Celem projektu jest jednocześnie ukazanie sztuki ulicy jako atrakcyjnej, niewspółmiernej z wandalizmem niszczącym estetykę miasta. W każdym z 10 miast województwa łódzkiego (Bełchatów, Opoczno, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola, Wieluń, Piotrków Trybunalski, Kutno, Radomsko, Zgierz) zostanie wyłoniona grupa 10 animatorów, którzy wezmą udział w warsztatach teoretycznych i praktycznych.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o zgłaszanie się do Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie, ul. Sieradzka 8, tel. 44 6495264. Szczegółowych informacji o projekcie udziela Andrzej Hoffman.
Projekt realizowany w Piotrkowie Trybunalskim składa się z dwóch etapów:
Etap I
24 czerwca (wtorek) godz. 16.00 – 20.00, galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5
W jego trakcie uczestnicy poznają historie streetartu, w tym graffiti, oraz najważniejsze techniki artystyczne wykorzystywane przy malowaniu murali. Poznają również, problemy związane z planowaniem i organizacją interdyscyplinarnych warsztatów twórczych w przestrzeni miejskiej, prawne uwarunkowania ingerencji w przestrzeń miejską, możliwości edukacji kulturalnej z wykorzystaniem doświadczeń projektu „Graffiti – sztuka miasta”.
26 czerwca (czwartek), godz. 10.00 – 16.00
W czasie tego spotkania uczestnicy nauczą się malować farbą w aerozolu wykonają szablony i odbiją je na płytach OSB. Istotnym elementem warsztatów będzie wsparcie uczestników przez profesjonalnych od lat działających w przestrzeni miejskiej artystów.
Etap II
Poświęcony będzie na działania artystyczne w przestrzeni miejskiej w zakresie streetartu, które zaktywizują środowiska lokalne województwa łódzkiego w wymiarze międzypokoleniowym. Animatorzy kultury po odbyciu warsztatów wejdą w tkankę miejską, w której zrealizują wcześniej przygotowany projekt streetartu. Jako liderzy swoich społeczności lokalnych przygotują harmonogram pracy, według którego będą realizować projekt. Mają za zadanie zaangażować do pracy dzieci, młodzież oraz seniorów. Projekty w przestrzeni miejskiej będą oceniane w zamkniętym konkursie na najciekawszą pracę.
W konkursie tym weźmie udział 10 prac przygotowanych przez 10 zespołów projektowych. Jury wybierze 3 najlepsze prace, które będą oceniane na podstawie przesłanych zdjęć oraz wizyt studyjnych członków jury w danych miejscowościach.
Etap III
Finał w Łodzi, podczas którego wybitni animatorzy wraz z artystami zaangażowanymi w projekt stworzą dzieło w przestrzeni miejskiej. Podczas finału zostaną ogłoszone wyniki konkursu oraz zostaną wręczone nagrody rzeczowe.
Projekt realizowany jest z ŁDK. Został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a