Sami swoi. Co z tą budową? (AKTUALIZACJA)

Tydzień TrybunalskiRegion Niedziela, 04 lipca 202170
Barkowice to miejscowość, którą często odwiedzają mieszkańcy Piotrkowa, Sulejowa czy Łodzi. Zdarzają się też osoby ze Śląska czy Warszawy. Zalew Sulejowski przyciąga bowiem zarówno turystów jak i inwestorów. Między tymi drugimi czasem dochodzi do konfliktów, tak jest właśnie w Barkowicach. Właściciel restauracji, która funkcjonuje tam od wielu lat domaga się wstrzymania budowy domów zasłaniających jego klientom widok na zbiornik. Z kolei właściciel terenu na którym budynki powstają twierdzi, że działa zgodnie z prawem i prace zostaną dokończone.

Ładuję galerię...

 

- Powstają budynki murowane dokładnie w świetle naszego tarasu zasłaniając nam Zalew Sulejowski. Niszczy wizerunkowo cały teren – mówi Przemysław Nowak z restauracji „Róża Wiatrów” w Barkowicach. I podkreśla, że inwestor łamie prawo: - Oparł się na zgłoszeniu, że można zgłosić budowę do 35 m2 bez planu, ale jego zgłoszenie jest na domki drewniane w zupełnie innej lokalizacji tej działki, niepołączone z gruntem, ze sobą, wysokości do 4 m i parterowe, a ten człowiek postawił połączone ze sobą budynki murowane i z fundamentem. Do tego nadzór budowlany zatrzymał budowę, a ona trwa.

 

Sprawdziliśmy. 29 listopada 2019 roku do Starostwa Powiatowego w Piotrkowie trafiło zgłoszenie na roboty budowlane polegające na postawieniu dwóch domków letniskowych do 35 m2. Domki letniskowe drewniane, nie połączone ze sobą, cel rekreacyjny, wolnostojące , parterowe. Urzędnicy powiatowi nie wnieśli sprzeciwu.

 

Jednak 12 kwietnia 2021 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Piotrkowie nakazał wstrzymać prowadzenie robót budowlanych przy budowie budynku letniskowego, w związku z tym, że budowa jest prowadzona w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w przepisach oraz rodzaj, zakresu miejsca i sposobu wykonywania prac budowlanych określonych w zgłoszeniu z 29-11-2019. Budowę zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich. Właściciel się odwołał i Łódzki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z 4 czerwca 2021 uchylił w całości postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu wskazał, że rozstrzygnięcia PINB w Piotrkowie nie zostały poprzedzone wyczerpującym postępowaniem dowodowym.

 

Ze Starostwa Powiatowego w Piotrkowie otrzymaliśmy krótką informację, że sprawa dotycząca zgłoszenia dwóch domków letniskowych w miejscowości Barkowice, po przeanalizowaniu całości dokumentów została przekazana pismem z dnia 18 marca 2021 roku do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w celu jej zbadania w trybie nadzoru. W chwili obecnej postępowanie w powyższej sprawie prowadzone jest przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Na razie nie wiadomo czy PINB zdecyduje o kolejnym wstrzymaniu budowy.

 

Sprawą zainteresował się również Urząd Miejski w Sulejowie. - Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (uchwalonego uchwałą nr XXXVII/380/2010 podczas sesji Rady Miejskiej 21 kwietnia 2010 r.), ta część działki jest przeznaczona na budowę parkingu. Z planem można się zapoznać w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie Trybunalskim. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o rozpoczęciu tej budowy, wystąpiliśmy do pracowników starostwa o udostępnienie informacji, kto rozpoczął budowę, na jakich warunkach i co tam buduje, czekamy na odpowiedź – powiedział nam Kamil Budny z tamtejszego magistratu.

 

A co na to inwestor? - Na wszystko dostałem ze starostwa zezwolenie. Domki do 35 m2 może pan stawiać jakie pan chce. A nadzór budowlany dostał prztyczka w nos, bo zrobili wszystko źle. To było postępowanie wstrzymujące, ale nie przerwałem prac, bo to nie była decyzja. Wydałem na budowę z 200 tysięcy, a ktoś mi ją wstrzymuje. A przecież wydali zgodę w 2019 roku – podkreślił w rozmowie z nami Zbigniew Kępka. - Gdy kupiłem działki w 2005 roku plan zagospodarowania przestrzennego był na działki rekreacyjne z możliwością postawienia domków pod działalność gospodarczą. Mogłem postawić co chce. Ale miałem inne inwestycje i o tej działce zapomniałem. Potem się okazało, że ludzie na mojej działce zaczęli sobie robić imprezy, więc ją ogrodziłem. Przecież mi drzewa z działki usunęli. Policja była, ale stwierdziła, że po tylu latach nie da się ustalić kto był sprawcą. Plan zagospodarowania przestrzennego jest zaskarżony. Kupiłem teren za ciężkie pieniądze, a gmina uchwaliła na połowie działki parking. Ma dookoła swoje tereny, a zrobiła go na prywatnym. To trzeba być idiotą żeby tak postępować – dodał.

- Jest to teren chroniony Natura 2000, parków krajobrazowych. Niedługo się okaże, że ludzie będą stawiali budynki w wodzie – denerwuje się Przemysław Nowak.

 

- Wszelkie formalności powinni być sprawdzane na poziomie gminy, powiatu czy dana inwestycja nie jest realizowana na terenie chronionym. Ustawodawca w ustawie o ochronie przyrody pisze wyraźnie o tym, że nie można się zabudowywać nie bliżej niż 100 metrów od granicy rzeki, jeziora, innych naturalnych bądź sztucznych zbiorników wodnych na obszarach chronionych. Powtarzamy to jak mantrę, nie wiem dlaczego nie dociera to do ludzi – wyjaśnia Piotr Wypych z-ca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. - Bardzo ważne jest podejście władz wojewódzkich , Urzędu Marszałkowskiego odnośnie poprawienia stanu jakości wody w Zalewie Sulejowskim. To się wiąże z legalną i nielegalną zabudową wzdłuż całej Pilicy. Próbujemy to koordynować poprzez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które gminy przygotowują. Jeżeli doprowadzimy do masowego stawiania domów to ta rzeka nie będzie się oczyszczała. Plany są takie, aby zmniejszyć o 25% zanieczyszczenie azotem, fosforem, które dostają się do Zalewu Sulejowskiego. Wtedy będzie się w nim wreszcie można kąpać – dodał Zbigniew Kołucki z Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

 

- Domki sobie kończę. Na nikogo nie będę się patrzył. Budowa jest legalna, będzie legalnie zakończona. Nikt tego nie zmieni – zapowiedział Zbigniew Kępka. 

 

Już po ukazaniu się Tygodnia Trybunalskiego otrzymaliśmy długo oczekiwane odpowiedzi od dwóch instytucji: Łódzkiego Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego i Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie.

- Łódzki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazuje, iż uchylił postanowienie Powiatowego Inspektora Budowlanego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 12.04.2021, nr 39/2021,znak PINB.5112.28.2021 oraz postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 12.04.2021, nr 40/2021, znak PINB.5112.29.2021 i przekazał sprawy do ponownego rozpoznania z uwagi na konieczność przeprowadzenia wyczerpującego postępowania dowodowego. W związku z powyższym akta w/w spraw zostały wraz z postanowieniami tutejszego organu przesłane do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Piotrkowie Trybunalskim w celu ponownego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, które zostanie zakończone wydaniem merytorycznego rozstrzygnięcia przez organ i instancji - czytamy w piśmie od Łódzkiego Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego

 

- W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że policjanci z Komisariatu Policji w Sulejowie prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie w kierunku art. 127 Ustawy o ochronie przyrody dotyczącego naruszenia zakazów. Zgłoszenie o naruszeniu zakazów zawartych w przepisach Ustawy o ochronie przyrody zostało zgłoszone przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Prowadzone postępowanie wyjaśni czy właściciel jednej z działek na terenie Barkowic budując obiekt na swojej posesji naruszył przepisy wymienionej wyżej ustawy - informuje Dagmara Mościńska z biura prasowego piotrkowskiej KMP.

 

W poniedziałek otrzymaliśmy też maila z Urzędu Miejskiego w Sulejowie, w którym czytamy:

 

1. Nieprawdą jest że "w 2005 r. plan zagospodarowania przestrzennego był na działki rekreacyjne z możliwością postawienia domków pod działalność gospodarczą". W 2005 r. na tym terenie nie obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan został uchwalony dopiero w 2010 r. i zapisano w nim, że działka jest częściowo przeznaczona na ogólnodostępny parking (8KS), a częściowo pod zieleń i zabudowę związaną z obsługa ruchu turystycznego (9ZN). Dokładniej:

 

Dla 8KS

Przeznaczenie terenu:

a) obsługa komunikacji samochodowej w formie parkingu naziemnego, jako podstawowe przeznaczenie terenu,

b) zieleń niska, jako dopuszczalne przeznaczenie terenu,

c) obsługa programu realizowanego w ramach terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 3ZN, jako dopuszczalne przeznaczenie terenu,

d) sieci infrastruktury technicznej, jako dopuszczalne przeznaczenie terenu;

 

ponadto

 

dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem: 8KS;

a) obowiązuje zagospodarowanie parkingu z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu oraz w maksymalnym stopniu wkomponowanie w zagospodarowanie istniejącej zieleni, z dopuszczeniem wycinki zieleni uniemożliwiającej zagospodarowanie terenu,

b) obowiązuje obsługa komunikacyjna z drogi dojazdowej oznaczonej na rysunku planu symbolem 3KD-D 1/2.

 

Dla 9ZN natomiast:

Przeznaczenie terenu:

a) zieleń naturalną, jako podstawowe przeznaczenie terenu,

b) obiekty służące turystyce wodnej i rekreacji jako dopuszczalne przeznaczenie terenów,

c) terenowe urządzenia sportowo-rekreacyjne jako dopuszczalne przeznaczenie terenów,

d) sieci infrastruktury technicznej wyłącznie w formie podziemnej, jako dopuszczalne przeznaczenie terenu

 

Co ważne w planie jest zapis:

 

a) obowiązuje zagospodarowanie terenów w formie pasa zieleni naturalnej ogólnodostępnej, sytuowanej wzdłuż Zbiornika Sulejowskiego (teren oznaczony na rysunku planu symbolem

12WS) z urządzonym ciągiem spacerowym,

b) w zagospodarowaniu terenów należy uwzględnić funkcjonalne powiązania (w tym w zakresie komunikacji pieszej) z układem dróg, parkingami (tereny 2KS, 8KS), terenami leśnymi (4ZL, 7ZL, 11ZL),

 

2. Gmina nie posiada informacji, aby plan zagospodarowania przestrzennego został zaskarżony.

 

Właściciel zwrócił się do Rady Gminy w trybie przepisów o samorządzie gminnym o usunięcie naruszenia prawa w związku z uchwałą w sprawie planu miejscowego. Trwa analiza wniosku i przygotowywana jest odpowiedź.

 

Kamil Budny,

Referat Promocji, Kultury, Turystyki, Sportu i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sulejowie,


Zainteresował temat?

3

1


Zobacz również

Komentarze (70)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Teoria wodogłowia ~Teoria wodogłowia (Gość)04.07.2021 12:24

Buduj a co to kogo obchodzi jego grunt i ąn będzie robił co mu się podoba a ty naklejki fot tapetę

129


Olek ~Olek (Gość)06.07.2021 07:59

Takiego bałaganu jak jest nad zalewem Sulejowskim i to z każdej strony to chyba nie ma nigdzie. Wykupują teren przyjezdni, grodzą często po samą wodę a lokalna bida (człowiek) po całym tygodniu nie ma gdzie z dzieckiem wyjść na spacer. Rządzą się panoszą i jak w tym przypadku a jeszcze zaraz zaczną bić i podpalać. Pan Nowak to oddzielna historia. Przez lata rządził się na terenie OSP Barkowice i nie wiem jaki jest stan prawny terenu samego wjazdu do zalewu i po prawej stronie ale na pewno nie Pana Nowaka, chamstwem i buractwem jest pobieranie opłat z tytułu wjazdu. Ja panu nie zapłaciłem i jakoś nic nie zrobił bo wiedział, że nic mu wezwanie Policji nie da. Latami jego ojciec rządził się po drugiej stronie zalewu i grodził nawet las a on teraz buszuje na Barkowicach. Następna sprawa RZGW w Warszawie dzierżawi tereny przy zalewie, grodzą to jakimi linami i zakaz wstępu robią, apel do wszystkich nie dajcie sobą pomiatać, nie ma takiego prawa żeby 1,5 m od linii brzegowej (z obowiązkiem uwzględnienia przyborów wody)zabronić ludziom przejścia, niezależnie od tego czy to jest teren prywatny czy dzierżawiony. Także czy to z Panem Nowakiem czy innymi pseudo inwestorami należy i trzeba walczyć bo ich chamstwo nie może górować. RZGW w uzgodnieniu z Policją powinno przeprowadzić jako gospodarz zbiornika lustrację i wszystkie tablice zakaz przejścia (nad wodą) i te nieszczęsne bezprawnie postawione pomosty usunąć. Ale najwygodniej udawać, że nie ma problemu. Przykład pani z Łodzi która wydzierżawiła teren w Zarzęcinie, jedyny z dojazdem i teraz kasuje wędkarzy za wjazd i możliwość spędzenia tam czasu. Ja jako okoliczny mieszkaniec cieszę się jak ten cały szał wakacyjny się kończy i teren pustoszeje. Dopiero wtedy można we własnym "domu" odpocząć.

70


zcx ~zcx (Gość)04.07.2021 13:39

Zapomniał jak rozebrał zabytkową szkołę by postawić knajpo-dom, zostawiając po niej kilka cegieł.

350


EP ~EP (Gość)05.07.2021 17:12

Zaczną się sądy,prawnicy,wszyscy na tym zarobią,prócz Pana Nowaka, a nie powiedziane ze i Pana Nowaka zaczna weryfikować i skończy się że Pan Nowak na tym szumie straci więcej niż zyska

111


Zxcvb ~Zxcvb (Gość)04.07.2021 13:09

Przeszkadza Panu /pani w budowie domu to ja jako obywatel mogę zgłoś do kilku instytucji by zrobili kontrolę tej restauracji i cofli hociaż by koncesję

911


dlnvl ~dlnvl (Gość)04.07.2021 22:17

a Pan Nowak to juz zdemontował płot z zalewu w Barkowicach Mokrych? chyba nie mozna grodzic wody...

191


ggg ~ggg (Gość)04.07.2021 19:16

Czyli potwierdza się! Urząd ma pod wyraźną ochroną pana właściciela knajpy. Pamiętacie jak jeszcze niedawno odbywały się tam cuda wianki pod nazwą "Świat na głowie w Sulejowie"? A inne gminne inwestycje, które mają służyć zwiększeniu atrakcyjności tego biznesu?
Tam potrzebny jest prokurator!

163


każdy wuj na swój... ~każdy wuj na swój... (Gość)04.07.2021 23:21

Jaki stan umysłów, takie
i argumenty pisane pięknym polskim językiem. Prawo budowlane nie ma szans w konfrontacji z tymi, którzy wydają decyzje o budowach i powinni to robić zgodnie z nim i obowiązkowo egzekwować jego przestrzegania.

50


DJ Bobo ~DJ Bobo (Gość)04.07.2021 17:06

Jadę do Esslingen na piwo i czekoladę. Na wasz koszt.

50


EP ~EP (Gość)04.07.2021 21:36

Gościu siedź cicho bo Cię zjedzą, przerzuja i wyplują i tyle zostanie z biznesa

61


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat