W pochodzie wzięli udział burmistrz – Wojciech Ostrowski, jego zastępca – Małgorzata Just, przewodniczący Rady Miejskiej – Bartosz Borkowski, strażacy, harcerze, członkowie Orkiestry Dętej Gminy Sulejów oraz sulejowskie mażoretki. Przed Kościołem dołączyli do nich uczniowie i nauczyciele z naszych szkół. Mszę św. odprawił ks. kan. Leszek Druch, proboszcz Parafii św. Floriana w Sulejowie. W mszy oprócz naszych mieszkańców, w tym radnych, uczestniczył m.in. poseł Grzegorz Lorek. Po mszy głos zabrali burmistrz Sulejowa – Wojciech Ostrowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej – Bartosz Borkowski.
- Dzisiaj historycy zastanawiają się, jak to się stało, że nasi przodkowie zdołali wywalczyć niepodległość, choć byli prześladowani przez zaborców. Okupantom nie udało się złamać naszego kręgosłupa kulturowego i dzięki temu nasz kraj przetrwał. Głównym elementem tego kręgosłupa jest rodzina, a więc i matka, która opłakując swoich synów poległych podczas powstania, przekazywała prawdę i mówiła tu jest Polska, a wy jesteście Polakami. Nie zapominajmy o tym – powiedział burmistrz Wojciech Ostrowski.
- Gdy odzyskiwaliśmy niepodległość naszym przewodnikiem był marszałek Józef Piłsudski i takiego silnego przywódcy nam dzisiaj brakuje, ale poza tym wszyscy politycy się wówczas zjednoczyli, myślę, że teraz też powinno się tak stać, żeby Polska rosła w siłę ku chwale i pamięci naszych przodków – podsumował przewodniczący Bartosz Borkowski.
Zgromadzeni w świątyni mieszkańcy obejrzeli spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu członków zespołu ludowego Piliczanie oraz młodzieżowej grupy teatralnej aMOKtorzy i Zespołu Wokalnego Cykady, odbył się także wernisaż wystawy twórców lokalnej sekcji malarskiej MOKart, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie.
Po zakończeniu uroczystości, przed Kościołem dokonano symbolicznego wypuszczenia gołębi, a na koniec włodarze naszej gminy i radni złożyli kwiaty i znicze przed pomnikiem poświęconym nieznanym obrońcom i bohaterom ojczyzny, który znajduje się na cmentarzu parafialnym.