Tak wygląda przebudowana ul. Pereca na piotrkowskim Podzamczu

Piątek, 18 września 202053
Pereca na Podzamczu została przebudowana, w dodatku nie jest już ślepa. Ulica została połączona z Al. Kopernika. To jeden z elementów rewitalizacji tej części miasta, a dokładniej jeden z etapów utworzenia tzw. bulwarów nad rzeką Strawą. Prace trwały od ubiegłego roku i realizowane były w formule "projektuj i buduj". W piątek o poranku zadanie zostało oficjalnie zakończone, a ulica otwarta.

Ładuję galerię...

Przez kilka pierwszych miesięcy przebudowywano infrastrukturę podziemną na modernizowanym odcinku - kanalizację sanitarną i deszczową oraz wodociąg. Usunięto kolizje teletechniczne. Następnie ułożono krawężniki, wykonano podbudowy pod chodniki i drogę, po czym ułożono kostkę betonową i wylano asfalt. Skrzyżowanie Pereca Kopernika zostało nieco wyniesione i wykonane z kostki. Takie rozwiązanie – jak informują urzędnicy - zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo i umożliwi również łatwiejszy dostęp do ciepłociągu w razie jakiejkolwiek awarii.

 

Ostatnimi etapami projektu były: ułożenie trawy z rolki, urządzenie zaprojektowanej zieleni i ustawienie elementów małej architektury, czyli ławek, koszy na śmieci i krat osłaniających zasadzone drzewa.


Po przebudowie ulica Pereca nie jest już ślepa. Udrożniono drogę poprzez połączenie jej z ulicami Wojska Polskiego i Kopernika.

 

Wzdłuż Strawy usytuowano dwa deptaki. Jeden z nich znajduje się po stronie zachodniej ulicy Pereca, na odcinku od Garncarskiej do Starowarszawskiej. Drugi po wschodniej stronie od Starowarszawskiej do Zamkowej. Odcinki te są wyłączone z ruchu kołowego, by nie powodować uciążliwości wynikających z bezpośredniego tranzytu pomiędzy Wojska Polskiego a Kopernika.

 

W spotkaniu na Podzamczu uczestniczyli w piątek prezydent miasta Krzysztof Chojniak, dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Małgorzata Majczyna, przedstawiciele wykonawcy, czyli firmy PEUK, a także Jacek Ziętek z Muzeum w Piotrkowie.

- Problematyczne na pewno były uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Przygotowanie wszelkich dokumentacji to była droga przez mękę. Wzdłuż rzeki Strawy trafiliśmy na grunty nienośne. To była ciekawa inżynierska robota, a poza tym… wszystko przebiegało zgodnie z planem – mówił prezes firmy PEUK Tomasz Kaczmarek, przedstawiciel wykonawcy tej inwestycji.

 

Całkowity koszt przebudowy to ok. 3,5 mln zł, z czego 2 mln pochodzą z budżetu miasta, 1,5 mln to unijne dofinansowanie.

 

 

Dwie plenerowe wystawy (przygotowane przez piotrkowskie Muzeum) mogą oglądać w weekend piotrkowianie spacerując ul. Pereca. Pierwsza dotyczy współczesnego Piotrkowa, druga tradycji chrześcijańskich. 


Zainteresował temat?

9

6


Zobacz również

reklama

Komentarze (53)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

.... ~.... (Gość)18.09.2020 09:49

Kwintesencja inwestycji K. Chojniaka. Tu kawałeczek wyremontujemy (Pereca), tu kawałeczek (Wojska Polskiego) i zrobimy fetę na otwarcie. A prawdziwych inwestycji jak jakże potrzebna dwujezdniowa ulica Rakowska nie zrobimy z uwagi na zbyt duże koszty. Swoją drogą ciekawe czy po remoncie Rakowskiej z okazji ponownego jej otwarcia będzie feta i czy Prezydent będzie rozdawał prezenty....

183


dfgdfgdfg ~dfgdfgdfg (Gość)18.09.2020 12:18

Zobaczyłbym przebudowaną ulicę ale jacyś ludzie zasłaniają ją i się zastanawiam to jest artykuł o przebudowanej ulicy czy ludziach odwiedzających przebudowaną ulicę?

50


gość ~gość (Gość)18.09.2020 11:01

A te zdjęcia są przed, czy po?

92


!!! ~!!! (Gość)18.09.2020 13:05

Niby fajnie, ale te rudery wokoło aż szczypią w oczy.

121


gość ~gość (Gość)18.09.2020 12:52

Gdzie nasadzenia?
Kolejna pustynia.
Najważniejsze że ludzie ze zdjęcia na zielonym żyją. A reszta niech utonie w smogu.

63


gość ~gość (Gość)18.09.2020 10:27

A gdzie drzewa ??

133


cynik ~cynik (Gość)18.09.2020 10:50

Miasto praktycznie odcięte od świata jeśli chodzi przemieszczanie się pojazdów w różnych kierunkach. Wczoraj prezydent Chojniak prezentując swoje "osiągniecia" na na antenie lokalnego radia ani słowem nie zająknął się o sytuacji na Rakowskiej. A prowadząca specjalnie nie naciskała. Nie wiem czy jest jeszcze w Polsce miasto tej wielkości ,które ma takie kłopoty z komunikacją. Tylko rzucić hasło "Piotrków miasto zamknięte" PS. Kamienice na bulwarze "dobrze" świadczą o rządzących.

181


Dawidoff ~Dawidoff (Gość)18.09.2020 10:22

Wyburzyć te stare ruiny! Na przeciwko zamku, po drugiej stronie strawy - syf, kiła i mogiła. Nie można zmusić właściciela żeby zrobił z tym porządek?

191


gość ~gość (Gość)18.09.2020 10:09

Jeszcze wodą trzeba puścić w tym kanale może będzie klimat

101


gość ~gość (Gość)18.09.2020 10:00

Każda inwestycja poprawiająca wygląd Piotrkowa zasługuje na pochwałę! Brawo!!!

39


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat