Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny

PAPKraj Piątek, 18 września 202066
Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
fot. pixabay fot. pixabay

Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Natomiast przeciw noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

 

Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

 

Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

 

Nowelizacja wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

 

W nowelizacji zmienione zostały ponadto definicje "kota rasowego", "kojca" i "kolczatki".

 

Uchwalone w piątek przepisy zakazują trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić minimum 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 mkw. Nowela zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.

 

Nowela określa również warunki trzymania zwierząt w kojcu, w zależności od wysokości zwierzęta w kłębie. Dla zwierząt o wysokości do 50 cm w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 9m kw. W przypadku zwierząt o wysokości od 51 do 66 cm w kłębie, powierzchnia kojca musi wynosić co najmniej 12 m kw. Powyżej 66 cm wysokości zwierzęcia w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 15 m kw.

 

Wśród nowych przepisów znalazł się także zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami realizują gminy oraz organizacje społeczne, zajmujące się statutowo ochroną zwierząt, działające nie dla zysku. Przepisy nakładają też na lekarzy weterynarii obowiązek kontroli schronisk dla zwierząt raz na kwartał.

 

Według noweli, w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawienie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela zagraża jego życiu lub zdrowiu, właściwa organizacja - w asyście policjanta, strażnika gminnego lub lekarza weterynarii, odbiera mu zwierzę i zawiadamia władze samorządu, a kosztami akcji służb obciąża się właściciela. Zaś w przypadku nieuzasadnionej interwencji kosztami obciąża się właściwa organizację.

 

Nowe przepisy przewidują także utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej. W skład Rady mają wchodzić przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii oraz hodowcy. Organ ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt.

 

Zgodnie z nowelą, wprowadzone zostaną dodatki dla opiekunów zwierząt, które były wykorzystywane np. przez Policję, wojsko czy Straż Graniczną. Wysokość takiego dodatku w rozporządzeniu określa rząd, dodatek byłby wypłacany do śmierci zwierzęcia, nad którym sprawuje się opiekę.

 

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

 

 

 

Iwona Pałczyńska, Monika Zdziera/PAP


Zainteresował temat?

8

2


Zobacz również

Komentarze (66)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)18.09.2020 09:00

A może tytuł tekstu powinien brzmieć, że sejm uchwalił nowele początkującą wykańczanie polskiego rolnictwa i przenoszenie produkcji do kraju np. sąsiedniego ?
W gospodarce nie ma próżni. Jeśli ktoś traci to inny zarobi.

82


gość ~gość (Gość)18.09.2020 08:36

Ok ludzie co stracili pracę teraz pod sejm by wam dali pięnodze

33


Felek ~Felek (Gość)18.09.2020 09:12

Wreszcie coś ludzkiego w tym nieludzkim rządzie

34


rio ~rio (Gość)18.09.2020 09:02

Jeszcze chwila i PIS zaiskrzy i spłonie na zawsze sami się wykończą. Ta pazerność i chciwość ich zniszczy

32


nali ~nali (Gość)18.09.2020 08:58

Czekam dnia kiedy ten JK zostanie rozliczony. Moze wreszcie ludzie się obudza i zobaczą na czy polegają rządy PIS. Rozdają co nie swoje obsadzają na stanowiska za grube tysiące znajomych w spółkach ale kiedyś jak powiedział ojciec braci mali zawistni ludzie doczekają się "zrozumienia"

52


jojo ~jojo (Gość)18.09.2020 08:34

brawo

34


pisWon ~pisWon (Gość)18.09.2020 08:33

Ustawa Bezkarność plus też na szczęście nie przeszła.
"Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa winteresie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione."
Uzasadnienie "Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązania, które pozwoli wyłączyć bezprawność, a w konsekwencji przestępność,czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania choroby zakaźnej COVID-19. Konstrukcja proponowanego kontratypu nawiązuje do konstrukcji stanu wyższej konieczności"
Drodzy wyborcy PiS jak to świadczy o waszych wybrańcach i kim trzeba być żeby próbować przepchnąć ustawę która będzie chronić polityków i urzędników przed odpowiedzialnością karną za wyrządzone szkody pod pretekstem walki z rzekomą pandemią? Hańba! http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-227-2020/$file/9-020-227-2020.pdf

60


dzięki PIS ~dzięki PIS (Gość)18.09.2020 08:32

To teraz niech rolnicy podziękują pięknie PIS i dalej głosują na PIS

52


NazgulPL NazgulPLranga18.09.2020 08:30

Gratuluję wyborcom Populizmu i Socjalizmu. Może się wreszcie obudzicie, że to tylko kolejne wcielenie lewactwa. Idziemy drogą partii pseudoprawicowych zachodu, które też niczym nie różnią się od lewicy. Zostaje chyba tylko czekać na jakiegoś Franco albo Pinocheta...

41


mgosc ~mgosc (Gość)18.09.2020 08:25

A co z ludźmi? Opozycja kolejny raz zawiodła. Biedne zwierzęta, ludzie ze strachu będą się ich posiadać.

22


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat