- W poprzednim sezonie liczba zachorowań na grypę wyniosła 3 873 136 przypadków. U ludzi zdrowych rzadko dochodzi do powikłań, ale u osób z grupy ryzyka występują często powikłania, prowadzące nawet w skrajnej sytuacji do zgonu. Szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko zgonów z powodu grypy. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Zakażenie wirusem grypy może zwiększyć prawdopodobieństwo infekcji koronawirusem. Szczepienia chronią nas i nasze rodziny. Pamiętajmy jednak, że szczepimy się również dla innych stąd potrzeba, aby z tej formy profilaktyki korzystały osoby mające ciągły kontakt z ludźmi m.in. lekarze, pielęgniarki, nauczyciele. Od każdej pojedynczej osoby, która wzmocni swoją odporność poprzez szczepienia, zależy zdrowie nas wszystkich. Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40 do 70% szczepionych osób. Zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi. Szczepionki przeciw grypie mogą być podane każdemu już od 6 miesiąca życia, po zbadaniu przez lekarza i wykazują najmniejszą liczbę niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jedynym przeciwwskazaniem jest reakcja anafilaktyczna po wcześniejszym podaniu szczepionki, ostra infekcja i wysoka gorączka powyżej 38°C.
Główny Inspektor Sanitarny i Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego gorąco zachęcają do szczepienia się przeciwko grypie zwłaszcza w czasie pandemii.
O ile w przypadku SARS-CoV-2, środowiska naukowe są nadal na etapie poszukiwań skutecznych metod profilaktyki, o tyle w przypadku grypy ten problem mamy już za sobą. Istnieje już bowiem dostępna, skuteczna szczepionka przeciw grypie, która w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest darem dla społeczeństwa. Należy tylko z niego skorzystać – apeluje piotrkowski sanepid.