Smog w Piotrkowie. Czy da się go pokonać?

Niedziela, 25 lutego 202476
Piotrków Trybunalski należy do najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Są różne w tej sprawie badania, jednak niezależnie od źródła i metodologii… sprawy mają się źle. I nie chodzi tu tylko o suche liczby i wskaźniki, ale o miarodajne alarmujące dane dotyczące zachorowań, liczby alergii i w końcu średniej długości życia mieszkańców naszego miasta.
Smog w Piotrkowie. Czy da się go pokonać?

Przed laty w Piotrkowie palono węglem i nikt o smogu nie słyszał, aż do momentu kiedy nie pojawiły się mapy zanieczyszczeń i czujniki. Czy mają zatem rację ci, którzy w cały ten smog nie wierzą, czy też ci, którzy biją na alarm i każą nam zrezygnować z węgla?

 

Piotrków Trybunalski należy do najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Są różne w tej kwestii dostępne badania, jednak niezależnie od źródła i metodologii… sprawy mają się źle. I nie chodzi tu tylko o suche liczby i wskaźniki, ale o miarodajne alarmujące dane dotyczące zachorowań, liczby alergii i w końcu średniej długości życia mieszkańców naszego miasta.

 

 

Co zmieniło się przez lata w naszym otoczeniu, że musimy przejmować się bardziej niż kiedyś jakością powietrza?
Odpowiedź możemy znaleźć w ogólnie dostępnych opracowaniach meteorologicznych, po które łatwo sięgnąć, chociażby do Internetu.
Bezdyskusyjne ocieplenie klimatu spowodowało w centralnej i południowej Polsce występowanie, na skalę dotąd niespotykaną, meteorologicznego zjawiska inwersji, która obok samej emisji spalin odpowiada w olbrzymim stopniu za powstawanie smogu.

Zjawisko inwersji, w wielkim skrócie, polega na odwróceniu rozkładu temperatur w atmosferze. Najczęściej występuje na małej wysokości (np. 500 metrów). Powyżej niej powietrze, zamiast stawać się coraz chłodniejsze, nagle staje się ciepłe. Warstwa ciepłego powietrza uniemożliwia unoszenie się dymu do góry, który po chwili wraca tam, skąd przybył - czyli z powrotem na ziemię.

 

Jaki zatem możemy znaleźć sposób na smog w Piotrkowie?

Jeżeli na występowanie zjawiska inwersji raczej wpływu nie mamy, to jedynym sposobem pozostaje ograniczenie tzw. niskiej emisji, czyli redukcja szkodliwego dymu, wydobywającego się z naszych kominów do atmosfery.
Wiąże się to niestety, z koniecznością odchodzenia od spalania tego "co popadnie”, a nawet w perspektywie całkowitej rezygnacji z palenia węglem.
Jest to prawda dość bolesna, bo z ekonomicznych i ludzkich względów, dzisiaj trudna do zaakceptowania. Mało kto wie, że Polska jest chyba jedynym w Europie, w którym na tak wielką skalę używa się węgla kamiennego do indywidualnego ogrzewania domów.


Prawie 87 procent węgla przeznaczonego na ogrzewanie w UE spalane jest w Polsce!

 

Jak pomóc miastu i mieszkańcom w energetycznej transformacji?

Jak znaleźć środki na zastąpienie "kopciuchów" innym źródłem ogrzewania, skąd pozyskać pieniądze na wsparcie finansowe dla tych, których na transformację energetyczną nie stać?

To olbrzymie wyzwanie dla nowego samorządu lokalnego, bo Jak dotąd w Piotrkowie nie zrobiono w tym kierunku prawie nic i jest to niestety informacja nienapawająca optymizmem.

 

 

W najniższej części atmosfery, troposferze, powietrze bliżej powierzchni ziemi jest cieplejsze niż wyżej. Powodem jest to, że powietrze ogrzewa się od nagrzanej powierzchni ziemi. Wtedy unosi się do góry w wyniku konwekcji. Unoszące się powietrze ochładza się w wyniku przemiany adiabatycznej, ponieważ wyżej jest mniejsze ciśnienie. W wyniku tych zjawisk zachodzących w atmosferze dochodzi do odwrotnego układu temperatur niż zazwyczaj.

 

Zjawisko inwersji często obserwują osoby związane z lotnictwem i jako pilot samolotowy coraz częściej je obserwuję. Kilka dni temu wykonałem podczas lotu nad Piotrkowem kilka zdjęć zjawiska inwersji, obserwując jednocześnie wskazania temperatury na zewnątrz. Kiedy temperatura na dole wynosiła 1 stopień, to na wysokości 400 metrów spadała zgodnie z zasadami fizyki do minus 1,5 stopnia. Jednak po przekroczeniu wysokości 500 metrów nagle rosła do plus 2,3 stopnia!

 


Na zdjęciu pas zjawiska inwersji widoczny jest jako mocny cień na horyzoncie. Poniżej zamglone i zapylone powietrze nad miastem. Powyżej kryształowo czysta przestrzeń.

 

Wnioski nasuwają się same. Jeżeli z meteorologią raczej nie powalczymy, to z emisją zanieczyszczonego powietrza z naszych pieców jak najbardziej możemy. To nie Bełchatów ani inny przemysł jest głównym winowajcą
Na początek wystarczy, że uwierzymy w to, że mamy problem i zaczniemy o nim mówić. Bo jak na razie żyjemy krócej niż inni i udajemy, że nas problem smogu nie dotyczy.

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

5


Komentarze (76)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Realia ~Realia (Gość)26.02.2024 19:53

Ale bełkot. Proponuję przejść się po mieście, i policzyć z ilu procent kominów jeszcze się dymi. Przeszedłem kiedyś Wojska Polskiego od Szczekanicy, do Skłodowskiej, w sezonie grzewczym, zimą.
Naliczylem 6 dymiących kominow(słownie sześć) ,
na ponad 3 km głównie starej zabudowy. Ta ekopropaganda kopciuchowa, miesza wam w głowach.
Piotrków jest od zachodu i północy. oskrzydłony obwodnicą. Potężny ruch samochodowy emituje zanieczyszczenia, które zachodni wiatr zwiewa do miasta. Mamy przewagę wiatrów zachodnich i północnych. Wystarczy przeczytać analizę środowiskiwą Alei Concirdii, jest tam o tym mowa jako czynniku zagrożenia i oddziaływania na środowisko. Najłatwiej klepac ekobrednie, bo tak najłatwiej i nie potrzeba się wysilać.

85


Ja ~Ja (Gość)28.02.2024 01:48

Dajcie ludziom spokój????był jest i będzie . ci wszyscy ekolodzy niech do Chin jadą a nas niech zostawią w spokoju .

12


an ~an (Gość)27.02.2024 09:01

Obecnie to nie ekologia tylko ekoterroryzm.Przymuszanie nas do czegoś doprowadza do działania odwrotnego.

73


mozaika ~mozaika (Gość)27.02.2024 12:33

To czy smog jest i co to jest nie wy decydujecie. Jest smog i są kopciuchy. I ma tego nie być. Polska ma być czystym krajem. A inni niech sobie robią co chcą.

30


@ndzi ~@ndzi (Gość)27.02.2024 09:58

najpierw była dziura ozonowa. po niej nastąpiły kwaśne deszcze, teraz smog, a potem ???

50


Pezet ~Pezet (Gość)27.02.2024 07:40

Kominy pozatykc irury od atuw

03


karol ~karol (Gość)25.02.2024 18:41

Nieustające straszenie ludzi i lobbowanie za drogimi technologiami głównie z Niemiec. Straszenie zmianami klimatu, które nie istnieje. Klimat na Ziemi nigdy nie był stały i stabilny ciągle się zmienia. Straszenie smogiem. A prawda jest taka, że zanieczyszczenie powietrza jest kilkadziesiąt razy mniejsze niż jeszcze 30 lat temu. Tylko wtedy nikt tego nie publikował.
Zrobiłem takie doświadczenie socjotechniczne, nie wiedząc nawet jaki jest poziom zanieczyszczenie powietrza a był deszcz i wiatr więc na pewno bardzo niskie, zacząłem w sklepie przy kasie narzekać jakie to jest dzisiaj strasznie zanieczyszczone powietrze, dwie panie podchwyciły temat i zaczęły narzekać, że rzeczywiście bardzo zanieczyszczone bo prawie oddychać nie mogą i je dusi. Uległy mojej sugestii. I tak jest ze wszystkimi, mimo, że tak naprawdę nie są w stanie nic odczuć, to jak słyszą, że powinny coś odczuwać i źle się czuć to tak właśnie się dzieje.

114


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)25.02.2024 19:44

Kiedyś autobusy kopcily, każdy palił w piecu i smogu nie było,a teraz jakiś uczony się znalazł i jest smog, to jest tylko robienie kasy.

97


gościówa ~gościówa (Gość)26.02.2024 22:22

Nikt nie każe likwidować tego, co może nie idealne, ale jakoś ujdzie. Są w Piotrkowie i miejsca, i kominy z których wali jak z krematorium. Czy ktoś się tym zajął? Straż miejska gania ratlerki, władza udaje, że nie widzi... Pora coś zmienić!

50


cynik ~cynik (Gość)26.02.2024 06:00

cyt...."ale o miarodajne alarmujące dane dotyczące zachorowań, liczby alergii i w końcu średniej długości życia mieszkańców naszego miasta" No więc dobrze ,ale jak ma być dobrze jak pierwsza wizyta w przychodni urologicznej w szpitalu Kopernika astronoma w Piotrkowie termin 22 sierpnia 2024 rejestracja 22 lutego. To akurat urolog ,ale w innych poradniach jest podobnie. No jak to się martwić o świeże powietrze jak można umrzeć na c o ś innego.

91


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat