Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny

PAPKraj Piątek, 18 września 202066
Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
fot. pixabay fot. pixabay

Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Natomiast przeciw noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

 

Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

 

Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

 

Nowelizacja wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

 

W nowelizacji zmienione zostały ponadto definicje "kota rasowego", "kojca" i "kolczatki".

 

Uchwalone w piątek przepisy zakazują trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić minimum 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 mkw. Nowela zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.

 

Nowela określa również warunki trzymania zwierząt w kojcu, w zależności od wysokości zwierzęta w kłębie. Dla zwierząt o wysokości do 50 cm w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 9m kw. W przypadku zwierząt o wysokości od 51 do 66 cm w kłębie, powierzchnia kojca musi wynosić co najmniej 12 m kw. Powyżej 66 cm wysokości zwierzęcia w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 15 m kw.

 

Wśród nowych przepisów znalazł się także zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami realizują gminy oraz organizacje społeczne, zajmujące się statutowo ochroną zwierząt, działające nie dla zysku. Przepisy nakładają też na lekarzy weterynarii obowiązek kontroli schronisk dla zwierząt raz na kwartał.

 

Według noweli, w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawienie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela zagraża jego życiu lub zdrowiu, właściwa organizacja - w asyście policjanta, strażnika gminnego lub lekarza weterynarii, odbiera mu zwierzę i zawiadamia władze samorządu, a kosztami akcji służb obciąża się właściciela. Zaś w przypadku nieuzasadnionej interwencji kosztami obciąża się właściwa organizację.

 

Nowe przepisy przewidują także utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej. W skład Rady mają wchodzić przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii oraz hodowcy. Organ ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt.

 

Zgodnie z nowelą, wprowadzone zostaną dodatki dla opiekunów zwierząt, które były wykorzystywane np. przez Policję, wojsko czy Straż Graniczną. Wysokość takiego dodatku w rozporządzeniu określa rząd, dodatek byłby wypłacany do śmierci zwierzęcia, nad którym sprawuje się opiekę.

 

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

 

 

 

Iwona Pałczyńska, Monika Zdziera/PAP


Zainteresował temat?

8

2


Zobacz również

Komentarze (66)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pipi ~pipi (Gość)18.09.2020 18:35

Bzdura na kółkach, jak zwykle chodzi o coś innego. Jeśli rząd jest taki litościwy dla zwierząt to dlaczego każe nam zakrywać nos i usta. A te religijne rzezie? Kto to będzie kontrolował. Co to za ludzie, którzy podrzynają gardło zwierzęciu i patrzą jak umiera?

31


a74 ~a74 (Gość)18.09.2020 09:46

Czyli kury też mają luz bo rosół w niedzielę i pomidorowa w poniedziałek to u nas rytuał :D

41


rycerze do boju ~rycerze do boju (Gość)18.09.2020 15:23

To do boju i za ciosem, walczcie z hodowcami zwierząt rzeźnych i ptactwa na żywność dla innych ludzi i dla was. Jak rozumiem wszyscy eko, od dzisiaj nie jedzą różnego rodzaju mięs i owoców morza. Puki co na torowiskach mirabelki i szczaw jeszcze są. I pamiętajcie owce i barany też cierpią, jak się je goli po gołej skórze, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, a krowy przechodzą niewypowiedziane katusze podczas dojenia

57


gbczaste mózgi ~gbczaste mózgi (Gość)18.09.2020 17:59

Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności. Czyto ta rekompensata z naszych podatków to forma spłacania 447. Przecież interes uboju rytualnego zawsze był w ł...ach "starszych i mundrzejszych", a polskiemu chłopu odbierze się 3 krowy i 20 kurek, bo nie będzie miał SALONÓW dla nich. Kupować niewolnicy tylko w marketach zagranicznych i zachwycać się ekologią.

51


!!! ~!!! (Gość)18.09.2020 13:11

Jarosław Kaczyński zasłużył na dużego plusa. W końcu krwawe lobby obdzieraczy skór i podżynaczy gardeł sromotnie przegrało. Mam nadzieję, że ta ustawa wejdzie w życie w takim kształcie. A najbardziej roszczeniowa grupa zawodowa w Polsce - rolnicy (właściwie "rolnicy") niech krzyczy, blokuje, protestuje - im zawsze jest źle. Za komuny nie protestowali, wtedy było im dobrze...

145


131 ~131 (Gość)18.09.2020 12:45

A czemu o tym w mediach cisza???

60


gość ~gość (Gość)18.09.2020 14:38

Super decyzja brawo PiS

44


gość ~gość (Gość)18.09.2020 14:24

I tak wyhodują w Polsce, a potem zwierzęta dopiero będą męczone w transporcie przez kupca z innego kraju, który wywiezie je aby tam zabić. Oczywiście zyski stracą hodowcy i Polska. Takie mamy rządy od 1989.

44


patriota ~patriota (Gość)18.09.2020 14:07

Takie małe stworzenie jak norka a ile radości nam przynosi bo dzięki niej szkodliwy rząd nam się wali.

80


Widziałem to na żywo ~Widziałem to na żywo (Gość)18.09.2020 13:23

Hodowla zwierząt futerkowych polega na trzymaniu w ciasnych klatkach, tuczeniu a potem obdzieraniu ze skóry. Zwierzęta są przerażone i agresywne bo na ich oczach się zabija.
Ubój rytualny to z kolei zabicie zwierzęcia poprzez jedno podwójne cięcie, wykonane specjalistycznym nożem. Wcześniej zwierzę umieszczane jest w specjalnej klatce, unieruchamiane i przewracane kopytami do góry. Przecinany jest przełyk bez naruszenia kręgów i tętnic kręgowych, przez co zwierzę jest przytomne, cierpi i szamoce się w długiej agonii. W pomieszczeniu jest wiele takich klatek. Odgłos cierpiących zwierząt jest w stanie złamać najsilniejszego człowieka.Polecam zobaczyć na żywo wszystkim, którzy mają wątpliwości co do słuszności tej ustawy.
Człowiek jadł mięso i jeść będzie, śmierć zwierzęciu, które się dla nas poświęca powinno się zadawać szybko i bez zbędnego cierpienia.

134


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat