Radomsko: Kiepsko w MPK

Gazeta Radomszczańska Środa, 12 września 20123
Radomszczańskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne to jedyna miejska spółka, która ubiegły rok zakończyła na minusie. Odnotowała rekordową stratę - ponad 800 tys. zł.
fot. J. Dąbrowska Gazeta Radomszczańskafot. J. Dąbrowska Gazeta Radomszczańska

Jakie pomysły na poprawę kondycji finansowej spółki mają władze MPK?

 

O planie naprawczym mówił na posoedzeniu komisji rewizyjnej Krzysztof Nabrdalik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Prezes powtarzał, czym spowodowana jest strata. Mówił m.in. o wzroście cen paliw, o spłacie rat leasingu za zakupione autobusy, wreszcie o tym, że oczekiwanych zysków nie przynosi przejęta na własność przez MPK stacja diagnostyczna.

Okazało się też, że w sprawie stacji postępowanie prowadzi powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, bo nie można odnaleźć wszystkich potrzebnych dokumentów umożliwiających określenie stanu prawnego stacji.

 

A co spółka zrobiła, by wyjść z impasu? Jednym z elementów programu naprawczego jest podpisana umowa z miastem Radomskiem i siedmioma sąsiednimi gminami na przewóz pasażerów. Zyski ma przynieść też wprowadzona w lutym podwyżka cen biletów, choć nie jest wykluczone, iż konieczny będzie dalszy wzrost cen.

 

Zmieniła się obsługa księgowa spółki. Zrezygnowano z biura rachunkowego i na pół etatu zatrudniono księgową. Spółka chce też przeprowadzić analizę potrzeb rynku i pasażerów. Wtedy dopiero, jak mówił prezes, będzie wiadomo, co i jak zmieniać dla dobra pasażerów. A co w planach? Spółka zamierza w tym roku kupić trzy używane autobusy, złożyła też wniosek do izby skarbowej o interpretację przepisów w zakresie zwolnienia otrzymywanej rekompensaty z urzędu miasta z podatku VAT.

 

MPK chce również etapami wymienić oprogramowanie i sprzęt systemu biletowania.

 

(jd)

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Miś ~Miś (Gość)13.09.2012 10:43

Piotrkowianinie, MPK zostało powołane w pewnym konkretnym celu, co nie znaczy, że można wydawać pieniądze bez jakiegokolwiek namysłu. Spółki gminne to - w wiekszości przypadków - nic innego jak przechowalnia związkowców, którzy sądzą, że nie pracują w firmie, która ma służyć mieszkańcom, ale ta firma jest po to, by co miesiąc panu związkowcowi zrobić przelew. Bardzo często żyją w świadomości lat 80 lub poczatku 90, jesli coś wtedy jakoś tam sobie funkcjonowało, to nic nie zmieniajmy, jest dobrze. A w najgorszym wypadku miasto dołoży. Transport zbiorowy trzeba unowocześniać, jednak zrozumiec to muszą także sami włodarze miast. Jeśli komunikacja miejska będzie traktowana jako zło konieczne i pozwalać się będzie na jej organizację w stylu "nie ważne jaki autobus, nie ważne gdzie i nie ważne o której on pojedzie" to tak właśnie będzie.

00


kkkkkkkkkkkkkkkkk ~kkkkkkkkkkkkkkkkk (Gość)12.09.2012 20:32

najlepiej po kieszeni ludzi i podnieść i tak bardzo drogie bilety!!!!!! paranoja

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga12.09.2012 12:59

Cytuję:
Radomszczańskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne to jedyna miejska spółka, która ubiegły rok zakończyła na minusie.

A co w tym dziwnego? MPK zostało powołane po to, żeby wykonywać zadania ustawowe gminy, czyli transport publiczny, a nie przynosić zysk.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat