W intencji rzemieślników i przedsiębiorców w kolegiacie pw. św. Lamberta odprawiono uroczystą mszę św. W Muzeum Regionalnym od wtorku można oglądać okolicznościową wystawę. Od kiedy Radomsko jest miastem stolarzy pytamy historyka Agnieszkę Podolską, wiceprezes radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
- Pierwsze wzmianki o radomszczańskich stolarzach pochodzą z roku 1598. Później w 1791 r. mieliśmy wprawdzie jednego zarejestrowanego stolarza, członka cechu, który prowadził swój zakład stolarski, ale w już 1800 r. powstał samodzielny cech stolarzy. Z danych statystycznych wynika, że dziś w Radomsku jest 600 zakładów stolarskich – mówi Agnieszka Podolska.
A co przez wieki radomszczańscy stolarze produkowali?
- Pierwsi stolarze wytwarzali wszystko, począwszy od stołów, krzeseł, skończywszy na trumnach czy stolarce okiennej. Na przełomie XIX i XX w. żeby zdać egzamin na czeladnika w cechu, trzeba było zrobić elegancką szafę. Z czasem produkcja stała się bardzo różnorodna – tłumaczy nasza rozmówczyni.
A czy zdarzyło się, że stolarzem została kobieta?
- Przeglądając dokumenty nie spotkałam się z takim przypadkiem. Kobiety ąą pracownikami firm stolarskich, ale nie są samodzielnymi stolarzami – mówi pani Agnieszka.
Jak dodaje, najwcześniej potwierdzonym cechem w Radomsku był cech szewców. Istniał już w 1456 r.
Wtorkowe uroczystości zakończyły się w Domu Rzemiosła. Tam też odsłonięto tablicę poświęconą Stefanowi Pawlakowi, który przez lata był starszym cechu.
(jd)