Statuetki ze spalonego dębu

Wtorek, 05 listopada 20131
500 statuetek powstało z resztek spalonego w zeszłym roku 900-letniego Dębu Cygańskiego. 6 listopada o godzinie 11.00 w Szkółce Leśnej Borowiny koło Kluk odbędzie się ich prezentacja.
Statuetki ze spalonego dębu

- Dąb Cygański – pomnik przyrody spłonął 20 sierpnia zeszłego roku. Przyczyną pożaru drzewa było celowe podpalenie, dlatego też starosta bełchatowski jako pierwszy zaoferował nagrodę rzeczową o wartości tysiąca złotych za pomoc w ujęciu sprawy tego bezmyślnego aktu wandalizmu – przypomina Jolanta Pawlikowska, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa starostwa. - Starosta wystąpił także z inicjatywą przewiezienia pozostałości drzewa do Szkółki Leśnej w Borowinach, co już miało miejsce. Wykonanie statuetek to kolejne działanie mające na celu upamiętnienie wspaniałego drzewa.

Wnioskodawcą i inwestorem zadania pn.„Wykonanie statuetek z drewna pochodzącego z historycznego Dębu Cygańskiego” były Lasy Państwowe Nadleśnictwa Bełchatów. Na ten cel zaplanowały środki finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych, z czego kwota 2,5 tys zł stanowiła dofinansowanie z budżetu Powiatu Bełchatowskiego. Część kosztów pokryto również dzięki dotacji z WFOŚiGW. Statuetki będą stanowić element dopełniający prowadzonej działalności z zakresu edukacji ekologicznej.

Dąb Cygański mógł mieć wiek około 900 lat. Według legendy w jego cieniu miała odpoczywać królowa Jadwiga podczas podróży do Kluk na odpust świętej Anny. Nazwa z kolei wiąże się z przekazami dotyczącymi zawierania pod tym dębem ślubów przez Cyganów wędrujących taborami.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)06.11.2013 14:51

Rozumiem sytuację, sam jestem z wykształcenia konserwatorem zabytków. Wykonanie statuetek jest jak najbardziej zgodne z przepisami i etyką w naszej branży... pytanie tylko - czy tego surowca nie możnaby wykorzystać w lepszy sposób? Dla przykładu, ucząc się od najlepszych - wspaniale radzą sobie w takich sytuacjach pracownicy Świętokrzyskiego PN: wystawa "martwych" drzew w Muzeum Przyrodniczym na Św. Krzyżu mówi sama za siebie.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat