Samorządy będą musiały zmniejszać ilości odpadów wytwarzanych na ich terenie? Od 1 stycznia 2013 r. na mocy Rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu, wprowadzony zostanie zakaz składowania odpadów o temperaturze spalania powyżej 6 MJ/kg. Oznacza to, że odpady będą musiały zostać poddane jeszcze dokładniejszej segregacji zarówno przez mieszkańców, jak i przez firmy, które zajmują się gospodarką komunalną. Dodatkowe obostrzenia w zakresie postępowania z odpadami wprowadziła zmieniona ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z jej postanowieniami ze strumienia odpadów wydzielane powinny być m.in. następujące frakcje odpadów: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe, jak również odpady ulegające biodegradacji. Tak poważnych zmian nie da się wprowadzić w krótkim czasie, dlatego firmy zajmujące się gospodarką odpadami od dłuższego czasu inwestują w nowe metody zagospodarowania śmieci.
Metod postępowania z odpadami jest wiele. Można je na przykład wykorzystywać ich do produkcji paliw alternatywnych. Jedną z firm na terenie województwa łódzkiego, która zagospodarowuje odpady m.in. w taki sposób, jest spółka Eko-Region. - Materiałem do produkcji tych paliw są odpady kaloryczne, które z różnych względów nie nadają się do recyklingu - podkreśla Andrzej Kaczmarek, prezes spółki Eko-Region z Bełchatowa. - Są to między innymi odpowiednio wysortowane opakowania i inne materiały z tworzyw sztucznych, z papieru i tektury, drewna, trocin, odpady tekstylne, z gumy, a także kaloryczne odpady wielkogabarytowe. Głównymi odbiorcami paliwa alternatywnego są: cementownie, gdzie odpady palne wykorzystywane są w procesach odzysku energii podczas wypału klinkieru w piecach obrotowych, energetyka, a w przyszłości huty. Korzyści, jakie wynikają ze stosowania paliw alternatywnych, to przede wszystkim ochrona środowiska, jak również ograniczenie zużycia paliw naturalnych. Paliwo produkowane z odpadów musi spełniać szereg wymogów technologicznych, mieścić się w normach określających stopień rozdrobnienia frakcji, zawartość siarki, chloru, wilgotność i wreszcie wiążącą się z nią wartość opałową. Im większa wartość opałowa, tym lepiej – podkreśla Andrzej Kaczmarek.
Ilość produkowanych śmieci z roku na rok rośnie. Nie da się tego zatrzymać, ale można temu przeciwdziałać. Zgodnie z unijną dyrektywą opracowane zostały tak zwane zasady BAT - czyli najlepsza dostępna technika w zakresie postępowania z odpadami, co oznacza, że najbardziej pożądaną metodą pozbywania się śmieci jest ich spalanie w specjalnie do tego przygotowanych spalarniach. Na naszym terenie takie obiekty nie istnieją, więc pozostaje wykorzystywanie wszelkich innych form zagospodarowania śmieci w taki sposób, by były one najmniej szkodliwe dla środowiska.
MC
- Kontrola odprowadzania nieczystości ciekłych
- „Sylwestrowa Potańcówka” – zamknięcie ulicy i zmiany w kursach MZK
- KGW „Złote Wianki” w Daniszewicach z nowym sprzętem
- Świąteczne prezenty dla zwierząt w schroniskach
- RIO uchyliła uchwałę o obniżeniu opłaty targowej [aktualizacja]
- Nie marnuj jedzenia – podziel się z potrzebującymi
- Palił się pustostan. Interweniowały cztery zastępy straży pożarnej
- Nasza redakcyjna koleżanka wzięła ślub!
- Nie żyje Mariusz Woźniak, były rzecznik Concordii i dziennikarz sportowy