Advertisement

Święto Plonów także w gminie Sulejów

Strefa FMRegion Niedziela, 08 września 201911
W niedzielę za plony podziękowali również rolnicy z gminy Sulejów. Tradycyjnie podczas Święta Plonów, które w tym roku odbyło się w Barkowicach, było przekazanie chleba dożynkowego, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec oraz przegląd zespołów ludowych. Wieczorem dla mieszkańców wystąpił zespół Effect.

Ładuję galerię...

Święto plonów rozpoczęło się od mszy polowej, następnie rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. - Dożynki to przede wszystkim wielka tradycja, która musi być kultywowana. To podziękowanie dla rolników za ich trud, ale również i dla ziemi za to, że daje plon. Dla mnie to wielkie przeżycie i uważam, że każdy powinien tu być. Chciałbym bardzo podziękować mieszkańcom Barkowic, bo te dożynki to ich dzieło  - powiedział Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa. - Ten rok dla rolników był ciężki, musieli dużo więcej pracować. Mogę im życzyć tego, by w przyszłym roku nie było tak wielkiej suszy - dodał burmistrz.

 

Uczestnicy na brak atrakcji nie mogli narzekać. Przygotowano wiele niespodzianek zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Nie zabrakło również poczęstunku, o który zadbały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. - Przygotowałyśmy kapustę zasmażaną, pierogi z mieszanym farszem: z pieczarkami, mięsem i kapustą, pyszny barszcz biały z jajkiem i kiełbasą, rewelacyjne pączki i bułki ze śliwką, trzy rodzaje ciast oraz chleb ze smalcem i ogórkiem. Dopiero drugi raz wystawiamy się na dożynkach, ponieważ jesteśmy młodym kołem, ale moim zdaniem takie wydarzenia są bardzo ważne. Ludzie potrzebują takich okazji, aby się spotkać, więc jeśli tylko gmina daje taką możliwość, to frekwencja zawsze jest dobra - powiedziała Agnieszka Kitowska z KGW Witów Kolonia.

 

Przy wjeździe do Barkowic na wielu podwórkach można było zauważyć słomiane postacie nawiązujące do imprezy. - Tegoroczne dożynki to jakaś rewelacja. Przede wszystkim zespół Piliczanie, na początku myślałem, że występuje zespół Mazowsze. Muszę przyznać, że w tym roku panuje niesamowita atmosfera, są przepiękne wieńce. Oby więcej takich uroczystości - mówili mieszkańcy gminy Sulejów.

 


Zainteresował temat?

3

2


Advertisement
Advertisement

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jaś ~Jaś (Gość)09.09.2019 19:58

A Mój Pan Przewodniczący jak zwykle - widać wszędzie jego rękę! Brawo Bartoszku, brawo! Jesteś wspaniały!

45


Kurnędz woła ~Kurnędz woła (Gość)10.09.2019 18:31

Szkoda, że dożynek nie było w Kurnędzu. Nasz Wiceprzewodniczący chyba się wstydzi i nie umie załatwić sprawy, czy co? A zapomniałem, nie ma chodnika w naszej wsi, może było by wstyd zapraszać gości?

60


Baraniarz ~Baraniarz (Gość)10.09.2019 15:22

A kiedy będzie zrobione take prawdziwe targowisko w Sulejowie? Co z tym robi Radny z tego terenu? Nic nie słychać w temacie, nic, czyżby radny do zmiany?!

60


gośc ~gośc (Gość)10.09.2019 08:09

Ślicznie wyglądają dzieci na tych zdjęciach. Takie mają piękne stroje.

20


gość ~gość (Gość)09.09.2019 18:29

Bardzo współczuję autorom tych trzech komentarzy .

64


rademenes ~rademenes (Gość)09.09.2019 16:36

co najlepsze z tego wszystkiego ze kobiety bardziej były piane i przewracały sie jak chłopy

30


małorolny ~małorolny (Gość)09.09.2019 09:28

A dejta juz spokój z tym rozrzutnictwem i rozdawnictwem.

53


gość ~gość (Gość)08.09.2019 22:49

A w Piotrkowie, proszę państwa, to jedli arbuzy. Takie dożynki arbuzowej.

32


gość ~gość (Gość)08.09.2019 22:27

Niedługo będą pisać, że deszcz pada.

43


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat