Region: Odpady to też paliwo

Tydzień Trybunalski Niedziela, 10 czerwca 20122
Składowanie odpadów jest ostatnim i najmniej pożądanym sposobem postępowania z odpadami. Co więc zrobić, by zmniejszała się ilość składowanych śmieci, tym bardziej że od stycznia 2013 r. obowiązywać będzie zakaz składowania odpadów tzw. kalorycznych?
Region: Odpady to też paliwo

Samorządy będą musiały zmniejszać ilości odpadów wytwarzanych na ich terenie? Od 1 stycznia 2013 r. na mocy Rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu, wprowadzony zostanie zakaz składowania odpadów o temperaturze spalania powyżej 6 MJ/kg. Oznacza to, że odpady będą musiały zostać poddane jeszcze dokładniejszej segregacji zarówno przez mieszkańców, jak i przez firmy, które zajmują się gospodarką komunalną. Dodatkowe obostrzenia w zakresie postępowania z odpadami wprowadziła zmieniona ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z jej postanowieniami ze strumienia odpadów wydzielane powinny być m.in. następujące frakcje odpadów: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe, jak również odpady ulegające biodegradacji. Tak poważnych zmian nie da się wprowadzić w krótkim czasie, dlatego firmy zajmujące się gospodarką odpadami od dłuższego czasu inwestują w nowe metody zagospodarowania śmieci.

Metod postępowania z odpadami jest wiele. Można je na przykład wykorzystywać ich do produkcji paliw alternatywnych. Jedną z firm na terenie województwa łódzkiego, która zagospodarowuje odpady m.in. w taki sposób, jest spółka Eko-Region. - Materiałem do produkcji tych paliw są odpady kaloryczne, które z różnych względów nie nadają się do recyklingu - podkreśla Andrzej Kaczmarek, prezes spółki Eko-Region z Bełchatowa. - Są to między innymi odpowiednio wysortowane opakowania i inne materiały z tworzyw sztucznych, z papieru i tektury, drewna, trocin, odpady tekstylne, z gumy, a także kaloryczne odpady wielkogabarytowe. Głównymi odbiorcami paliwa alternatywnego są: cementownie, gdzie odpady palne wykorzystywane są w procesach odzysku energii podczas wypału klinkieru w piecach obrotowych, energetyka, a w przyszłości huty. Korzyści, jakie wynikają ze stosowania paliw alternatywnych, to przede wszystkim ochrona środowiska, jak również ograniczenie zużycia paliw naturalnych. Paliwo produkowane z odpadów musi spełniać szereg wymogów technologicznych, mieścić się w normach określających stopień rozdrobnienia frakcji, zawartość siarki, chloru, wilgotność i wreszcie wiążącą się z nią wartość opałową. Im większa wartość opałowa, tym lepiej – podkreśla Andrzej Kaczmarek.

Ilość produkowanych śmieci z roku na rok rośnie. Nie da się tego zatrzymać, ale można temu przeciwdziałać. Zgodnie z unijną dyrektywą opracowane zostały tak zwane zasady BAT - czyli najlepsza dostępna technika w zakresie postępowania z odpadami, co oznacza, że najbardziej pożądaną metodą pozbywania się śmieci jest ich spalanie w specjalnie do tego przygotowanych spalarniach. Na naszym terenie takie obiekty nie istnieją, więc pozostaje wykorzystywanie wszelkich innych form zagospodarowania śmieci w taki sposób, by były one najmniej szkodliwe dla środowiska.

MC


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

P51 ~P51 (Gość)11.06.2012 10:36

"Odpady to paliwo"...
Dobrze o tym wiedzą w JUKO na terenie dawnych hut szkła - prawie co noc spalają tam część swojego składowiska - dobrze widać i czuć gryzący dym - nnie szkodzi ,że noc... ;->
Kiedyś dzwoniłem w tej sprawie do straży pożarnej lub policji - pan przyjmujacy tylko westchnął : "...znowu...?"
Może by tak zainteresować sie tym na poważnie i profesjonalnie...?

00


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)10.06.2012 22:19

Cytuję:
wprowadzony zostanie zakaz składowania odpadów o temperaturze spalania powyżej 6 MJ/kg.


Tutaj powinno być użyte sformułowanie "o energii spalania". Temperaturę w Polsce podaje się w stopniach Celsjusza albo w kelwinach.
Ogólnie pomysł spalania popieram, nadaje się do tego zarówno sporo rodzajów tworzyw sztucznych (tu ograniczeniem jest na ogół zawartość chloru, azotu czy siarki) jak i wszelkie odpady celulozowe (papier, tektura, bawełna). Konieczna jest natomiast odpowiednia konstrukcja pieca i dobre natlenienie podczas spalania. Niegłupim pomysłem byłaby ciepłownia lub elektrociepłownia dostosowana do spalania śmieci. Moglibyśmy mieć tańsze ciepło i ciepłą wodę w Piotrkowie. No chyba, żeby na śmieci nałożyli jakąś akcyzę czy inny podatek, co jest dość prawdopodobne...

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat