W środę otrzymaliśmy stanowisko piotrkowskiego magistratu. Publikujemy pełną jego treść (pisownia oryginalna).
Prowadzenie Szpitala przy ulicy Roosevelta wraz z Przychodniami Podstawowej Opieki Zdrowotnej należy do zadań Starostwa Powiatowego i wynika z obowiązków nałożonych Rozporządzeniami Prezesa Rady Ministrów z 23 listopada 1998 roku oraz z 22 czerwca 2001 roku.
Wysuwanie przez Starostę i Zarząd Powiatu propozycji przejęcia przez miasto szpitala przy ul. Roosevelta wraz ze wszystkimi przychodniami na etapie kiedy Starostwo:
- zlikwidowało placówki przy Toruńskiej 5, Wysokiej 6, Wojska Polskiego 77, Broniewskiego 4 i Dmowskiego 47
- rozprzedało dużą część majątku przejętego w latach 90., w tym m.in. tzw. „Siódemki”, a budynek przy Broniewskiego wystawiono do sprzedaży
- osłabiło szpital przy Roosevelta przeprowadzoną restrukturyzacją, wbrew protestom podnoszonym przez załogę szpitala z lekarzami na czele, oddając najbardziej dochodowe oddziały na rzecz szpitala przy ulicy Rakowskiej,
jest delikatnie mówiąc niepoważne.
To Starosta Powiatu Piotrkowskiego z Zarządem i dyrekcją szpitala odpowiadają za obecny stan Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej wraz z Przychodniami.
Co prawda Miasto było gotowe przejąć szpital wraz z przychodniami z terenu miasta, ale w 2012 roku kiedy w naszej ocenie placówki były jeszcze w dobrej kondycji.
Na zakończenie należy podkreślić, że Miasto wykazywało się dobrą wolą wspierając szpital pomocą finansową, w tym bezpłatne użyczając budynek pod przychodnię przy ul. Dmowskiego. Co więcej pozytywnie odpowiadamy na prośbę Zarządu Powiatu przygotowując na grudniową sesję Rady Miasta uchwałę, na mocy której przekażemy darowiznę w formie nieruchomości dla szpitala przy ul. Roosevelta. To kolejne przykłady wspierania placówki, za której prowadzenie jest odpowiedzialne Starostwo Powiatowe.