Solidarność a stan wojenny

Sobota, 13 grudnia 201422
5 września 1981 roku w Gdańsku rozpoczął się I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności”. Przebiegał w atmosferze ostrych walk personalnych. Uchwalono też Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej, wzywając do tworzenia wolnych związków zawodowych przez robotników w innych krajach socjalistycznych.
Solidarność a stan wojenny

W deklaracji I Zjazdu Delegatów „S” napisano, że Celem nadrzędnym NSZZ SOLIDARNOŚĆ jest tworzenie godnych warunków życia w gospodarczo i polityczne suwerennej Polsce. Chodzi o życie wolne od ubóstwa, wyzysku, strachu i kłamstwa, w społeczeństwie zorganizowanym demokratycznie i praworządnie.

Dziś naród oczekuje:

 

1.      poprawy zaopatrzenia w żywność poprzez ustanowienie kontroli nad jej produkcją, podziałem i cenami, we współpracy z „Solidarnością Rolników Indywidualnych,

2.      reformy gospodarczej poprzez tworzenie autentycznych samorządów pracowniczych i likwidację nomenklatury partyjnej oraz wdrożenie efektywnych mechanizmów ekonomicznych,

3.      prawdy poprzez społeczną kontrolę środków masowej informacji i odkłamanie polskiej szkoły i kultury,

4.      demokracji poprzez przeprowadzenie wolnych wyborów do Sejmu i Rad Narodowych,

5.      sprawiedliwości poprzez zapewnienie równości wszystkich wobec prawa, uwolnienie uwięzionych za przekonania i obronę represjonowanych za działalność wydawniczą, związkową i polityczną,

6.      ratowanie zagrożonego zdrowia narodu poprzez ochronę środowiska, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia i zapewnienie ludziom niepełnosprawnym należnych im praw w społeczeństwie,

7.      węgla dla ludności i przemysłu poprzez zagwarantowanie górnikom odpowiednich warunków życia i pracy.

Cele te osiągniemy w warunkach jedności naszego Związku i solidarności jego członków. Działania różnych sił stwarzających poczucie zagrożenia zewnętrznego, nie odbiorą nam woli walki o ideały Sierpnia 80, o realizację Porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia[1].

 

Jak widać był to nie tylko program socjalny, gospodarczy, ale i polityczny. Związek domagał się bowiem również wolnych wyborów. Choć w komunikacie pisano o jedności w „S” to na zjeździe jej zabrakło. W trakcie obrad uwidoczniła się różnica między częścią kierownictwa związku i doradcami a działaczami szczebla lokalnego dążącymi do zajęcia bezkompromisowej postawy wobec władz PRL. Znalazło to m.in. wyraz w żądaniu usunięcia z aneksu do statutu „S” zapisu o przewodniej roli PZPR (propozycja ta, zgłoszona przez Jana Rulewskiego i Lecha Sobieszka ostatecznie nie została poddana pod głosowanie). Innym przejawem rozbieżności poglądów był konflikt wokół kwestii odrzucenia rządowego projektu ustawy o samorządzie pracowniczym. Najgłośniejszym z nich była jednak kwestia podziękowań dla KOR, który podczas Zjazdu ogłosił zakończenie swej działalności. 29 września 1981 roku Andrzej Sobieraj z Radomia zgłosił projekt uchwały w tej sprawie, w odpowiedzi delegat Regionu Mazowsze Paweł Niezgodzki zgłosił własną kontr uchwałę, w której proponował ogólnikowe omówienie rodowodu ideowego i historycznego „S” bez wymieniania KOR; po zasłabnięciu delegata Mazowsza, członka KSS KOR Jana Józefa Lipskiego, obrady przerwano, do kwestii tej powrócono dopiero ostatniego dnia zjazdu, kiedy to przegłosowano projekt radomski. – Zjazd dzieli się – wspomina Henryka Dobosz.

– Wiceprzewodniczący „Mazowsza” Niezgodzki proponuje, żeby raczej podkreślić zasługę Kościoła. Strzał jest celny. Górą katolicy. Tak każdą świętość, ideę można uczynić przedmiotem rozgrywki. Jan Józef Lipski, pisarz, członek – założyciel KOR podchodzi do mównicy, pragnie powiedzieć, że ta uchwała nie jest im wcale potrzebna, nie narażali się dla uznania, ani sławy. I pada, karetka odwozi go do szpitala. Stamtąd pisze list pełen goryczy. Aktorka Halina Mikołajewska chce oddać mandat delegata. Jacek Kuroń płacze[2].

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

janusz ~janusz (Gość)15.12.2014 12:24

"Pomysl" napisał(a):

Ja nie popieram stanu wojennego...po prostu zadałem pytanie...

11


juliusz ~juliusz (Gość)14.12.2014 19:49

Dlaczego blokowane są wpisy,że 6 tys.Polaków odbiera rocznie sobie życie z przyczyn socjalno-bytowych.To ma być demokracja.Jest gorzej jak na Mysiej w Warszawie.

62


piotrkowianin70 piotrkowianin70ranga14.12.2014 17:36

dobry tekst

10


gruba kreska ~gruba kreska (Gość)14.12.2014 17:04

"Al-Bundy" napisał(a):
Od lat mówią o tym Michalkiewicz i Korwin-Mikke i nie są to żadne "teorie spiskowe", bo zbyt dobrze pasują do rzeczywistości, jaką możemy obserwować od 1989 roku. Ale jak wiadomo, reżymowe media przypięły obu tym panom łatkę oszołomów (i antysemitów, agentów rosyjskich, faszystów itd.)

Poważnie Korwin to agent Moskwy ??? Hmm myślę, że to zwykły pajac z muszką.

33


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)14.12.2014 16:41

"Historyk" napisał(a):
I to tylko pokazuje jak chorym działaniem była "gruba kreska" i brak rozliczenia zbrodniarzy.


Gdy zmarł Mazowiecki, to podając tę informację media podkreślały, że był on autorem "grubej kreski", i to w taki sposób to podkreślały, jakby dokonał czegoś wielkiego.

"Historyk" napisał(a):
Gdyby po 89 roku powieszono kilku zdrajców, a resztę wpakowano do więzień


To było niemożliwe, bo umowa tego nie przewidywała. Komuniści widząc, że system nie wyrabia i skazany jest na upadek, po prostu przekazali władzę swoim ludziom.
Od lat mówią o tym Michalkiewicz i Korwin-Mikke i nie są to żadne "teorie spiskowe", bo zbyt dobrze pasują do rzeczywistości, jaką możemy obserwować od 1989 roku. Ale jak wiadomo, reżymowe media przypięły obu tym panom łatkę oszołomów (i antysemitów, agentów rosyjskich, faszystów itd.) i dziś przez motłoch są oni tak postrzegani.
Do dziś wszelkie afery władzy są zamiatane pod dywan, albo "rozchodzą się po kościach".
Motłoch nadal zajmuje się roztrząsaniem tego, czy stan wojenny był korzystny czy nie (a przecież, co się stało, to się i tak nie odstanie!), zaś nie przygląda się zbyt bacznie temu, co się dzieje tu i teraz.

31


Statystykinieco ~Statystykinieco (Gość)14.12.2014 12:50

"gosc-21" napisał(a):
dziś dużo więcej odbiera sobie zycie z nedzy takiego dobrobytu doczekaliśmy


http://www.kresy.pl/publicystyka,analizy?zobacz/zielona-wyspa-tonie-w-polskiej-krwi
Tyle w temacie. Proszę nie manipulować danymi.

20


ocet krawczyński ~ocet krawczyński (Gość)14.12.2014 11:32

"Pomysl" napisał(a):
Zbudowałbym osobną dzielnicę ze sklepem, w którym jest ocet,


od Octa sie odwal,chłopina ciężko pracuje łepetyną.

10


Exploit ~Exploit (Gość)14.12.2014 11:26

Jak widać blokuje się komentarze prawdę zawierające!!!

50


gośc 21 ~gośc 21 (Gość)14.12.2014 11:09

"patriota" napisał(a):

Jaruzelski był za miekki i za późno wprowadził stan wojenny.Ja dobrze pamietam co pocztowcy z Piotrkowa robili ,strajkowali rozwożąc ulotki służbowymi samochodami zamiast doręczać listy i emerytury ,tyle osób co zgineło to pikuś bo dziś dużo więcej odbiera sobie zycie z nedzy takiego dobrobytu doczekaliśmy .Ta cala kilika solidarnościowa oszukała robotników a im dzisiaj zyje sie dobrze i przypisuja sobie zasługi .Dla mnie to zwykli prowodyle co rozkradli majatek narodowy nasz wspólny .Dzisiaj Polska jest nikim w Europie a my niewolnikami we własnym kraju

80


Historyk ~Historyk (Gość)14.12.2014 09:57

"Al-Bundy" napisał(a):
A obecny rząd przepchnął ustawę o "bratniej pomocy" w przypadku tłumienia zamieszek. Więc gdyby dzisiaj lud zechciał władzę siłą od koryta odstawić


Oczywiście. I to tylko pokazuje jak chorym działaniem była "gruba kreska" i brak rozliczenia zbrodniarzy. Gdyby po 89 roku powieszono kilku zdrajców, a resztę wpakowano do więzień, to dziś każdy nieudolny polityk zastanowiłby się dwa razy zanim podpisałby tego typu umowę. Na marginesie: które z mediów podało tak ważną informację? Żadne - a wszyscy oburzają się mówiąc, że w Polsce mamy wolne media.

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat