Advertisement

„Tak” od mieszkańców dla spalarni odpadów?

Strefa FM Niedziela, 21 listopada 202140
Centrum Rafinacji Odpadów Komunalnych to pomysł władz samorządowych z naszego regionu na obniżenie ceny śmieci. W magazynie Magiel na antenie radia Strefa FM padło pytanie, czy to dobra inicjatywa? Okazuje się, że zdecydowana większość słuchaczy to zwolennicy takiego rozwiązania.
archiwum epiotrkow.pl / fot.: Iwo Stachaczyk archiwum epiotrkow.pl / fot.: Iwo Stachaczyk

O pomyśle powstania takiego Centrum informowaliśmy na portalu epiotrkow.pl już jakiś czas temu. Idea budowy takiego ekologicznego centrum spalania odpadów może być zrealizowana w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Piotrków Trybunalski - Radomsko – Bełchatów.

 

O tym, czy warto podjąć się takiego wyzwania oraz gdzie owo Centrum mogłoby powstać, zapytaliśmy słuchaczy Magla na antenie radia Strefa FM. Zdecydowana część z nich była zwolennikami takiego rozwiązania. - Na takiej inwestycji skorzystaliby wszyscy – podkreślał pan Roman, który zastrzega jednak, że od pomysłu do realizacji jest bardzo daleka droga. - Jest wiele zdegradowanych terenów, na których mógłby powstać taki obiekt. Koszty śmieci poszłyby w dół, a dodatkowo moglibyśmy pozyskiwać energię i ciepło w sieć ciepłowniczą. Dzięki temu też moglibyśmy płacić mniej. Myślę, że dzięki temu segregacja śmieci byłaby w końcu z prawdziwego zdarzenia - dodaje.

 

Podobne zdanie na temat lokalizacji miał pan Piotr, który wskazywał, że ul. Orla byłaby jego zdaniem bardzo odpowiednia dla takiego Centrum. - W Piotrkowie mamy Technikum Kształtowania Środowiska. Ludzie, którzy je kończą, idą na studia do innych miast i tam zostają. Gdyby taki obiekt istniał, to mogliby zostać w mieście, bo byłaby dla nich praca. Jednocześnie osoby z niższym wykształceniem mogłyby znaleźć zatrudnienie przy obsłudze takiego centrum – mówił pan Piotr.

 

Gościem audycji był również mieszkający w Szwecji Józef Neterowicz, ekspert Związku Powiatów Polskich.

W Szwecji mieszkam już od 46 lat, a kiedy się tutaj przeprowadzałem, to w tym państwie trwała właśnie dyskusja na temat źródeł ciepła. Szwecja nie miała zasobów, takich jak Norwegia więc musieli szukać innych rozwiązań. Odpady mają cenę ujemną, ponieważ ten, który je dowozi, jeszcze za to płaci. Do tego ich potencjał energetyczny jest zaledwie o 1,5 razy niższy niż dobrego węgla. Frakcja palna odpadów komunalnych ma około 16 gigadżuli na tonę, a jeden z najlepszych węgli ma 22-24 gigadżule na tonę. Oznacza to, że 1,5 tony odpadów odpowiada tonie węgla.

Jak podkreśla Józef Neterowicz, obawy o taką instalację wynikają wyłącznie z niewiedzy. - Szwecja jest najczystszym ekologicznie państwem na świecie, a takich spalarni jest tam ponad trzydzieści. Największa z nich znajduje się na terenie Miejskiego Parku Narodowego w Sztokholmie, zaledwie 8 km od siedziby króla Szwecji – mówił.

Opinię eksperta podzielił pan Tomasz z Koła, który mieszkał przez czterdzieści lat niedaleko spalarni w Szwecji. - Od końca lat 80-tych śledziłem tę spalarnię. Nic nie czuć od takiej instalacji. Czasami widać tylko trochę białego dymu z komina. Tylko należy pamiętać, że tam się nic nie składuje na zewnątrz. Tam są tunele wykute w skałach i te śmieciarki sobie wjeżdżają do środka – mówił słuchacz Magla.

 

Piotr Wojtysiak, Starosta Piotrkowski, podkreślał, że kwestia rosnących cen za odbiór odpadów wymusza szukanie odpowiednich rozwiązań.

Na Konwencje Wójtów i Burmistrzów Powiatu Piotrkowskiego rozmawialiśmy nie tylko o Ekologicznym Centrum Rafinacji Odpadów Komunalnych, ale także budowie innych instalacji, które mogłyby zagospodarować te odpady. Trzeba pamiętać, że dziś odpady to przede wszystkim surowiec. W kolejnych zakładach przetwórczych można je przetwarzać na energię elektryczną czy cieplną. Takie rozwiązania w zakresie rafinacji odpadów komunalnych są niezbędne dla obniżenia cen. To jest problem, który łączy wszystkie samorządy.

Piotr Wojtysiak zwrócił także uwagę, że takie Centrum to nie tylko spalarnia odpadów. - Chodzi o dziewięć instalacji, m.in. do utylizacji osadów ściekowych, osadów z biogazowni, utylizacji tworzyw sztucznych – wyliczał.

 

Do tego pomysłu oraz szans na jego realizację będziemy jeszcze wracać na portalu epiotrkow.pl i w radiu Strefa FM.

 


Zainteresował temat?

7

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)24.11.2021 00:02

Piotrków Miasto mażycieli. Kto się tym zajmie. Którzy fachowca? Można przypuszczać,że tylko kolesie kumotry i największe nieudaczniki z dyrekcji MZGKiM.

20


Kwadrat ~Kwadrat (Gość)23.11.2021 11:19

Przecież taka spalarnia (naiwieksza w Europie) powstanie wkrótce w Bełchatowie.

20


goœć_aaa ~goœć_aaa (Gość)23.11.2021 10:39

Na tak zapewne wypowiadają się w większości osoby mieszkające w mieście gdzie raczej taka spalarnia nie powstanie... A może by tak w mieście zbudować lub gdzieś zagospodarować....

10


Mhm ~Mhm (Gość)21.11.2021 17:30

Ja już taką spalarnie mam w swojej kotłowni. Piec idzie pełną parą, aż się płaszcza dotknąć nie da. Torebki, tektury, płyty meblowe, pocięte stare opony. Ciepło jak ta lala.

43


goœć_waldek ~goœć_waldek (Gość)21.11.2021 19:54

Proponuję założyć spalarnię dla Miasta Piotrków i okolicznych gmin na terenie Organika we Woli Krzysztoporskiej. Dodatkowo z budową mini ciepłowni. Kto jest za? Przynajmniej zagospodaruje się te tereny
Lub spalać w elektrociepłowni w Piotrkowie Tryb. Skoro tak jak w Szwecji nie ma to wpływu na okolicznych mieszkańców to byłoby najlepsze rozwiązanie? Co o tym myslicie

111


Rada ~Rada (Gość)22.11.2021 17:27

Jak już, to ptoponuję, żeby H8ak zbudował na Próchnika. Urzędnicy będą mogli sobie oglądać, bo blisko.

60


Grz ~Grz (Gość)22.11.2021 11:32

Mogliby zacząć też od odgraniczenia plastiku w sprzedaży, np. przywrócić szklane butelki do wody, zamiast plastiku, owoce i warzywa nie muszą być w plastikowych pojemnikach w folii, itd.

60


eko ~eko (Gość)21.11.2021 23:53

Problem jest tylko ze śmieciami takimi jak plastyk. Resztę można zagospodarować samemu tak jak było dawniej, metal i papier w tym tektura a także szkło oddawać samodzielnie do punktów skupu. Należałoby tylko składować a potem odbierać odpady bio. Powinno podjąć stanowczą decyzję o zakazie produkcji opakowań i wyrobów z plastyku i plastyko-podobnych. Nikt tego nie podejmie, bo przecież lepiej doić mieszkańców za wszelkie opłaty, aby budżet się zgadzał.

51


go?ć_adam ~go?ć_adam (Gość)21.11.2021 20:09

Budować i nie gadać

90


Kazik ~Kazik (Gość)21.11.2021 19:39

Ja jestem ciekawy kogo o zgodę pytali bo znajomi z miasta nic nie wiedzą a takich pomysłach

36


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat