwowej i samorządowej (wszelkie urzędy), firmach konsultingowych, fundacjach, może także zajmować się doradztwem w zakresie obsługi jednostek administracyjnych.

A jakie stanowiska może obejmować? Może pracować jako pracownik biurowy, inspektor ds. rejestracji, konsultant ds. wsparcia klienta, pracownik biura i magazynu, pracownik administracyjny.

Więcej na temat możliwości podjęcia pracy po ukończeniu tego kierunku na stronie: https://zak.edu.pl/aktualnosci/9117-technik-administracji-----jakie-sa-perspektywy-rozwoju-po-ukonczeniu-tego-kierunku-.

Technik administracji – szkoła policealna

Aby uzyskać zawód technika administracji, należy ukończyć dwuletnią szkołę policealną. Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym. Naukę kończy egzamin zewnętrzny, organizowany w szkole. Po jego zdaniu otrzymuje się tytuł technika administracji i zdobywa kwalifikację zawodową: Obsługa klienta w jednostkach administracji (EKA.01). Poza tym absolwent otrzymuje 2 certyfikaty: Przygotowywanie dokumentacji stosunku pracy oraz Prawa i obowiązki stron postępowania administracyjnego. Potwierdzeniem wykształcenia jest świadectwo zgodne z wytycznymi MEN oraz certyfikat szkoły. Więcej na temat kierunku można znaleźć na stronie szkoły: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-administracji.

Technik administracji - jakie to wykształcenie?

Wiele osób zastanawia się nad tym jaki poziom wykształcenia osiąga się po ukończeniu szkoły policealnej, w tym także na kierunku technika administracji. Otóż jest to wykształcenie średnie, a po zdaniu egzaminu końcowego otrzymuje się także tytuł technika.

 

 

 


Zainteresował temat?

0

2


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat