Stanęli w obronie Sądu Najwyższego

Strefa FM Środa, 04 lipca 2018140
Grupa piotrkowian we wtorkowy wieczór zebrała się przed gmachem sądu na znak protestu wobec przegłosowanej przez PiS ustawy, na mocy której 11 sędziów Sądu Najwyższego wraz z prezes Małgorzatą Gersdorf, która ma przejść w stan spoczynku przed upływem sześcioletniej kadencji.

Ładuję galerię...

Mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, że działania Prawa i Sprawiedliwości są niezgodne z konstytucją. - Zebraliśmy się w obronie sądów. W ubiegłym roku walczyliśmy o sądy powszechne, teraz walka toczy się dalej, tym razem o Sąd Najwyższy. PiS zagarnął już wszystko. Rząd niszczy konstytucję, a my nie możemy się na to zgodzić. Prezydent nie może odwołać Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, ponieważ chroni go konstytucja. W zeszłym roku nas oszukano i prezydent podpisał ustawę. Będziemy protestować do skutku - mówiła Małgorzata Pingot, jedna z organizatorek wtorkowego protestu. - Prezydent jako strażnik konstytucji dewastuje ten akt swoimi decyzjami. To ewidentne łamanie przepisów. Jeżeli jest zapis o sześcioletniej kadencji to nie można tego zmieniać uchwałą. Trybunał Konstytucyjny już jest opanowany przez PiS, teraz kolej na Sąd Najwyższy, mają większość w Sejmie i Senacie, mają rząd i swojego prezydenta, pozostały jedynie samorządy. Chcą mieć w swoich rękach władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Jak przejmą samorządy to jedna partia będzie rządziła krajem, a najważniejsze decyzje będzie wydawał prezes Kaczyński - mówił Artur Ostrowski, były poseł na Sejm z ramienia SLD.


Ponadto grupa piotrkowian w środę rano wyjechała do Warszawy, aby protestować przed gmachem Sądu Najwyższego.


Zainteresował temat?

8

21


Zobacz również

Komentarze (140)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)04.07.2018 16:35

Do Korei Północnej wysłać tych lewakow

99


pinczerrr ~pinczerrr (Gość)04.07.2018 16:18

sprawiedliwość co to jest takiego w naszym kraju czy kazdy obywatel ma takie samo prawo i czy kazdego obywatela tak samo karzą ?

40


kazik626 ~kazik626 (Gość)04.07.2018 16:16

widokówka Piotrkowa mohery

53


aloha ~aloha (Gość)04.07.2018 16:15

Niektóre prosto z Hawajów doleciały, z "lejami" :)

71


cxs ~cxs (Gość)04.07.2018 09:42

Mam gdzieś takie sądy, gdzie niewygodne sprawy umarzano, lub się przedawniały, gdzie prezesi sądów na telefon, tak żonglowali procedurami żeby wyniki odpowiadały koleżkom. Mam gdzieś takie prawo, które pozwalało wyprzedawać państwowy majątek z korzyścią dla garstki oligarchów... . I radzę sprawdzić w słownikach co oznacza "niezawisłość sędziowska". Bo niektórym niezawisłość myli się z bezkarnością... .

2710


Czajnik ~Czajnik (Gość)04.07.2018 11:50

PROPONUJE PRZECZYTAĆ I WSKAZAĆ PUNKTY, KTÓRE POLEPSZAJĄ DZIAŁALNOŚĆ SĄDÓW:-) HAHAHA
1. Dzień po wejściu w życie ustawy, w stan spoczynku przechodzą wszyscy sędziowie SN, z wyjątkiem wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości (art. 87 § 1 projektu).
2. Wobec przejścia w stan spoczynku I Prezesa SN prof. Małgorzaty Gersdorf, jej zadania i kompetencje przechodzą na wskazanego przez Ministra Sprawiedliwości sędziego SN spośród sędziów pozostawionych przez ministra w stanie czynnym (art. 88 projektu).
3. Z dniem wejścia w życie ustawy ustają delegacje do pełnienia czynności sędziowskich w SN dla orzekających dzisiaj w SN sędziów innych sądów powszechnych (art. 89 § 1 projektu).
Punkty 1-3 prowadzą do usunięcia z SN wszystkich sędziów (powołanych do SN i delegowanych) poza sędziami wskazanymi przez Ministra Sprawiedliwości. Kolejny etap to zapełnienie wakatów nowymi sędziami:
4. Minister Sprawiedliwości, na wniosek wybranego przez siebie sędziego pełniącego obowiązki I Prezesa SN, deleguje do SN sędziów sądów powszechnych (art. 89 §2 projektu).
5. Delegowani sędziowie mogą orzekać nawet w jednoosobowych składach orzekających, a w składach trzyosobowych może być dwóch sędziów delegowanych. W ten sposób SN jest przygotowany na długą procedurę powoływania nowych sędziów SN (art. 89 § 3 i § 4 projektu).
6. Minister Sprawiedliwości rozpoczyna w 7 dni po wejściu w życie ustawy procedurę powoływania nowych sędziów SN. Kandydatury – inaczej niż w trybie zwykłym – nie wpływają do Krajowej Rady Sądownictwa, ale do Ministra Sprawiedliwości (art. 92 §1 i §2 projektu).

163


gość ~gość (Gość)04.07.2018 15:35

Dzielni Patrioci.

46


gość ~gość (Gość)04.07.2018 15:13

Brawo! Wszyscy Polacy powinni bronić Ojczyzny i demokracji!

98


lo ~lo (Gość)04.07.2018 13:43

Sąd Najwyższy? Najwyższy to jest Sąd Ostateczny , a tam wszyscy polityczni łajdacy zostaną skazani na wieczne potępienie.

123


Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)04.07.2018 13:42

A co nas to wszystko??? Ważne żeby Chojniak nie został wybrany ponownie bo doprowadzi PT do ruiny!!!

113


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat